Jak dbać o cienkie włosy? Tych błędów należy unikać
Cienkie włosy bez grama objętości to problem wielu kobiet. To jednak nie tylko wina genów. Najczęściej prowadzi do tego pięć nieświadomie popełnianych błędów.
Z jednej strony winą za posiadanie cienkich włosów możemy obarczyć geny, ale z drugiej same bardzo często latami pracujemy na to, aby regularnie traciły i gęstość, i objętość. Wniosek jest prosty - skoro nie odziedziczyłyście cienkich włosów po rodzicach czy dziadkach, najprawdopodobniej liczne błędy w pielęgnacji doprowadziły do tego, że wasza fryzura nie jest już tak bujna jak kiedyś...
Błędy w pielęgnacji cienkich włosów
Bez problemu potrafimy z miejsca wymienić sześć najczęściej powtarzanych błędów w pielęgnacji cienkich włosów. Może popełniacie wszystkie, a może tylko kilka z nich? Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, warto przeanalizować dotychczasową pielęgnację, aby wyeliminować potencjalnie szkodzące waszym włosom nawyki.
1. Stosowanie szamponów z silnymi detergentami
Problem z silnymi detergentami polega na tym, że myjemy nimi włosy nawet kilka razy w tygodniu. Tymczasem powinnyśmy używać ich raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie. Ich działanie jest bardzo proste - służą oczyszczeniu skóry głowy i łuski włosa z nadbudowanych warstw silikonów, kosmetyków do stylizacji. Często stosowanie szamponów z tak silnymi detergentami sprawia, że włos jest wręcz odzierany z warstwy ochronnej. Staje się bardziej podatny na uszkodzenia, ponieważ jest mówiąc wprost nagi. Ucieka z niego również nawilżenie.Jeśli macie szampon, który w składzie zawiera SLS czy SLES, nie wyrzucajcie go. Ograniczcie po prostu częstotliwość używania.
2. Stosowanie silikonowych odżywek i masek
Maski oraz odżywki, które zawierają silikony mogą nadmiernie obciążać cienkie włosy. Zwłaszcza jeśli zdarza nam się stosować je również na skórę głowy czy u nasady zamiast od połowy ucha w dół. Ten składnik nie jest polecany dla tego typu włosów również dlatego, że nadbudowuje się. Kolejne warstwy dodają pasmom ciężkości. Również przetrzymywanie na włosach masek czy odżywek, czyli robienie intensywnego włosingu, może zakończyć się klasycznym "przyklapem".Jakich składników unikać?
- Dimethicone
- Amodimethicone
- Dimethiconol
- Cyclopentasiloxane
- Quaternium-(...)
- Polyquaternium-(...)
3. Szarpanie włosów podczas rozczesywania
Cienkie włosy są również z reguły delikatne, mają tendencję do wypadania. Szarpiąc je podczas rozczesywania doprowadzamy do tego, że te trzy problemy jeszcze bardziej się pogłębiają. Aby tego uniknąć po pierwsze warto zaczynać rozczesywanie od dolnych partii i dopiero powoli przechodzić ku górze. To zdecydowanie ograniczy powstawanie kołtunów.Inną kwestią jest odpowiedni dobór szczotki. Polecamy wam przejrzenie asortymentu marki Tangle Teezer. Kolorystyka jest świetnie zaprojektowana, a technologia ząbków pomoże wam zadbać o konkretny rodzaj włosów. Sprawdźcie na przykład:
- Fine&Fragile do delikatnych włosów.
- Thick&Curly do włosów kręconych.
- The Ultimate do włosów bez objętości.
- Wet Detangler do czesania włosów na mokro i wczesywania odżywek.
4. Zbyt mocne zaciskanie włosów gumką
Jeśli chodzi o błędy związane z używaniem gumki do włosów, jest ich kilka: zbyt mocne zaciskanie, niewłaściwy materiał, metalowe spojenie. Wszystko to prowadzi do osłabienia cebulek, czego efektem będzie niestety wypadanie włosów lub dość bolesne wyrywanie ich przy zdejmowaniu gumki.Cienkie włosy są na to szczególnie narażone. Dlatego lepiej wybierać gumki typu frotki. Nadadzą się również sprężynki. Pamiętajcie, że również zbyt częste noszenie związanych włosów może doprowadzić do nieprzyjemnego uczucia bolącej skóry. Warto zachować równowag w tej kwestii.
5. Stylizowanie cienkich włosów wysoką temperaturą
Jeśli zamierzacie suszyć włosy, zdecydujcie się na urządzenie, które ma funkcję jonizacji. Używajcie również letniego nawiewu na niskiej mocy. Zapobiegniecie powstawaniu puchu, który w przypadku niezastosowania się do tych wskazówek jest praktycznie nieunikniony. Na jakiś czas odstawcie również lokówkę i prostownicę, które dodatkowo wysuszają włosy, przez co te cienkie będą wyglądać na pozbawione życia.W tym miejscu musimy też wspomnieć o trzymaniu włosów pod ręcznikiem. Tworzycie wówczas tak zwaną saunę, która niekoniecznie dobrze wpływa na cienkie włosy. Rozpoczyna się już proces wydzielania sebum, więc skóra głowy będzie się szybciej przetłuszczać. Zdecydowanie lepiej jest odsączyć włosy w ręcznik papierowy.
6. Uboga w makro i mikroelementy dieta
Jeśli wyeliminowałyście powyższe błędy, a problem cienkich i słabych włosów nadal spędza wam sen z powiek, zastanówcie się nad dietą. Nie od dziś wiadomo, że aby osiągnąć najlepsze efekty czy to w dbaniu o skórę, paznokcie, czy włosy jest dbanie o nie tak samo od zewnątrz, jak od wewnątrz.Jeśli trudno wam zbilansować posiłki tak, aby zawierały wszystkie potrzebne substancje, możecie wspomóc się suplementami. Przyjmowanie tabletek na włosy z odpowiednią kompozycją witamin przez co najmniej miesiąc, przyniesie oczekiwane rezultaty.
Jak dodać objętości cienkim włosom?
Równolegle z eliminacją powyższych błędów, warto wprowadzić działania, które przywrócą włosom pożądaną objętość.
- Rozwadnianie i rozpienianie szamponu bardzo pomaga odbić włosy od nasady. Nie dość, że taka metoda zdecydowanie lepiej domywa skórę głowy, to jeszcze i sam szampon o wiele łatwiej wypłukać. Polega to na tym, że do dowolnego pojemnika (na przykład po lodach) wlewamy standardową porcję szampony i wlewamy do niego wodę. Następnie spieniamy całość dłonią i tak powstałą pianę z wodą wcieramy w skalp.
- Stosowanie szamponu łagodnego lub o średniej mocy. Łagodne to takie, które nie zawierają detergentów, a te drugie zawierają składniki myjące typu SCS, ALS, SMS.
- Mycie i suszenie włosów głową w dół - w tym przypadku zadziała po prostu grawitacja. To bardzo łatwy i nieskomplikowany sposób.
Szampony do cienkich włosów
Wystarczą zaledwie trzy składniki, aby poprawa w objętości była widoczna. Nie muszą występować jednocześnie. Każda z nich działa dobrze również w pojedynkę.
- Glinka - możecie ją kupić w formie półproduktu i dodawać małymi porcjami do łagodnego szamponu czy maski. Pojawia się też coraz więcej gotowych produktów jak na przykład odżywka myjąca Biovax z ekoglinką czy szampon Fitokosmetik z czarną glinką, które również sprawdzą się w tej roli.
- Zioła - bardzo dobrze odbijają włosy od nasady i warto szukać takich kosmetyków do pielęgnacji, które zawierają na przykład skrzyp, pokrzywę, łopian.
- Proteiny - jeśli znajdują się w szamponie bardzo dobrze radzą sobie z odbijaniem włosów od nasady. Powinny być to proteiny hydrolizowane - na przykład hydrolizowane białko soi, hydrolizowana keratyna, hydrolizowany jedwab.
Jak pogrubić cienkie włosy?
Pogrubianie cienkich włosów nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe. Oto trzy sprawdzone przez włosomaniaczki metody:
- Jednym z najskuteczniejszych sposób na pogrubienie włosów jest hennowanie, cassiowanie. Farbowanie ziołami potrafi widocznie i namacalnie pogrubić ich strukturę. W dotyku stają się sztywniejsze i mocniejsze.
- Drugą metodą jest olejowanie włosów. Ważny jest wybór takich, które zawierają niewielkie cząsteczki tłuszczów nasyconych, aby te mogły swobodnie wniknąć w łuskę włosa. To może być na przykład olej kokosowy czy masło klarowane albo masło shea.
- Na koniec możemy wam polecić wybieranie kosmetyków z proteinam. Jak wspomniałyśmy wyżej - szampon z proteinami odbije włosy od nasady, ale to maska czy odżywka wypełnią ubytki w ich strukturze. Najlepiej sprawdzą się hydrolizowane proteiny, które po prostu łatwiej wnikają. Jest to wypełnienie nietrwałe, ale może realnie poprawić grubość włosów zniszczonych.
Jak zagęścić cienkie włosy?
Nie ma lepszego sposobu na zagęszczenie cienkich włosów, niż stosowanie wcierek oraz regularnego masażu skóry głowy. Połączenie tych dwóch rzeczy nie tylko poprawi ukrwienie skalpu, ale również będzie stymulować włosy do wzrostu. Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałyście wcierek, najlepiej zacząć od tych z delikatnym składem, czyli bez alkoholu. Jeśli nie znacie skóry głowy, nie wiecie jak zareaguje na używanie tego typu produktów, lepiej zacząć od bezpiecznej opcji. Później warto wdrożyć wcierkę alkoholową, aby nawet z czystej ciekawości porównać efekty. Alkohol ma to do siebie, że sprawia, że składniki aktywne zawarte we wcierce, pozostają po prostu dłużej aktywne. Ponadto poprawia ich absorpcję.
Wcierkę można aplikować codziennie, przed myciem albo po myciu. Kluczowe jest jednak wprowadzenie masażu skóry głowy. Można w tym celu użyć wspomnianych masażerów lub po prostu palców. Robimy to delikatnie przez kilka minut.
Jeśli znacie jeszcze inne metody na pielęgnowanie cienkich włosów, dajcie nam znać! :)Zdjęcie główne: Pinterest.com