klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
koronawirus galerie handlowe zasady zakupów
Newsy

Epidemia koronawirusa: Zaskakujące zmiany w funkcjonowaniu galerii handlowych!

Rząd przygotowuje się do otworzenia galerii handlowych. Możliwe, że klienci będą robili zakupy nie tylko w maskach i rękawiczkach, ale także obserwowani przez kamery termowizyjne.
Matylda Nowak
kwiecień 24, 2020

Odkąd w połowie marca– w związku z epidemią koronawrisua – rząd zadecydował o zamknięciu galerii handlowych, wciąż czekamy na informację o ich ponownym otworzeniu. Niedawno pojawiła się wiadomość, że na zakupy do centrów handlowych będziemy mogli pójść już 20 maja. Możemy się jednak spodziewać pewnych obostrzeń oraz tego, że będzie kontrolowana temperatura naszego ciała.

Fot.: iStock

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Zakupy w galeriach handlowych podczas epidemii koronawirusa – co się zmieni

Trwają rozmowy między dyrektorami galerii handlowych, a Ministerstwem Rozwoju. Otwarcia sklepów chcą nie tylko klienci i właściciele galerii handlowych, ale także sprzedające w nich swoje towary marki. Bo pomimo istnienia sklepów internetowych, odnotowują one spore straty.

Sprzedaż giganta na rynku odzieżowym, H&M, w marcu spadła aż o 46 procent. Tymczasem portal Money.pl donosi, że akcje spółek odzieżowych notowanych na warszawskiej giełdzie w zaledwie dwa tygodnie straciły prawie 50 procent wartości, a ich straty finansowe już teraz są szacowane na ponad 7 miliardów złotych. 

Rozumiemy potrzebę jak najszybszego uruchomienia sklepów w galeriach, wspólnie wypracowujemy takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo klientów z działalnością tego typu obiektów – napisała w poście na Facebooku minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. 

Według ustaleń Money.pl Ministerstwo Rozwoju chce, żeby w galeriach handlowych:

  • trzeba było zakrywać usta i nos,
  • nosić rękawiczki przez cały czas trwania zakupów,
  • był limit klientów w sklepach,
  • był otwarty przynajmniej jeden punkt oferujący maseczki,
  • klienci mieli zapewniony dostęp do płynów dezynfekujących,
  • klienci byli zobowiązani zachowywać między sobą odstęp dwóch metrów,
  • była otwarta jak największa liczba wejść,
  • toalety i przymierzalnie w sklepach odzieżowych były dezynfekowane co najmniej dwa razy dziennie,
  • na parkinach sklepowych samochody parkowały na co drugim miejscu.

Rozważane jest też podobno wprowadzenie kamer termowizyjnych, które sprawdzałyby, czy wchodzący do galerii handlowych klienci nie mają gorączki.

Zobacz także: Mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej podejrzewa, że Polskę ominie szczyt zachorowań. Nie oznacza to jednak końca epidemii koronawirusa!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
Czy koronawirus może przenosić się drogą płciową?
Newsy Czy koronawirus może się przenosić przez kontakty seksualne?
Koronawirus rośnie w siłę, nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących dróg zarażenia SARS-CoV-2. Czy również poprzez kontakt seksualny, możemy być w grupie ryzyka?
Urszula Jagłowska
marzec 17, 2020

Zamknięcie szkół , kin, teatrów, galerii handlowych, specjalne środki bezpieczeństwa w sklepach , czy nakaz izolacji i pozostania w domu na czas epidemii to niełatwe wyzwanie dla zakochanych. Wielu z nich, zadaje więc sobie pytanie : czy poprzez niewinne pocałunki , czy namiętne chwile uniesienia, możemy zarazić się koronawirusem ? Jak już wiadomo SARS-CoV-2 roznosi się drogą kropelkową. Czy to oznacza, że na czas pandemii powinniśmy na dobre zrezygnować z kontaktów seksualnych? Seks a koronawirus Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest unikać kontaktu z obcymi, niż bliskimi nam osobami. Jeśli dodamy do zażyłości bliskość, uczucia i pociąg seksualny, będzie nam jeszcze trudniej odizolować się od ukochanej osoby. Jak więc powinniśmy postępować w czasie kwarantanny? Czy w obliczu pandemii, która zainfekowała ponad 169 tys. osób oraz doprowadziła do śmierci 6500 osób, powinniśmy obawiać się pocałunków i zbliżeń? Zdjęcie: iStock Wiadomo już, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową , tj. poprzez wdychanie wydzieliny z dróg oddechowych zarażonej osoby. Nie bez powodu więc, WHO apeluje o zachowanie co najmniej metrowej odległości od innych, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Podążając tym tropem, również pocałunki, a co za tym idzie bezpośrednia wymiana płynów ustrojowych, może sprawić, że zostaniemy zarażeni koronawirusem. Czy koronawirus może przenosić się drogą płciową? Jak podkreślają eksperci, nie ma jeszcze jednoznacznym badań potwierdzających udział zbliżeń płciowych w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednakże podczas seksu jesteśmy bardzo blisko naszego partnera , więc trudno uchronić się od wdychania jego oddechu, czy wydalanych płynów ustrojowych w postaci śliny. Zobacz także:  Jak długo ludzie potrafią wytrzymać bez seksu? Wyniki tych badań was zaskoczą  Nie udowodniono, że Covid-19...

Przeczytaj
Lidl walczy koronawirusem: zmiany w sklepach
Newsy Lidl wprowadza spore zmiany i apeluje do klientów! Jak dyskont chroni się przez koronawirusem?
Najpierw Biedronka, teraz Lidl. Niemiecki dyskont zdecydował się na podjęcie specjalnych środków w walce z koronawirusem. Co to oznacza dla klientów?
Urszula Jagłowska
marzec 12, 2020

Koronawirus to już nie tylko problem dotyczący dalekich Chin, czy Włoch. Rozprzestrzeniająca się epidemia zebrała już pierwsze żniwa także w Polsce. 12. marca zmarła pierwsza osoba zarażona SARS-CoV-2 . Nic więc dziwnego, że rząd podjął drastyczne środki mające zapobiec dużym zgromadzeniom. Podjęto decyzję o   zamknięciu placówek oświatowych i szkół wyższych  na dwa tygodnie od poniedziałku. Szef rządu ogłosił także  zamknięcie muzeów, placówek kultury, a także kin. Rozważane jest także zawieszenie spłat kredytów na czas epidemii . To jednak nie wszystko. Również sklepy, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rozwoju i GIS-u zaczęły wprowadzać poważne zmiany w swoim działaniu. Niedawno pisałyśmy o tym, jak z koronawirusem będzie walczyć Biedronka , a teraz do starcia z epidemią szykuje się także Lidl. Lidl przygotowuje się do walki z koronawirusem Władze Lidla w błyskawiczny sposób zareagowały na doniesienia dotyczące kolejnych przypadków dodatnich testów na koronawirusa w naszym kraju i podjęły specjalne środki działania. W związku ze wzrostem zachorowań, dyskont wprowadził dodatkowe środki ostrożności. Lidl systematycznie dezynfekuje wózki i koszyki sklepowe , a także dba o czystość blatów, klamek, poręczy, klawiatur, czy terminali płatniczych. W trakcie godzin pracy sklepu czyszczenie odbywa się doraźnie, kiedy istnieje taka potrzeba. Na koniec dnia pracownicy sprzątają strefę kas oraz salę sprzedaży. Szczególną uwagę przykładamy do stref artykułów świeżych, gdzie prezentowane są owoce, warzywa, wypieki oraz produkty chłodnicze. W sklepach posiadamy profesjonalny sprzęt do utrzymania porządku, w tym urządzenie do mycia posadzek (hako), mopy oraz specjalistyczne płyny myjące - cytuje przedstawicieli Lidl Polska, portal biznes.radiozet.pl. Zdjęcia: EastNews To jeszcze nie wszystko. Lidl apeluje również do swoich...

Przeczytaj
Newsy Rząd szacuje, że epidemia może potrwać nawet dwa lata!
Przewidywania rządu nie są optymistyczne. Musimy przygotować się na wiele miesięcy izolacji społecznej i znaczne spowolnienie gospodarki.
Laura Osakowicz
kwiecień 17, 2020

Od 20 kwietnia zniesione zostanie kilka z dotychczasowych restrykcji.  Dozwolone będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych , jednak obowiązkowo w maseczce i z zachowaniem bezpiecznej odległości między osobami. Do sklepów będzie mogło wejść więcej osób, nie dostaniemy już mandatu za spacer czy wyjście na poranny jogging. Nie oznacza to jednak  powrotu do normalności , bo na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Źródło: Istock Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia i premier zapowiedzieli czterostopniowy program odmrażania gospodarki. Wraz ze słabnącą epidemią otwierane będą kolejne sklepy i restauracje, a uczniowie powoli będą wracali do szkół. Pierwszy etap zacznie obowiązywać już w poniedziałek, ale kolejne daty są niewiadomą. Z pewnością nie stanie się to jednak tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.  Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią  do czasu wynalezienia szczepionki – alarmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ile dzieli nas od wynalezienia szczepionki ? Nie wie tego nikt. Na wiele koronawirusów wciąż jej nie mamy - na przykład na SARS z 2003 roku. Mimo to w sprawie Sars-CoV-2 rokowania są dobre. Nad szczepionką pracują dziesiątki laboratoriów na całym świecie, część wchodzi już w fazy testów. Optymiści mówią, że skuteczna szczepionka może pojawić się już we wrześniu tego roku. Jednak najbardziej realny scenariusz to 12, a nawet 18 miesięcy od rozpoczęcia prac w laboratorium. Również zdaniem ministra zdrowia ta nowa rzeczywistość będzie towarzyszyć nam jeszcze przez wiele miesięcy: Najbliższy  rok lub półtora, jeśli nie dwa lata – przewiduje Szumowski. Zobacz także: Szkoły pozostaną jeszcze długo zamknięte. Ogłoszono plan otwierania żłobków i przedszkoli Koronawirus w Polsce: kiedy zostaną otwarte sklepy i restauracje Najbliższe miesiące nie będą łatwe - część z nas...

Przeczytaj
Newsy Wrócą obostrzenia w związku z koronawirusem? Słowa ministra zdrowia niepokoją
W najbliższych dniach dowiemy się, czy luzowanie obostrzeń nie spowoduje nowych przypadków zakażeń. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zakłada, że jeśli krzywa znacząco wzrośnie, możemy być zmuszeni do powrotu do części dawnych zasad.
Laura Osakowicz
maj 05, 2020

Od 4 maja możemy znów robić zakupy w galeriach handlowych i wynająć nocleg poza miejscem zamieszkania. Zniesiono także obowiązkową kwarantannę dla osób, które z powodu wykonywanej pracy muszą przekraczać granicę. Od jutra na nowo otwierają się żłobki i przedszkola . W kolejnych dniach i tygodniach planowane są następne zmniejszenia obostrzeń i odmrażanie gospodarki. Wszystko zależy jednak od tego, jak obecne poluzowania potraktują obywatele. Koronawirus w Polsce: Czy wrócą poprzednie obostrzenia?  Wczorajsze otwarcie sklepów przyciągnęło tłumy. W szczególności do sklepów budowlanych i meblowych ustawiały się kolejki klientów. Szacowano, że w sklepach wielkopowierzchniowych mogło znajdować się jednocześnie nawet 1 tys. osób. Taka ilość, nawet bez łamania reguły jedna osoba na 15 m2, z pewnością sprzyja kolejnym zakażeniom. Od kiedy zniesiono zakaz rekreacyjnych wyjść z domu, można zobaczyć tłumy na ścieżkach rowerowych, lasach i parkach.  Ministra Zdrowia niepokoi to, co widzi na polskich ulicach . Zwraca uwagę jednak nie na coraz mniejszą izolację społeczną, ale na nieumiejętne noszenie maseczek w miejscach publicznych.  Duża część osób nie stosuje zaleceń, które wydajemy, czyli maseczka na brodzie zamiast zasłaniająca nos i usta. To daje ryzyko i zaprzepaszczenie tego, co żeśmy wypracowali przez tak długi czas kwarantanny - powiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24. Jednocześnie apeluje, aby konieczność zasłaniania nosa i ust potraktować poważnie. Czeka na statystyki, które pokażą, czy rząd będzie zmuszony cofnąć luzowanie obostrzeń.  Ryzyko jest, statystyki to pokażą za tydzień czy dwa tygodnie . Mam nadzieję, że po tych apelach ta sytuacja troszkę zostanie opanowana i ludzie wrócą do takiego reżimu. Czy możliwy jest więc powrót do reżimu sprzed dwóch-trzech tygodni, kiedy to pod...

Przeczytaj