
Pierwszy etap zmniejszania obostrzeń wszedł w życie w poniedziałek, 20 kwietnia. Wtedy też premier i minister zdrowia zapowiedzieli, że choć znany jest zakres kolejnych etapów, to ze względu na dynamikę epidemii, nie podano jeszcze dat. Dziś poznaliśmy wreszcie datę etapu drugiego - zmiany wejdą w życie już w pierwszych dniach maja.
Drugi etap odmrażania gospodarki - data
Początkowo drugi etap zmniejszania obostrzeń miał dotyczyć tylko wznowienia pracy hoteli, galerii i muzeów oraz przedłużenia pracy marketów budowlanych. Zapowiadając dzisiejszą konferencję minister zaznaczył, że będzie ona dotyczyć handlu.
Chcemy, że gospodarka coraz prężniej i szybciej działała w odpowiednim reżimie sanitarnym. Sklepy oraz duże placówki handlowe spełniają różne formy, ale będziemy chcieli, żeby funkcjonowały one ostrożnie i pod kontrolą. Jutro podamy wszystkie szczegóły - powiedział minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Spekulowano, że drugi etap zostanie powiększony o elementy z trzeciego, takie jak otwarcie galerii handlowych. Dotychczas wiele sieciówek i tak otworzyło swoje sklepy, które znajdowały się poza galeriami - Zara, CCC i H&M.
Nie wiadomo było także co z gastronomią oraz salonami kosmetycznymi i fryzjerskimi. Minister zaznaczył, że każdy kolejne 'luzowania' są wprowadzane w niezbędnym reżimie sanitarnym. Przede wszystkim nie zostanie w najbliższym czasie zdjęty obowiązek zasłaniania nosa i ust, należy także utrzymywać dystans społeczny.
Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy (...) Przyspieszamy luzowanie obostrzeń - powiedział na konferencji premier.
Premier potwierdził, że już w najbliższych dniach możemy spodziewać się znacznego odmrożenia gospodarki. Zaplanowano to na datę 6 maja, czyli następnej środy.
Co więcej, tak jak się spodziewaliśmy, zmieniono zakres drugiego etapu, przenosząc niektóre elementy, które dotychczas uwzględnione były w etapie trzecim. Przede wszystkim zdecydowano, że już od 4 maja otwarte będą galerie handlowe z zastosowaniem ograniczenia - 1 osoba na 15 m2. Otwarcie hoteli i miejsc noclegowych również możliwe będzie od 4 maja.
Tak jak zaplanowano wcześniej, w drugim etapie otwarte będą biblioteki, muzea i galerie sztuki.
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli od 6 maja, jednak z zastosowaniem reżimu sanitarnego. Nadal jednak obowiązywać będzie zasiłek opiekuńczy dla rodziców opiekujących się dziećmi w domu.
Prace będą mogły wznowić ośrodki rehabilitacyjne, nie dotyczy to jednak salonów masażu i urody. Drugi etap znoszenia ograniczeń w związku z koronawirusem:
Od 4 maja - otwarcie galerii handlowych (1 osoba na 15m2), hoteli i pensjonatów, częściowe otwarcie bibliotek i muzeów, wznowienie zabiegów rehabilitacyjnych.
Od 6 maja - otwarcie przedszkoli i żłobków z zastosowaniem reżimu sanitarnego.
Data otwarcia gastronomii, usług kosmetycznych i fryzjerów nie jest na razie znana. Premier jednoznacznie stwierdził, że wznowienia tych usług możemy spodziewać się dopiero w następnym, trzecim etapie. Wszystko zależeć będzie od dyscypliny społecznej i ewentualnego wzrostu zachorowań.
Źródło zdjęcia głównego: Istock

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w ubiegłą sobotę pełny plan znoszenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Zgodnie z tymi decyzjami, już w najbliższą sobotę 28 listopada ponownie zaczną działać galerie handlowe . Zakupy będzie można robić we wszystkich sklepach, ale ich klienci muszą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Jak będzie to egzekwowane? Okazuje się, że czekają nas intensywne kontrole , które mają dotyczyć nie tylko sklepów, ale też klientów! A za nieprzestrzeganie zasad grożą kary. Kontrole policji w galeriach handlowych Zapowiadając znoszenie obostrzeń premier Morawiecki przestrzegał, że galerie handlowe mogą działać, ale tylko w reżimie sanitarnym. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane - zapowiedział. Według serwisu Wirtualna Polska, po otwarciu galerii ich klientów czekają kontrole, zarówno policji, jak i pracowników sanepidu . Będzie ich więcej niż dotąd. W galeriach handlowych pojawią się kontrolerzy z inspekcji sanitarnej, przedstawiciele Sanepidu, policyjne patrole. Klienci, którzy przyjdą zrobić zakupy, muszą być dokładnie policzeni. W kolejkach do kas nie będą mogły gromadzić się tłumy, płatności będą odbywać się tylko z zachowaniem odstępów - pisze wp.pl. Tych, którzy nie zastosują się do przepisów, mogą czekać dotkliwe kary - w tym wysokie mandaty. Same sklepy również będą musiały zadbać o przestrzeganie zasad, inaczej grozi im zamknięcie. A wiadomo, że w tak gorącym okresie jak obecnie, to finansowa katastrofa. Za nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego policja może wystawić mandat w wysokości do 500 zł. Po odmowie przejęcia mandatu kierowany jest wniosek do sądu. Zasady odmrażania gospodarki ogłosił w ostatnią sobotę premier Morawiecki. Jak...

Od 4 maja obowiązuje drugi etap łagodzenia obostrzeń, w którym otwarto galerie handlowe i miejsca noclegowe. Od 6 maja umożliwiono również funkcjonowanie przedszkoli i żłobków. Wraz z kolejnym tygodniem spodziewano się zniesienia kolejnych zakazów. Taka decyzja jednak nie zapadła. W piątek 8 maja na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie zdecydowano się na wdrożenie nowego etapu otwierania gospodarki. W uzasadnieniach znalazł się brak informacji na temat efektów, jakie przyniosło wznowienie działalności galerii handlowych. Zobacz także: Senat chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza? ⚠️ Od dzisiaj II etap powrotu do nowej normalności. Ruszają hotele, centra handlowe, obiekty kulturalne i rehabilitacja lecznicza. Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/oVrXrzqEdx pic.twitter.com/oimMn3b6si — Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 4, 2020 Kiedy kolejny etap łagodzenia obostrzeń? Według polityków i specjalistów dopiero w przyszłym tygodniu miarodajne i dostępne będą informacje dotyczące wpływu otwarcia galerii handlowych na zdrowie i liczbę zarażeń koronawirusem. Na ich podstawie zapadnie decyzja o kolejnych etapach łagodzenia obostrzeń lub ich ewentualnym cofnięciu. Najbliższe zmiany czekają nas więc prawdopodobnie dopiero 18 maja. Na ten czas zaplanowane jest otwarcie ogródków restauracji, barów i kawiarni, jak również zmiana sposobu podróżowania komunikacją miejską. Nie ma pewności, które ze zmian zostaną wdrożone. W ramach czterech etapów powrotu do normalności wprowadzonych przez rząd, na trzecim możliwa miała być również organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób bez udziału publiczności, na otwartych przestrzeniach. Mówiło się również o otwarciu salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Łukasz Szumowski zaznaczył jednak w ostatniej rozmowie z Onet Rano, że nie są one priorytetowe. Powrót...

Ogłoszona została druga tura odmrażania gospodarki . 4 maja otwarte zostaną hotele, muzea, biblioteki, galerie sztuki, ale także galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W maju rodzice będą mogli posłać również dzieci do żłobków i przedszkoli. Co jednak z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi? Rzecznik rządu, Piotr Müller rozwiał wątpliwości w programie Polsat News. Zobacz także: Jest data otwarcia przedszkoli i żłobków. A co z zasiłkiem opiekuńczym? Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? W programie Polsat News "Wydarzenia i Opinie" rzecznik rządu został zapytany o kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki i kluczowe dla branży beauty ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Według niego realny termin to połowa maja . Liczymy na to, że jeżeli liczba zachorowań nie zwiększy się i wszyscy będziemy się stosować do tych standardów, które obowiązują, takich jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, to faktycznie będzie to możliwe - przyznał Piotr Müller. Salony fryzjerskie zostaną otwarte więc w przewidzianym w prognozach otwierania gospodarki terminie. Być może poprzedzą inne działania rządu. Odparł również zarzuty wobec wysokiego reżimu sanitarnego nakładanego na salony. Otwieranie każdego kolejnego sektora to jest zwiększanie tej liczby (przyp. red. kontaktów społecznych). Musimy robić to na tyle rozsądnie, w sposób rozłożony w czasie, by weryfikować, czy służba zdrowia nadal jest w stanie...

29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono datę drugiego etapu znoszenia obostrzeń . Premier oraz minister zdrowia zapowiedzieli otwarcie galerii handlowych na 4 maja. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie niektóre sieciówki (np. H&M oraz CCC) otwierały już swoje pojedyncze sklepy, ale od poniedziałku 4 maja działać będą mogły już wszystkie centra handlowe w Polsce , tyle że na nowych zasadach. O czym należy pamiętać przed wybraniem się na zakupy? 4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe. Podobnie jak mniejsze sklepy, które były cały czas otwarte, ale w podobnym reżimie obostrzeń. Na 15 mkw będzie mogła przebywać jedna osoba - oznajmił Mateusz Morawiecki. Nowe zasady w galeriach handlowych od 4 maja Premier na konferencji podkreślił, że w galeriach będzie można robić zakupy, ale chciałby, aby pasaże pozostawały "pustawe". Trzeba pamiętać, że zagrożenie zakażenia koronawirusem istnieje nadal i powinniśmy unikać wizyty w centrum handlowym, o ile nie jest to konieczne. Nadal obowiązuje nakaz zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu oraz noszenia maseczki ochronnej. Należy zachowywać także dystans społeczny. Rząd wprowadził zasadę "jedna osoba na 15 mkw" w galeriach handlowych. Nakaz dotyczy zarówno pojedynczych sklepów w galeriach, jak i całego centrum. Można więc wnioskować, że w małych sklepach np. z biżuterią będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Limit będzie dotyczył galerii jako całości oraz sklepów, które się w nich znajdują. Tak żeby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Projekt rozporządzenia zostanie opublikowany dzisiaj - wyjaśnia rzecznik rządu, Piotr Muller. Zakupy w sklepach stacjonarnych sieciówek będą więc możliwe od 4 maja, ale musimy się przygotować na kolejki oraz nowe zasady bezpieczeństwa. Niestety wiele kwestii nadal budzi wątpliwości. Czy w dobie...