Reklama

Epidemia koronawiursa zbiera krwawe żniwo. Niedawno opublikowane wyniki badań The Institute for Health Metrics and Evaluation nie napawają optymizmem. Z raportu przygotowanego przez amerykańskich naukowców wynika, że w Europie na COVID-19 umrze 150 tysięcy osób. I choć trwają prace na szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, jej wprowadzenia do sprzedaży nie możemy się spodziewać wcześniej niż za rok. Tym bardziej cieszy oświadczenie ministra nauki i technologii Brazylii, Marcosa Pontesa, który ogłosił, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się testy leku na koronawirusa.

Reklama

Fot.: YouTube

Brazylijczycy odkryli lek na koronawirusa?

Brazylijscy naukowcy poszukiwania leku na COVID-19 rozpoczęli od przetestowania 2000 istniejących leków, których podstawowym działaniem jest hamowanie replikacji (namnażania się) wirusów.Korzystając z metod stosowanych w biologii molekularnej i strukturalnej, informatyce naukowej, chemoinformatyce oraz sztucznej inteligencji, naukowcy zidentyfikowali sześć obiecujących substancji, które zostały przetestowane in vitro. Podczas laboratoryjnych testów przeprowadzonych na wyizolowanych komórkach zakażonych wirusem SARS-CoV-2 badacze odkryli, że dwa z sześciu testowanych leków znacznie zmniejszyły replikację wirusa w komórkach. I jeden z tych leków był skuteczny aż w 94 procentach. Teraz działanie tego leku musi zostać sprawdzone na chorych ludziach.

To wyjątkowy moment – ogłosił minister Marcos Pontes podczas niedawnej konferencji prasowej. – Jeśli testy kliniczne wykażą skuteczność tego leku, będziemy mieli opracowane w Brazylii rozwiązanie problemu leczenia Covid-19.

Fot.: iStock

Reklama

Jak będą wyglądały testy leku na koronawirusa?

Lek przeciwko COVID-19 zostanie przetestowany na 500 pacjentach przebywających w siedmiu wojskowych szpitalach znajdujących się w Rio de Janeiro, São Paulo i Brasílii. Szacuje się, że badania kliniczne nad lekiem na koronawirusa ruszą w maju.Minister stwierdził też, że nie chce zdradzać, jak nazywa się preparat, który będzie testowany, ponieważ: "W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek".Zobacz także: Koronawirus? Grypa? Czy może alergia? Sprawdź, jak je odróżnić!Już teraz ministerstwo nauki i technologii zapowiedziało, że lek będzie tani, nie powinien powodować żadnych poważnych skutków ubocznych i może być stosowany nawet u dzieci.Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane