klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Koronawirus będzie miał wpływ na spłatę kredytów?
Newsy

Czy przez koronawirusa rząd zawiesi spłaty kredytów? Mamy stanowisko prezydenta

W związku z coraz większym rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, rząd podejmuje kolejne decyzje mające na celu ochronę obywateli. Sam prezydent, Andrzej Duda, nalega na „złagodzenie skutków spłaty kredytów”. Co to oznacza w praktyce?
Urszula Jagłowska
marzec 12, 2020

Najpierw zamkniecie szkół, uniwersytetów i przedszkoli, później odwołanie imprez masowych oraz zamknięcie kin, muzeów i teatrów. Polska szykuje się na walkę z epidemią koronawirusa. Teraz nie tylko sklepy wdrażają specjalne procedury,  mające chronić klientów i pracowników, ale również instytucje finansowe mają uruchomić systemy kryzysowe i pomóc Polakom w obliczu epidemii. Nie chodzi jednak o finansowe wsparcie zakażonych, lecz pomoc obywatelom w zachowaniu płynności finansowej.

Zobacz także: Przez koronawirusa może zabraknąć leków! Niepokoić powinny się zwłaszcza osoby z chorobą Hashimoto

Ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem, w trudnej sytuacji znalazło się wiele sektorów. Problemy ze spłatą kredytów będą miały przede wszystkim osoby pracujące w branży turystycznej, transportowej, a także te zatrudnione w zamkniętych z powodu epidemii kinach, teatrach, czy innych ośrodkach kultury. Czy przez koronawirusa rząd zawiesi spłaty kredytów?

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Koronawirus będzie miał wpływ na spłatę kredytów?

W środę, 11. marca, prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem Twittera wyszedł z inicjatywą mającą na celu złagodzenie skutków spłaty zobowiązań kredytowych Polaków.

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Zdjęcie: ONS

Inicjatywa spotkała się z pozytywną reakcją szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Jacka Jastrzębskiego.

Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy – napisał szef KNF, Jacek Jastrzębski na Twitterze.

Czy to oznacza, że spłaty kredytów zostaną zawieszone w związku z koronawirusem? Przypominamy, że we Włoszech, okrzykniętych najpoważniejszym europejskim ogniskiem epidemii, takie rozwiązanie już zostało wprowadzone.

Spłaty kredytów hipotecznych zostaną zawieszone w całych Włoszech. To wynik wybuchu epidemii koronawirusa – poinformowała wiceminister finansów Laura Castelli.

Zdjęcie: ONS

Program 500+ w dobie koronawirusa
Newsy 500+ zostanie odebrane rodzicom przez epidemię koronawirusa?
Świadczenia 500+ już zostały niektórym rodzicom odebrane. Czy pozostali powinni się martwić o wstrzymanie wydawania pieniędzy z tytułu programu?
Milena Majak
kwiecień 07, 2020

Wielu rodziców martwi się, że pandemia doprowadzi do zawieszenia programu 500+ . Czy słusznie? Niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości rozmawiają między sobą o tym, że dwa świadczenia wspomagające finansowo polskie rodziny, powinny zostać tymczasowo odebrane . Świadczenie 500+ zostanie wstrzymane? Jak na razie świadczenia odebrano rodzicom pracującym w Niemczech. Tak postanowił niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium. Wszystko dlatego, że wiele rodzin pobierało jednocześnie 500 plus w Polsce i w Niemczech (tak zwane Kindergeld). Teraz będą otrzymywać tylko jedno z tych świadczeń. W sieci pojawiła się też petycja, dotycząca wstrzymania wydawania 500+ oraz tak zwanego kosiniakowego . Podpisujący petycję wnioskują o przerzucenie tych pieniędzy na walkę z SARS-CoV-2 . Projekt poparło już ponad pięć tysięcy osób.  W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. (...) Jak powszechnie wiadomo program 500+ nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw - czytamy w petycji. Obaw rodziców nie uspokajają także głosy polityków. W kuluarowej rozmowie między politykami Prawa i Sprawiedliwości padło sformułowanie, że świadczenie trzeba będzie "obciąć, zmniejszyć" . Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: no, trzeba będzie się wycofać z 500+, trzeba będzie obciąć, zmniejszyć, złożyć to na karb kryzysu - powiedział w rozmowie...

Przeczytaj