Reklama

Dłonie to miejsca na ciele, przez które bardzo często przenoszą się wszelkiego typu wirusy i bakterie. Dotykamy nimi przedmiotów, które użytkują inni ludzie, zasłaniamy nimi usta podczas kaszlu lub kichania. To właśnie dlatego w obliczu koronawirusa, ale również innych zarazków tak ważna jest higiena. Żele antybakteryjne wspomagają dezynfekcję rąk i ratują nas z opresji, kiedy możliwość ich umycia jest niemożliwa. W drogeriach, aptekach, czy dyskontach półki, na których powinien znajdować się produkt często świecą pustkami. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się żel antybakteryjny domowej roboty. Podpowiemy ci, jak go zrobić.Zobacz także: Mydło antybakteryjne - jego działanie, wady i zalety

Reklama

Źródło: iStock

Przepis na żel antybakteryjny

Żeby zrobić żel antybakteryjny, przygotuj pojemnik z dozownikiem, który ułatwi ci aplikację produktu na dłonie. Możesz użyć dowolnego plastikowego pudełka, jednak taki sposób przechowywania zapewni trwałość produktu i będzie bardziej higieniczny w użytkowaniu. Oprócz pojemnika, do przygotowania żelu antybakteryjnego będziesz potrzebować:

  • dwie łyżki spirytusu salicylowego (cena ok. 3 zł za 100 ml) lub Amolu
  • 100 ml żelu aloesowego (w aptekach za ok. 12 zł)
  • 20 kropli olejku antybakteryjnego (np. kamforowy za ok. 3 zł lub lawendowy, goździkowy, z drzewa herbacianego, cynamonowy)

Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i dobrze wymieszać. Aplikować na dłonie, jak zwykle. Jeśli posiadasz w domu glicerynę (pół łyżeczki) lub witaminę E (kilka kropli), wzbogać nimi żel- nawilżą i odżywią dłonie. Nie są one jednak konieczne do przygotowania skutecznego w działaniu żelu.

Jeśli nie jesteście przekonani do domowej metody, poniżej dostępne, gotowe produkty

Reklama

Czy domowy żel antybakteryjny działa tak samo jak apteczny?

Składniki, które znajdują się w domowym żelu antybakteryjnym są naturalne i posiadają działanie odkażające, pielęgnujące i właśnie antybakteryjnie. Dzieje się tak dzięki obecności spirytusu lub jego zamienników oraz antybakteryjnych olejków. W drogeryjnych produktach często znajdziemy takie same składniki wzbogacone o substancje konserwujące, zapachowe, czy nawilżające. W przeciwieństwie do gotowych produktów, żel antybakteryjny wykonany w domu może jednak się rozwarstwiać. Nie jest to jednak powód, żeby uznać go za nieskuteczny lub niezdatny. Do wytrącenia się warstw dochodzi ze względu na naturalne składniki, a rozwiązaniem jest kilkukrotne wstrząśnięcie mieszanką, które spowoduje jej ponowne połączenie się.Źródło zdjęcia głównego: iStock

Reklama
Reklama
Reklama