Po śmierci królowej Elżbiety II pojawiły się spekulacje dotyczące zdrowia jej następcy, Karola III. Na najnowszych zdjęciach monarchy uwagę przykuwają bowiem jego spuchnięte i zaczerwienione dłonie, które internauci już okrzyknęli "kiełbasianymi". Czy to oznaka poważnej choroby? Znany lekarz komentuje.

Reklama

"Kiełbasiane" palce Karola III niepokoją ekspertów. To oznaka poważnej choroby?

Gdy Wielka Brytania ogłosiła śmierć Elżbiety II, oczy całego świata zwróciły się w stronę Londynu, śledząc niemal każdy krok royalsów. Wielkie emocje wzbudzała nie tylko mimika żałobników, czy ich nawet najdrobniejsze gesty, ale też wygląd. Brytyjskie i zagraniczne media rozkładały na czynniki pierwsze pogrzebowe stylizacje bliskich zmarłej Jej Królewskiej Mości, doszukując się w biżuterii, kapeluszach, toczkach czy fascynatorach nawiązań do przeszłości Elżbiety II. Inni zaś bacznie przyglądali się nowemu królowi - Karolowi III, analizując jego grymasy, postawę, a także... dłonie. Nie chodzi jednak o określony układ dłoni podczas oficjalnych przemówień, jaki zalecany jest przez specjalistów od wizerunku. Mowa o palcach nowego władcy, które sympatycy brytyjskiej rodziny królewskiej nazywają "kiełbasianymi".

Nabrzmiałe, często czerwone dłonie najstarszego syna Elżbiety II i księcia FIlipa od dawna niepokoiły fanów brytyjskiej monarchii, jednak odkąd Karol III przejął nowe obowiązki po zmarłej monarchini, eksperci obawiają się, że jego stan zdrowia może znacznie się pogorszyć, a obrzęk narastać.

Kirsty O'Connor/Press Association/East News

Zobacz także: Król Karol III ma nieślubne dziecko?! "Chcieli ukryć moją tożsamość". Szykuje się ogromny skandal?

Na zbliżeniach najnowszych zdjęć monarchy, widać, że palce króla są czerwone i wyraźnie opuchnięte. Czy to faktycznie może świadczyć o poważnej chorobie? Jak podkreśla dr Gareth Nye z Uniwersytetu w Chester w rozmowie z rozmowie z "Daily Star", puchnięcie palców może mieć rozmaite przyczyny i często jest przypadłością osób po 60. roku życia.

Zobacz także
BEN STANSALL/AFP/East News

Zobacz także: Król Karol III stracił cierpliwość: "Nienawidzę tego!". Wszystko widać na nagraniu

Lekarz nie wyklucza jednak również innej przyczyny. Bardzo możliwe, że Karol III cierpi na zapalenie stawów.

- Zapalenie stawów – kolejna częsta choroba w wieku powyżej 60 lat. Często dotyka trzech głównych obszarów dłoni – stawu kciuka lub jednego z stawów palców. Palce zwykle stają się sztywne, bolesne i opuchnięte, i chociaż leki mogą pomóc w bólu, obrzęk może pozostać. Niezbyt częste przyczyny mogą obejmować dietę wysokosolną prowadzącą do zatrzymania płynów. Niektóre leki rzadko mogą prowadzić do obrzęku jako efektu ubocznego, jak leki na ciśnienie krwi lub leki steroidowe - dodał dr Gareth Nye.

Przypadłość monarchy może być także powodowana przez częste podróże samolotem. Znaczny wzrost ciśnienia przyczynia się do zagęszczenia krwi, a unieruchomienie kończyn przed długi czas wiąże się z zastojem krwi żylnej, co prowadzi do powstawania obrzęków. Wypełniając królewskie obowiązki, Karol III z pewnością będzie sporo podróżował, co może dodatkowo negatywnie wpływać na stan 73-letniego monarchy.

PHIL NOBLE/AFP/East News

Warto też podkreślić, że pierwszy rodzinny portret Karola III po śmierci Elżbiety II wzbudza wiele kontrowersji wśród fanów royalsów. Nie chodzi jednak o uśmiechnięte twarze Karola III, Camilli, księcia Williama i księżnej Kate, lecz gesty, na jakie zdecydował się monarcha. Jedną dłonią Jego Wysokość obejmuje żonę, drugą zaś skrywa z kieszeni spodni. Czyżby tym samym chciał ukryć swoje nabrzmiałe dłonie?

Karolowi III życzymy dużo zdrowia.

Reklama

Zobacz także: Nowe zdjęcia Meghan Markle i księcia Harry'ego. To odpowiedź na portret rodziny królewskiej?

Reklama
Reklama
Reklama