Dlaczego tatuaże są obecnie takie modne? Czy są dla każdego?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że tatuaże są wiodącym trendem. Poprzez ozdabianie ciała możemy wyrazić naszą osobowość oraz poglądy. Czy jednak wszystkie osoby wytatuowane kierowały się konkretnymi powodami, czy zrobiły to tylko ze względu na trwającą modę?
- Katarzyna Pietrzyk
Niewiele osób wie, że tatuaże nie są czymś nowym. Już pierwsze plemiona polinezyjskie zdobiły swoją skórę w starożytności. Z biegiem czasu i rozwojem cywilizacji, tatuowanie nabrało bardziej współczesnego wyrazu. Obecnie stało się elementem mody, która zyskuje na popularności.
Jak to się zaczęło? Czyli ewolucja tatuażu!
W Chinach mieli je wojownicy, Celtowie traktowali ozdoby na ciele jako swój znak rozpoznawczy, z kolei w Grecji tatuowano wysoko urodzonych obywateli. Z czasem stracił on swoje wyjątkowe znaczenie. W XX wieku tatuażami znakowano więźniów obozów koncentracyjnych, a z czasem potocznie zwane „dziary” zarezerwowane zostały dla subkultury więziennej. To już przeszłość! Dziś widzimy powrót do sztuki tatuażu. Trzeba przyznać, że dostępne techniki pozwalają uzyskać oszałamiające efekty wizualne. Decydują się na niego muzycy, piłkarze, sportowcy, artyści oraz celebryci. Na całym świecie ludzie z dumną eksponują swoje tatuaże, a w efekcie zapotrzebowanie na dobrych tatuatorów stale rośnie.
Artyści bez tajemnic
Trend rozpoczęli propagować muzycy rockowi w swoich teledyskach emitowanych w MTV - czołowej muzycznej stacji lat 90-tych. Wytatuowane ciała muzyków zespołów Guns N'Roses, Nirvana, Metallica wpłynęły na przyszłe pokolenia z niespotykaną siłą. Zastanówmy się, kim najczęściej się inspirujemy? Chodzi o gwiazdy! Nikogo nie dziwi już fakt, że celebryci bardzo chętnie pokazują swoje ciała, eksponując tatuaże. To nie tylko moda. Wiele wzorów ma swoje ukryte znaczenie. I tak np. gwiazdki na karku Rihanny oznaczają dążenie do osiągnięcia ambitnego celu, z kolei współrzędne geograficzne na ramieniu Angeliny Jolie dotyczą miejsc urodzenia szóstki jej dzieci z Bradem Pittem.
Czy tatuaż jest dla każdego?
Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie o motyw przewodni tatuażu. Czy ma być zgodny z aktualnymi trendami, a może powinien symbolizować nasze poglądy i podejście do życia? Zdarza się, że wzór ma charakter tak osobisty, że jego znaczenie zna tylko osoba wytatuowana. Kolejna rzecz, nad którą należy się zastanowić to wielkość wzoru – czy chcemy mieć duży i widoczny, czy raczej skromny i delikatny tatuaż. Warto też pomyśleć o umiejscowieniu samego wzoru. Istotna jest decyzja, którą część ciała chcemy ozdobić. Taką, którą możemy łatwo zakryć (stopa, plecy, biodro) czy tę, która wyeksponowana jest przez cały czas jak okolice twarzy lub dłoni. Tatuaż jest dla każdego, kto nie boi się ukłucia, ma pomysł na wzór i chce wyglądać nietuzinkowo.
I na koniec pamiętajmy, że tatuaż to także intensywnie rozwijająca się sztuka, która zdobi ciała osób wrażliwych na estetyczne piękno. Pokazują to powstające style i techniki, jak np. tatuaż realistyczny, kropkowany styl dotwork czy watercolor, inaczej zwany akwarelą. Powyżej prezentujemy kilka niezwykłych prac, niektóre z nich mogłyby zdobić galerie sztuki.
Postaw na swój rozwój
Tatuaże są modne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższych sezonach. Przez możliwość wyrażania uczuć za ich „pośrednictwem” zyskują na popularności. Coraz więcej osób mijanych na ulicach posiada tatuaże, rośnie też liczba profesjonalnych salonów tatuażu, w których powstają prawdziwe dzieła sztuki. Tatuator posiadający zmysł artystyczny, profesjonalnie przygotowany do zawodu jest na wagę złota. Przed osobami, które posiadają zdolności plastyczne otwierają się nowe możliwości zdobycia ciekawego, dobrze wynagradzanego zawodu, który ciągle stanowi niszę na rynku. By rozpocząć konieczne jest zdobycie umiejętności technicznych do pracy z igłą i maszynką. Jednym z rozwiązań jest oferta szkoły policealnej TEB Edukacja, gdzie w dwa semestry uczestnicy zdobywają niezbędną do wykonywania tatuaży wiedzę i umiejętności. Na kierunku Tatuażysta nauczysz się m.in.:
- Przygotowywania i odbijania wzorów do tatuażu,
- Wykonywania tatuaży szarych i kolorowych,
- Konturowania, wypełniania i cieniowania,
- Zabezpieczania ran po zabiegu,
- Przygotowywania stanowiska do zabiegu.
Ponadto, Absolwent otrzymuje:
- Dokument ukończenia kursu na druku MEN.
- Dyplom TEB Edukacja,
- Zaświadczenie o przebiegu nauczania,
- Referencje zawodowe dla najlepszych.
UWAGA: Jeśli interesuje cię kierunek Tatuażysta, więcej informacji otrzymasz w oddziale szkoły lub na stronie www.teb.pl.
Materiał powstał we współpracy z TEB Edukacjazdjęcia: materiały prasowe, iStock, Pinterest