Reklama

Farba do włosów bez amoniaku już od wielu lat traktowana jest jako zamiennik farby tradycyjnej - zwłaszcza w sytuacji, gdy nie odpowiada nam silny zapach tej drugiej. Działają podobnie, bo ułatwiają farbowanie włosów w domu, ale jest kilka różnic, które warto poznać. Żeby zrozumieć różnice między farbą do włosów bez amoniaku i z amoniakiem, trzeba najpierw widzieć, jakie są właściwości amoniaku.

Reklama

Co to jest amoniak?

To składnik, który odpowiada za rozchylenie łuski, do której wnikają pigmenty farby. W taki sposób trwale łączą się ze strukturą włosa.

Zobacz także: Jak farbować włosy w domu?

Amoniak ma wysoką skuteczność jeśli chodzi o farbowanie włosów, bo lepiej rozprowadza pigment i skuteczniej kryje siwe włosy, ale jest też druga strona medalu stosowania farb z amoniakiem. To niezbyt przyjemny, a wręcz wżerający się w nozdrza zapach. Jeśli macie wrażliwą skórę głowy, amoniak może wywołać podrażnienia - skalp będzie czerwony, a czasami nawet i swędzący.

Działanie farby do włosów bez amoniaku

Biorąc pod uwagę działanie tego składnika, niektórzy uważają, że farby bez amoniaku będą działały gorzej. Nic bardziej mylnego. Niestety takich mitów jest zdecydowanie więcej.

  1. Farba bez amoniaku działa inaczej? MIT. Zawiera inne substancje, ale one pełnią taką samą funkcję jak amoniak. Są to sole amonowe oznaczone jako monoetyloamina (MEA), które rozpulchniają łuskę i umożliwiają wniknięcie pigmentu.
  2. Farba bez amoniaku nie niszczy włosów? MIT. Ponieważ amoniak jest substancją lotną, działa w łusce maksymalnie 40 minut, a później wyparowuje. Sole amonowe niestety gromadzą się we wnętrzu włosa i pozostają tam nawet do 24 dni. Dodatkowo stężenie MEA jest wyższe niż amoniaku. Sole amonowe drążą włos od środka i powoli go niszczą, dając przy tym pozorny efekt pogrubienia.
  3. Farba bez amoniaku jest łagodniejsza? MIT. Dzięki temu, że farba nie ma amoniaku, nie ma praktycznie zapachu. Wszystko za sprawą soli. Niestety brak zapachu nie znaczy, że nie ulatniają się inne równie szkodliwe dla zdrowia substancje lotne. Prawdą jest jednak, że MEA nie podrażniają skóry głowy.

Faktem jest natomiast, że sole amonowe nie pokrywają tak dobrze siwych włosów. Kolor wychodzi ciemniejszy niż po amoniaku i też szybciej się wypłukuje. Z drugiej strony farba nadaje włosom piękniejszego połysku, a włosy są mniej porowate. Poza tym MEA najlepiej i najskuteczniej wypada przy tak zwanych koloryzacjach semi-permanent, czyli półtrwałych.

To sprawia, że MEA wnika tuż pod łuskę włosa, a nie do jej wnętrza. Taką farbę warto stosować przede wszystkim w ramach odświeżenia koloru już farbowanych włosów. Kolor jest soczysty, a samo nałożenie farby nie niszczy aż tak włosów.

Najlepsza farba bez amoniaku

Trudno orzec, która farba permanentna będzie lepsza - czy ta bez amoniaku, czy ta z amoniakiem. Na pewno każdy znajdzie swojego ulubieńca i najbardziej komfortowe rozwiązanie dla włosów. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji testować farby do włosów bez amoniaku, mamy dla was trzy przykłady tych najczęściej polecanych.

Farba do włosów bez amoniaku Joanna

Farba Naturia Organic jest dostępna już od kilku ładnych lat, a efekty stosowania jej zachwalają szczególnie blondynki, ponieważ sole amonowane skuteczniej rozjaśniają włosy. Produkt wzbogacono w organiczny olej arganowy, dzięki czemu podczas zabiegu farbowania włosów można je odżywić i wypielęgnować. W składzie nie ma oczywiście amoniaku, parabenów, silików oraz PPD - składnika, który może powodować reakcję uczuleniową.

mat. prasowe

Farba do włosów bez amoniaku Sanotint

Tej farby nie mogło zabraknąć, ponieważ jest w aż 98% naturalna. Wyróżnia się wśród innych produktów składem, jest wydajna, pozbawiona duszącego zapachu, łatwa w nakładaniu i skuteczna w uzyskaniu wymarzonego koloru włosów. Farba Sanotint pokrywa również siwe włosy.

Farba Sanotint zawiera intensywnie nawilżające i odżywiające włosy liście oliwki europejskiej, a także wzmacniającą i stymulującą włosy do wzrostu brzozę. Oprócz tego jest też winorośl, która zapobiega uszkodzeniom struktury włosa. Dodano też odżywiające i nawilżające włosy kwas pantotenowy oraz biotynę. Nie możemy też zapomnieć o wzmacniającym włosy, a jednocześnie zapobiegającym ich wypadaniu i przywracającym blask soku z biopokrzywy.

mat. prasowe

Farba do włosów bez amoniaku L'Oreal Professionel Inoa

Jedną z popularniejszych farb bez amoniaku jest L'Oreal Professionel Inoa. Zawiera olejki, które działają wzmacniająco na odcień, a jednocześnie pielęgnuje włosy. Od nas zależy stopień krycia siwych włosów.

Pokryje do 70% siwych włosów, żeli zaaplikujemy wybrany odcień i pozostawimy go na 35 minut. Pokrycie od 70% do 100% siwych włosów zapewnimy sobie mieszając 1/2 tubki wybranego odcienia z 1/2 tubki odcienia podstawowego na tym samym poziomie tonu. Aplikujemy i pozostawiamy na 35 minut.

mat. prasowe
Reklama

A wy które farby do włosów wolicie - z amoniakiem czy bez?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane