klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
 Czy maseczka antywirusowa chroni przed koronawirusem? Jaki rodzaj wybrać?
Newsy

Czy maseczka antywirusowa chroni przed koronawirusem? Jaki rodzaj wybrać?

Maseczki chirurgiczne stały się towarem deficytowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że działają tylko przez 15 minut. Dużo lepiej sprawdzą się te z filtrami.
Milena Majak
marzec 11, 2020

Koronawirus wywołał ogromną panikę. Nie ma się co dziwić - w końcu to zupełnie nowy patogen, który może (ale nie musi) zmutować. Na jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki przyznał, że SARS-Cov-2 jest nieprzewidywalny i na szczepionkę być może trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Dlatego już teraz podjęto wszelkie niezbędne kroki, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa.

Niektórzy próbują jednak na całej tej tragedii zarobić. Od kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje o wirusie, z aptek stacjonarnych oraz internetowych zaczęły znikać maseczki antywirusowe. Niektórzy wykupowali je tylko po to, aby wystawić później w serwisie aukcyjnym i sprzedawać wielokrotnie drożej. Ceny dochodziły nawet do kilkuset złotych za pakiet 10 sztuk maseczek. Przypominamy, że jedna sztuka kosztuje normalnie około 10 zł.

Niektórzy jednak nadal dają się nabrać na te chwyty aukcyjne i wydają krocie na coś, co i tak nie uchroni ich przed koronawirusem. Tak, dobrze czytacie - niestety, mimo oficjalnych komunikatów, większość ludzi myśli, że maseczka chirurgiczna chroni przed zachorowaniem, a w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Dlaczego maseczka nie chroni przed koronawirusem?

Zdjęcie: istockphoto.com

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Dlaczego maseczka nie chroni przed koronawirusem?

Przeznaczenie maseczek ochronnych jest zupełnie inne. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie ich, a także zgłoszenie się do lekarza, osobom, które mają gorączkę, trudności z oddychaniem, kichają i kaszlą. Zdrowe osoby nie muszą ich zakładać, o ile nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, co osoby z podejrzeniem SARS-Cov-2. Warto jednak wiedzieć, że maseczki chirurgiczne (te nagminnie wykupowane) są jednorazowe i należy wymieniać je bardzo często

Problem z maskami chirurgicznymi jest taki, że gdy robią się wilgotne przez ciągłe oddychanie, przestają działać. Nie chronią nas już tak naprawdę po około pięciu minutach. Wdychane i wydychane powietrze, które zwilża maskę sprawia, że traci ona skuteczność. Jeśli coś osadzi się na wilgotnej masce, zostanie przez nią wchłonięte - mówi Maldonado.

Jak wyjaśnił płk prof. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w rozmowie z PAP Life, maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia. Noszone przez osoby zdrowe nie mają znaczenia epidemiologicznego. Dodał również, że maseczki powszechnie stosowane mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem zatrzymywania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma.

Jaką maskę kupić?

Maski chirurgiczne nie działają - to już wiecie. Najlepiej sprawdzi się natomiast maska, która zawiera filtr. Jest odrobinę większa, ale też zdecydowanie bardziej skuteczna i wytrzymała. Zapobiega on przedostawaniu się znacznie mniejszych cząsteczek do układu oddechowego człowieka. Wybierajcie maski z filtrami N95 i N99. Przy właściwym zastosowaniu zapobiegają przedostaniu się odpowiednio 95 procent i 99 procent cząstek w powietrzu do ust lub nosa. 

Jeśli jednak zależy wam na maksymalnej ochronie przed koronawirusem, WHO podała listę czynności, które należy jak najszybciej wprowadzić w życie.

Jak ochronić się przed koronawirusem?

Najważniejszą kwestią jest dokładne mycie rąk. Pamiętajcie, że niestety nie wystarczy umyć dłoni żelem antybakteryjnym. Ten proces powinien być nieco bardziej rozbudowany. WHO zaleca, aby trwał nawet 30 sekund. Zaleca się również niedzielenie kosmetykami, nieużywanie testerów dostępnych w drogeriach czy perfumeriach. 

W sklepach zaczyna brakować środków higienicznych w postaci papieru toaletowego, mydeł czy żeli antybakteryjnych (te akurat możecie zrobić w domu). To może budzić panikę, ale pamiętajcie, aby kupować te produkty z głową. Wynosząc ze sklepów kartony tych produktów odbieracie innym szansę na zakupienie ich. A przecież wszyscy potrzebujemy środków higienicznych.

Nic dziwnego, że sieć sklepów Biedronka zdecydowała się na podjęcie specjalnych środków w walce z koronawirusem. Niestety, ale zwiększona liczba klientów, którzy na potęgę wykupują najbardziej potrzebne towary, zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowia. Warto też pamiętać o innych produktach, które warto mieć w domu podczas zaostrzenia epidemii.

Słyszałyście jeszcze o innych sposobach walki z koronawirusem?

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Komentarze
Dzieci pójdą do szkoły w maseczkach
Newsy Dzieci będą jednak nosić maseczki w szkołach? WHO oraz UNICEF wydali nowe zalecenia
Rok szkolny upłynie uczniom w zdecydowanie mniej komfortowych warunkach. Nie dość, że zostaną podzieleni na grupy i będą chodzić na lekcje w systemie zmianowym, to jeszcze przez 7 godzin muszą nosić maseczki...
Milena Majak
sierpień 25, 2020

Pojawiły się nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek ochronnych przez dzieci. Zalecenia ekspertów są jasne - dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny zasłaniać nos i usta . Zatwierdziły je Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Czy dzieci będą nosić maseczki w szkołach? Wszystko wskazuje na to, że nie będą miały innego wyjścia. Mimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej zasugerowało wprowadzanie przez dyrekcję własnych zasad, ponieważ ci najlepiej znają placówkę, nie wszędzie poruszono jeszcze kwestie noszenia maseczek w szkołach . Nowe stanowisko WHO oraz UNICEF jest wiążące, więc dzieci w wieku 12 lat i starsze mają być traktowanie jak dorośli w kwestii noszenia maseczek. Zobacz także: Nie chcesz wysłać dziecka do szkoły? Możesz zapłacić nawet 10 tys zł kary Co to dokładnie oznacza? Osoby niepełnoletnie muszą zasłaniać nos oraz usta w tych samych sytuacjach - w szczególności, gdy  nie ma możliwości zachowania zalecanego dystansu społecznego (1 metr odległości od kolejnej osoby). W szkole rzeczywiście trudno o utrzymanie takiej odgległości nie tyle w klasach, co na przerwach.  Badania wskazują na to, że starsze dzieci odgrywają większą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze. Jednak w celu całkowitego zrozumienia roli dzieci w transmisji SARS-CoV-2, potrzebne są dodatkowe dane - poinformowało WHO. Czy dzieci poniżej 12. roku życia mają nosić maseczki? Noszenie maseczek u dzieci w wieku od 6 lat do 11 lat nie będzie aż tak rygorystycznie egzekwowane . WHO oraz UNICEF zaznaczają, że zakrywanie nosa i ust będzie zależeć między innymi od poziomu przenoszenia się wirusa w okolicy zamieszkania kilkulatka, a także od jego umiejętności korzystania z maseczki czy w ogóle dostępności do tego artykułu....

Przeczytaj
Biedronka zamknięta przez koronawirusa
Newsy Biedronka zamknięta przez koronawirusa! Ekspedientka została zarażona
To pierwszy taki przypadek zamknięcia dyskontu przez koronawirusa. Gdzie pracowała zarażona wirusem ekspedientka?
Milena Majak
kwiecień 11, 2020

Pracownicy sklepów są jednymi z najbardziej narażonych na zarażenie koronawirusem osób. Niestety w Gryfinie potwierdzono pierwszy przypadek ekspedientki , która pomimo wyraźnych objawów COVID-19 nadal chodziła do pracy. Redakcja serwisu igryfino.pl ustaliła wszystkie szczegóły tej niepokojącej sytuacji. Biedronka w Gryfinie zamknięta przez koronawirusa Na początku były to tylko niepotwierdzone informacje, które krążyły między ludźmi. Mówiono, że ekspedientce wykonano test i że miała zarazić się koronawirusem od jednego z dostawców. Słuszne obawy budziło natychmiastowe zamknięcie sklepu . Zobacz także: Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe i salony fryzjerskie? Znamy datę! Redakcja serwisu igryfino.pl potwierdziła, że takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce, a test na obecność SARS-CoV-12 był pozytywny. Biuro prasowe sieci Biedronka z wyjaśniło w komunikacie przyczyny zamknięcia gryfińskiego oddziału dyskontu . Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników jest dla nas zawsze najważniejsze, dlatego natychmiast reagujemy i będziemy reagować zawsze wtedy, kiedy nasze działania mogą je dodatkowo zwiększyć. Sklep sieci Biedronka przy ul. Bolesława Chrobrego w Gryfinie został zamknięty z powodu pozytywnego testu u pracownika tego sklepu. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu wszyscy pozostali pracownicy tej placówki od wtorku zostali poddani kwarantannie - odpowiada na pytania redakcji igryfino.pl biuro prasowe sieci Biedronka. Sklep został poddany niezbędnej dezynfekcji przez wyspecjalizowaną w tej kwestii firmę. Jak wynika z informacji podany na igryfino.pl, pozostali pracownicy zostali objęci kwarantanną . Stworzono również nowy zespół, który już obsługuje klientów. Biedronka, o której mowa, została ponownie otwarta 7 kwietnia. Do sytuacji odniósł się również rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, Małgorzata...

Przeczytaj
Jak dezynfekować maseczkę ochronną?
Styl życia Jak dezynfekować maseczkę ochronną?
Do codziennego użytku najlepiej wybrać maseczki wielokrotnego użytku. Są trwalsze i łatwiejsze do dezynfekcji w domowych warunkach. Podgrzewanie jednorazowej maseczki w kuchence mikrofalowej, pranie jej i moczenie w alkoholu osłabiają jej działanie lub całkowicie ją niszczą (w tym również filtr).
Marta Średnicka
kwiecień 10, 2020

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to nic innego, jak konieczność zakładania maseczek lub osłaniania twarzy np. szalikiem lub apaszką podczas robienia zakupów, podróży do pracy, czy zwykłego wyjścia z domu. Ilość produktów jednorazowych jest jednak ograniczona. Warto więc np.  uszyć maseczkę w domu  z niepotrzebnych nam materiałów. Każdą z nich po wyjściu z domu należy jednak dezynfekować. Nie każda z domowych metod jest jednak skuteczna - jednorazowych maseczek nie podgrzewajmy w kuchence mikrofalowej, bo znajdujący się w niej filtr ulegnie zniszczeniu. Zobacz także:   Które maseczki ochronne najlepiej chronią przed koronawirusem?   Sposoby na dezynfekcję maseczki ochronnej Podobnie jak dłonie, maseczki ochronne dezynfekować możemy dzięki wysokiej temperaturze, obecności środków antybakteryjnych oraz czyszczących. Do najbardziej popularnych metod należą: Pryskanie alkoholem - bawełnianą maseczkę ochronną możemy zdezynfekować poprzez spryskanie jej środkiem antybakteryjnym o zawartości minimum 70 proc. alkoholu. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o dokładnym rozproszeniu produktu na całej powierzchni maseczki ochronnej ze szczególnym uwzględnieniem okolic nosa i ust. Odkażanie maseczki alkoholem nie zastąpi jednak prania jej w wysokiej temperaturze. Nie jest to przeznaczone jednak dla masek jednorazowych. Podgrzewanie w naczyniu żaroodpornym - jest to metoda dezynfekcji, którą często spotkać można w sieci. Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury 70 stopni, włożeniu maseczki do naczynia, a następnie pozostawieniu jej w nim na czas ok. 30 minut. Dzięki temu maseczka zachowa zdolność filtracji. Półgodzinne naświetlanie promieniami UV - jest skuteczne, jednak przy częstym stosowaniu może wpłynąć na osłabienie właściwości filtrujących. Działanie gorącego, suchego powietrza -...

Przeczytaj
Koronawirus mutuje. Gorączka i duszności to nie wszystko
Styl życia Koronawirus mutuje? Gorączka i duszności to nie wszystko. U chorych pojawiły się nowe objawy
Tego scenariusza wszyscy obawiali się najbardziej - koronawirus zaczął mutować i staje się coraz bardziej niebezpieczny.
Milena Majak
marzec 12, 2020

Jak przebiega zarażenie koronawirusem? Do tej pory wśród najczęściej występujących objawów wymieniano duszności i suchy kaszel oraz podwyższoną temperaturę . Niestety, tak jak wielu naukowców przypuszczało, wirus zaczął mutować , a więc staje się coraz bardziej niebezpieczny. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę? Objawy koronawirusa Eksperci wyróżnili trzy stadia zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 . Zaczyna się od łagodnych objawów, które przypominają infekcję górnych dróg oddechowych. Kolejną fazą jest niezagrażające życiu zapalenie płuc. Etap końcowy jest zdecydowanie najgroźniejszy, ponieważ zaczyna rozwijać się zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej. To dlatego niektórzy pacjenci wymagają podłączenia do specjalistycznej aparatury podtrzymującej funkcje oddechowe. Teraz jednak do listy objawów podobnych do grypy dołączyły nowe, o wiele bardziej niepokojące. Okazuje się, że koronawirus może zostać pomylony z Dengą . Zobacz także: Czy można zarazić się koronawirusem przez kosmetyki? Nowe objawy koronawirusa W Singapurze wykryto dwa przypadki pacjentów, których objawy na początku jasno wskazywały na tropikalną chorobę wirusową zwaną Dengą . Pierwsze przypuszczenia lekarzy potwierdziły zresztą testy na obecność tej choroby. Niestety obaj pacjenci wrócili do szpitala z silnymi dusznościami, a to zaalarmowało personel. Kolejne badania wykazały, że są zakażeni koronawirusem , a Dengę poprzez kolejne testy ostatecznie wykluczono. Zdjęcie: istockphoto.com Jak tłumaczy dr Gabriel Yan na łamach "The Lancet",  Denga i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 są trudne do rozróżnienia , ponieważ mają wspólne cechy kliniczne i laboratoryjne. Poniższe objawy charakteryzują Dengę, ale biorąc pod uwagę przypadek pacjentów z Singapuru, mogą też wskazywać na zakażenie COVID-9.  wysypka, biegunka, zawroty głowy,...

Przeczytaj