klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
koronawirus galerie handlowe zasady zakupów
Newsy

Epidemia koronawirusa: Zaskakujące zmiany w funkcjonowaniu galerii handlowych!

Rząd przygotowuje się do otworzenia galerii handlowych. Możliwe, że klienci będą robili zakupy nie tylko w maskach i rękawiczkach, ale także obserwowani przez kamery termowizyjne.
Matylda Nowak
kwiecień 24, 2020

Odkąd w połowie marca– w związku z epidemią koronawrisua – rząd zadecydował o zamknięciu galerii handlowych, wciąż czekamy na informację o ich ponownym otworzeniu. Niedawno pojawiła się wiadomość, że na zakupy do centrów handlowych będziemy mogli pójść już 20 maja. Możemy się jednak spodziewać pewnych obostrzeń oraz tego, że będzie kontrolowana temperatura naszego ciała.

Fot.: iStock

Ida Nowakowska ma konflikt z Anną Muchą? Jest szczery komentarz jurorki "Dance Dance Dance"!

Zakupy w galeriach handlowych podczas epidemii koronawirusa – co się zmieni

Trwają rozmowy między dyrektorami galerii handlowych, a Ministerstwem Rozwoju. Otwarcia sklepów chcą nie tylko klienci i właściciele galerii handlowych, ale także sprzedające w nich swoje towary marki. Bo pomimo istnienia sklepów internetowych, odnotowują one spore straty.

Sprzedaż giganta na rynku odzieżowym, H&M, w marcu spadła aż o 46 procent. Tymczasem portal Money.pl donosi, że akcje spółek odzieżowych notowanych na warszawskiej giełdzie w zaledwie dwa tygodnie straciły prawie 50 procent wartości, a ich straty finansowe już teraz są szacowane na ponad 7 miliardów złotych. 

Rozumiemy potrzebę jak najszybszego uruchomienia sklepów w galeriach, wspólnie wypracowujemy takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo klientów z działalnością tego typu obiektów – napisała w poście na Facebooku minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. 

Według ustaleń Money.pl Ministerstwo Rozwoju chce, żeby w galeriach handlowych:

  • trzeba było zakrywać usta i nos,
  • nosić rękawiczki przez cały czas trwania zakupów,
  • był limit klientów w sklepach,
  • był otwarty przynajmniej jeden punkt oferujący maseczki,
  • klienci mieli zapewniony dostęp do płynów dezynfekujących,
  • klienci byli zobowiązani zachowywać między sobą odstęp dwóch metrów,
  • była otwarta jak największa liczba wejść,
  • toalety i przymierzalnie w sklepach odzieżowych były dezynfekowane co najmniej dwa razy dziennie,
  • na parkinach sklepowych samochody parkowały na co drugim miejscu.

Rozważane jest też podobno wprowadzenie kamer termowizyjnych, które sprawdzałyby, czy wchodzący do galerii handlowych klienci nie mają gorączki.

Zobacz także: Mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej podejrzewa, że Polskę ominie szczyt zachorowań. Nie oznacza to jednak końca epidemii koronawirusa!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
nowe zasady przymierzania ubrań w galeriach od 4 maja
iStock
Moda Co z przymierzaniem ubrań i ich dezynfekcją w galeriach? Sieciówki wprowadzają nowe zasady
Jak od 4 maja będą wyglądały zakupy w sklepach stacjonarnych sieciówek? To bardziej skomplikowane niż może się wydawać. Wątpliwości budzi już samo przymierzanie ubrań - w jednych sklepach będzie to możliwe na specjalnych zasadach, a w innych... w ogóle.

Od poniedziałku, 4 maja zaczyna obowiązywać drugi etap stopniowego odmrażania gospodarki. Ponownie zaczynają działać m.im. muzea, biblioteki oraz galerie handlowe. Najwięcej emocji budzą te ostatnie, bo to właśnie w centrach handlowych może zgromadzić się najwięcej ludzi. Rząd wprowadził ograniczenie- jedna osoba na 15 m2- do którego muszą się dostosować poszczególne sklepy. Ale do dopiero namiastka nowych zasad w galeriach handlowych , które musiały wprowadzić popularne sklepy.  Koronawirus - czy można przymierzać ubrania?  Choć galerie handlowe przez kilka tygodni były zamknięte, cały czas możliwe były zakupy online. Wiele sieciówek (np. Zara czy Reserved), wprowadziło wygodne zasady składania zamówień online , które miały zachęcić klientów do tej formy zakupów. Zakupy stacjonarne mają jednak podstawową zaletę - możemy dokładnie obejrzeć ubrania i je przymierzyć. Czy w dobie koronawirusa będzie to możliwe? Tak, ale tylko wtedy, gdy przymierzalnia będzie dezynfekowana po każdym kliencie.  Wyłączenie z użytku, lub dokładne czyszczenie, po każdym kliencie, środkami chemicznymi, przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego - czytamy na stronie gov.pl.  Powyższa zasada pozostawia decyzję o otwarciu przymierzalni sklepom. To poszczególne marki decydują o tym, czy otwierają przymierzalnie czy nie.  Od 4 maja przymierzanie ubrań w sieciówkach będzie możliwe, ale nie wszędzie. Sklepy, które się na to decydują wprowadzają wiele nowych zasad. Za przykład weźmy Stradivariusa. Hiszpańska sieciówka na swojej stronie internetowej bardzo dokładnie opisała nowe zasady korzystania z przymierzalni. Oto najważniejsze z nich: każdorazowo po użyciu przymierzalni wszelkie obiekty eksponowane na kontakt będą dezynfekowane (np. krzesła czy uchwyty),  klienci na życzenie mogą kupić niemierzony towar, który zostanie przyniesiony dla nich z magazynu.  Z...

Przeczytaj
H&M otwiera sklepy w dobie koronawirusa
Moda Koronawirus: H&M otwiera pierwsze sklepy stacjonarne
H&M w zgodzie z nowym rozporządzeniem otworzyło cztery sklepy stacjonarne. Wszystkie zapewniają możliwie największe zabezpieczenia przed zarażeniem się klientów koronawirusem.
Marta Średnicka
kwiecień 21, 2020

Koronawirus sprawił, że galerie handlowe, a co za tym idzie popularne sieciówki były zamknięte dla klientów. Dotąd w większości z nich zakupy mogliśmy robić wyłącznie online. H&M właśnie rozpoczął jednak stopniowe przywracanie funkcjonowania poszczególnych punktów sprzedaży. Obecnie marka zdecydowała się na ponowne otwarcie czterech sklepów w Polsce.  Zobacz także: Opóźnienia w łagodzeniu obostrzeń - kiedy zostaną otwarte galerie i salony fryzjerskie? W jakich miastach otwarto sklepy H&M? Na chwilę obecną ze względu na koronawirusa otwarto wyłącznie cztery punkty sklepów H&M na mapie Polski: Katowice - ul. Stawowa 9, Zakopane - ul. Krupówki 49, Wrocław - ul. Świdnicka 7, Sopot - ul. Bohaterów Monte Cassino 55/57. Sklepy funkcjonują w godzinach od 11:00 do 19:00. Marka H&M zaznacza, że wkrótce uruchomi kolejne punkty. Informacje o otwarciu sklepów mają pojawić się w social mediach brandu oraz na oficjalnej stronie internetowej. H&M zapewnił również, że sklepy działają zgodnie ze wszystkimi aktualnymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Inspekcji Sanitarnej. Na ich terenie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a także preferowana jest sprzedaż bezgotówkowa. Dodatkowo sklepy wprowadziły rękawiczki jednorazowe i dezynfekcję rąk . Wskazane jest również zachowanie dystansu między klientami. Zobacz także: Bluzka powiększająca biust z H&M to hit Instagrama - kosztuje tylko 39 zł Jak na otwarcie sklepów H&M w dobie koronawirusa zareagowali klienci? Informacja ze strony H&M była dla klientów sporym zaskoczeniem. Dotąd żadna z sieciówek nie zdecydowała się na podobny krok. Sklepy, które zostały otwarte nie znajdują się bezpośrednio w galeriach handlowych. Są to budynki w kamienicach lub przynależące do galerii z osobnym wejściem. Zwróciło to uwagę klientów, którzy zastanawiali się, czy takie posunięcie...

Przeczytaj
zamknięte sklepy reserved kiedy otwarcie
Moda Wiele sklepów Reserved i Mohito pozostaje zamkniętych. Jak długo to potrwa?
Od momentu otwarcia galerii handlowych minął już ponad miesiąc, a wiele sklepów nadal pozostaje zamkniętych. Kiedy (i czy w ogóle) możemy liczyć na wznowienie ich działalności?
Ewelina Błeszyńska
czerwiec 03, 2020

Choć galerie handlowe zostały ponownie otwarte 4 maja , wiele sklepów popularnych sieciówek nadal pozostaje zamkniętych . Ze wstrzymaniem otwarcia wszystkich sklepów wstrzymuje się przede wszystkim spółka LPP, do której należą następujące marki: Reserved,  Mohito, House,  Sinsay,  Cropp.  Właściciele wymienionych marek zdecydowali się otworzyć tylko małą część sklepów i obecnie renegocjują umowy najmu z właścicielami galerii handlowych . Obecnie otwartych zostało przykładowo tylko 35 proc. sklepów Reserved. Więcej sklepów otwartych ma House (50 proc.), a najwięcej Mohito (53 proc.). Kiedy możemy liczyć na ponowne otwarcia pozostałej części? Zamknięte sklepy w galeriach handlowych Otwarcie wszystkich sklepów stacjonarnych dla niektórych marek jest po prostu nieopłacalne. Nawet po ponownym otwarciu galerii handlowych sprzedaż jest zdecydowanie niższa w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Jak podaje serwis bankier.pl - po otwarciu galerii Polacy robią zakupy mniejsze o średnio 40-50 proc. Konsumenci ograniczają wydatki z powodu koronawirusa, a poza tym zakupy w sklepach stacjonarnych po wprowadzeniu obostrzeń nie są już tak atrakcyjną opcją spędzania wolnego czasu jak kiedyś. Choć niektóre sklepy po zakończeniu negocjacji dotyczących umów najmu z pewnością zostaną na nowo otwarte, musimy się liczyć, że niektóre na zawsze zakończą swoją działalność. Właściciele LPP wypowiedzieli umowy w 30 proc. swoich placówek i kładą nacisk na sprzedaż internetową. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie zmienią się nasze przyzwyczajenia i coraz częściej, zamiast wizyty w galerii handlowej, będziemy wybierać zakupy przez internet. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszy zmianę nawyków konsumentów.  Zobacz także: Czy w dobie koronawirusa można przymierzać ubrania w galeriach handlowych? Zdjęcie główne: iStock

Przeczytaj
galerie handlowe nowe zasady
Styl życia Galerie handlowe otwarte od 4 maja. Trzeba jednak pamiętać o tych zasadach
Galerie handlowe niebawem wznowią swoją działalność, ale na nowych zasadach. O czym musimy pamiętać?
Ewelina Błeszyńska
kwiecień 29, 2020

29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono datę drugiego etapu znoszenia obostrzeń . Premier oraz minister zdrowia zapowiedzieli otwarcie galerii handlowych na 4 maja. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie niektóre sieciówki (np. H&M oraz CCC) otwierały już swoje pojedyncze sklepy, ale od poniedziałku 4 maja działać będą mogły już wszystkie centra handlowe w Polsce , tyle że na nowych zasadach. O czym należy pamiętać przed wybraniem się na zakupy?  4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe. Podobnie jak mniejsze sklepy, które były cały czas otwarte, ale w podobnym reżimie obostrzeń. Na 15 mkw będzie mogła przebywać jedna osoba - oznajmił Mateusz Morawiecki.  Nowe zasady w galeriach handlowych od 4 maja  Premier na konferencji podkreślił, że w galeriach będzie można robić zakupy, ale chciałby, aby pasaże pozostawały "pustawe". Trzeba pamiętać, że zagrożenie zakażenia koronawirusem istnieje nadal i powinniśmy unikać wizyty w centrum handlowym, o ile nie jest to konieczne. Nadal obowiązuje nakaz zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu oraz noszenia maseczki ochronnej.  Należy zachowywać także dystans społeczny. Rząd wprowadził zasadę "jedna osoba na 15 mkw" w galeriach handlowych. Nakaz dotyczy zarówno pojedynczych sklepów w galeriach, jak i całego centrum. Można więc wnioskować, że w małych sklepach np. z biżuterią będzie mogła przebywać tylko jedna osoba.  Limit będzie dotyczył galerii jako całości oraz sklepów, które się w nich znajdują. Tak żeby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Projekt rozporządzenia zostanie opublikowany dzisiaj - wyjaśnia rzecznik rządu, Piotr Muller.  Zakupy w sklepach stacjonarnych sieciówek będą więc możliwe od 4 maja, ale musimy się przygotować na kolejki oraz nowe zasady bezpieczeństwa. Niestety wiele kwestii nadal budzi wątpliwości. Czy w dobie...

Przeczytaj