klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Newsy

Czy ciepła woda chroni przed koronawirusem?

W internecie można znaleźć teraz wiele sposobów, które mają ochronić nas przed zakażeniem koronawirusem i zachorowaniem na ostrą niewydolność oddechową, którą on powoduje. Jednym z nich jest częste picie ciepłej wody. Czy to faktycznie niezawodny lek na koronawirusa?
Laura Osakowicz
marzec 13, 2020

W internecie krąży tak zwany 'łańcuszek' dotyczący koronawirusa, który licznie podają sobie internauci. Informacje w nim zawarte ma uwiarygodnić fakt, że są one uzyskane od akademickich profesorów. Podawana dalej notka o koronawirusie zbiera znane na ten moment informacje o nowym wirusie, a także środki ostrożności i sposoby zapobiegania zachorowaniu. Jednym z nich jest picie gorącej wody i napojów. 

Zobacz także: Wynaleziono lek na koronawirusa? Chińscy badacze są na dobrej drodze

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Ciepła woda a koronawirus

Mówi się, że wirus z Wuhan nie jest odporny na ciepło i zostaje zabity już w temperaturze 26-27 stopni Celsjusza. Nie ma na to na razie naukowych dowodów, ponieważ przypadki zachorowań zdarzają się także w krajach, w których aktualnie jest lato - przykładem jest chociażby Australia, w której temperatura oscyluje teraz wokół 20-26 stopni, a liczba zakażonych wynosi 140. Właśnie tam zaraził się między innymi Tom Hanks i jego żona

Twórcy 'łańcuszka' zapewniają jednak, że ciepła woda, a także przebywanie na słońcu pomaga zapobiec zachorowaniu. Woda nie jest lekiem, ale potrafi oczyścić gardło, a przebywanie na słońcu potrafi podnieść temperaturę ciała, co pomaga w walce z wirusami. Picie wody podawane jest tam jako konieczność, aby unieszkodliwić wirusa i przenieść go do żołądka, gdzie jest zabijany przez kwasy. Notka przestrzega także przed piciem zimnych napojów, w szczególności z lodem.

Sprawa, nie wydaje się jednak tak prosta, o czym przekonują lekarze. Gdyby picie ciepłej czy gorącej wody zapobiegało rozprzestrzenianiu i rozwijaniu się wirusa, nie chorowałoby tyle osób na całym świecie. Tak twierdzi między innymi Łukasz Durajski, lekarz który prowadzi instagram o nazwie Doktorek Radzi. Na pytanie, czy picie ciepłej wody pomaga w zwalczaniu koronawirusa, odpowiada:

Gdyby to było takie proste, to nie byłoby pandemii.

Źródło: Instagram

Prosi także, aby nie podawać dalej tych niesprawdzonych i nienaukowych teorii. W rzeczywistości coś zupełnie innego, ale równie prostego może uchronić nas przed zakażeniem. 

Aby nie zarazić się koronawirusem trzeba przede wszystkim często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem przez około 30 sekund, a w razie braku dostępu do wody używać żeli antybakteryjnych. Ponadto nie należy dotykać dłońmi twarzy i oczu, szczególnie w miejscach publicznych. Namawia się także do pozostania w domu, nie podróżowania i unikania kontaktu z tymi, którzy w ostatnim czasie takie podróże odbyli. Zasadne wydaje się być także niejeżdżenie komunikacją miejską, unikanie skupisk ludzi, niechodzenie do centrów handlowych czy nawet nieorganizowanie spotkań rodzinnych czy spotkań ze znajomymi.

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Komentarze
materiały PR
Newsy Uwolnij fantazję z SodaStream - wyniki konkursu!
Brałaś udział w konkursie? Sprawdź, czy wygrałaś jeden z wyjątkowych ekspresów SodaStream!
Materiał partnera
luty 24, 2015

KONKURS Uwolnij fantazję i wygraj 1 z 8 ekspresów SodaStream! 1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy 2. Odpowiedz na pytanie konkursowe: Kto zaprojektował ekspres SodaStream Source? Podpowiedzi szukaj na http://www.sodastream.pl/kategoria/ekspresy Napisz też, dlaczego to właśnie Ty powinnaś wygrać ekspres SodaStream. 3. Zanim weźmiesz udział w konkursie, zapoznaj się z regulaminem NAGRODY 8 x nagroda główna - ekspres SodaStream Source 30 x nagroda pocieszenia w postaci kuponu zniżkowego 30% na produkty SodaStream do wykorzystania na www.sodastream.pl Nowoczesny ekspres SodaStream pozwoli Ci szybko przygotować wodę sodową lub napój gazowany o smaku, który sam wybierzesz. Urządzenie zamienia zwykłą wodę w wodę sodową poprzez nasycenie jej dwutlenkiem węgla. Ekspres umożliwia samodzielne ustawienie poziomu nagazowania wody zgodnie z indywidualnymi preferencjami . Po dodaniu wybranego syropu smakowego SodaMix otrzymujemy orzeźwiający napój. Możesz też zaszaleć i wymieszać dowolnie syropy, odkrywając zupełnie nowe smaki! SodaStream stanowi alternatywę dla mocno słodzonych, kolorowych napojów, które znajdują się na sklepowych półkach. Syropy smakowe SodaMix zawierają nawet o 2/3 mniej cukru niż większość napojów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. SodaStream świetnie sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi. Ekspres jest nie tylko funkcjonalny, ale będzie również stanowił ozdobę Twojej kuchni. Lista laureatów 8 x nagroda główna: Asia K., Koziegłowy Paulina M., Warszawa Dorota K., Wojcieszyce Mariola N., Staszów Żaneta B., Leśna Podlaska Katarzyna P., Nowy Sącz Anna Ć., Gliwice Gosia D., Wrocław 30 x nagroda pocieszenia: Agnieszka I., Warszawa Katarzyna P., Wrocław Anna F., Białystok Monika R., Skierniewice Joanna R., Rumia Weronika K., Krasnystaw Ilona L.,...

Przeczytaj
Czy czworonogi mogą roznosić koronawirusa?
Newsy Ludzie chcą usypiać zwierzęta, bo się boją koronawirusa!
Coraz więcej osób udaje się do specjalistów, aby uzyskać informację na temat uśpienia własnego pupila z obawy przed koronawirusem. Czy czworonogi mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia? WHO odpowiada.
Urszula Jagłowska
marzec 16, 2020

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo. Na świecie SARS-CoV-2 zarażonych jest już ponad 140 tys. osób i choć lekarze alarmują, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (kaszel, katar, ślina), coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy również nasze czworonogi i ich niewinne zabawy w postaci lizania swoich panów mogą stać się poważnym zagrożeniem i ogniskiem choroby. Zobacz także:  Koronawirus: mapa Polski w czasie rzeczywistym Ludzie chcą usypiać zwierzęta w obawie przed koronawirusem Pandemia opanowała już 130 krajów , a wskutek zarażenia zmarło 5 tys. osób. Pomimo iż największym ogniskiem epidemii w Europie są Włochy, gdzie choruje już 20 tys. osób, także w Polsce liczba zakażonych ciągle wzrasta, a konorawirus w naszym kraju dotknął już 150 osób. Nic więc dziwnego, że polski rząd podjął poważne kroki w obronie swoich obywateli. Zamknięto szkoły , uczelnie wyższe, oraz placówki kulturalne, jak kina, teatry, czy muzea. Wielkoformatowe sklepy, takie jak  Lidl czy   Biedronka podjęły  specjalne środki ochrony , zamknięto również galerie handlowe .  Większość pracodawców rekomenduje pracę zdalną, zabronione zostały także zgromadzenia . Ponadto GIS, światowej sławy lekarze, a także ludzie mediów alarmują o rozsądek prosząc o pozostanie w domach i rezygnację ze spotkań ze znajomymi. Zdjęcie: iStock To jednak nie wszystko. Strach przed koronawirusem popycha nas do jeszcze bardziej drastycznych posunięć. Ludzie nie tylko barykadują się w domach , robią niebotycznie wielkie zapasy żywnościowe oraz środków higienicznych, ale również w obawie przed zakażeniem idą o krok dalej i… chcą usypiać swoje czworonogi. Czy czworonogi mogą roznosić koronawirusa? W czasie pandemii nie tylko szpitale i oddziały zakaźne przeżywają prawdziwe oblężenie, ale też kliniki weterynaryjne. Wszystko przez wystraszonych właścicieli...

Przeczytaj
Newsy Przyłącz się do programu „Po stronie natury” i zadedykuj drzewo bliskiej osobie
W kwietniu ruszyła dziewiąta edycja programu „Po stronie natury”, w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami pomaga chronić zasoby naturalne i do tego samego angażuje Polaków.
Milena Majak
maj 17, 2017

Do inicjatywy może przyłączyć się każdy. Wystarczy wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na www.postronienatury.pl i zadedykować drzewo bliskiej osobie. W zamian za to leśnicy posadzą je w naszym imieniu. Pamiętaj: im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze.  To od nas zależy, jaki świat pozostawimy naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom. Niestety, już dziś zasoby wody pitnej Polski są trzy razy mniejsze niż wynosi średnia europejska , dlatego konieczne jest podejmowanie działań mających na celu ich ochronę. Ogromny wpływ na gromadzenie wody w przyrodzie mają drzewa. Dlaczego? Pomagają zatrzymać wodę w glebie, przez co jest ona lepiej wchłaniana i dociera do zasobów wody pitnej zgromadzonych pod ziemią. W ten sposób, drzewa sprawiają, że wody w naturze jest więcej . Nie możesz posadzić drzewa? Leśnik może to zrobić w Twoim imieniu! To właśnie ze względu na rolę drzew dla ochrony zasobów wodnych, w ramach programu „Po stronie natury” Żywiec Zdrój wspólnie z partnerami: Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym i Fundacją Ekologiczną Arka posadzi w tym roku kolejny, szósty już milion drzew. Do programu może przyłączyć się każdy i zadecydować o posadzeniu drzewa w ramach wyjątkowej akcji. Wszyscy wrażliwi na kwestię ochrony zasobów naturalnych konsumenci mogą wejść na stronę www.postronienatury.pl , wpisać kod spod etykiety i posadzić swoje drzewo lub zadedykować je bliskiej osobie. Drzewo to zostanie posadzone w naszym imieniu w lasach Beskidu Żywieckiego .  Posadź drzewo samodzielnie! Zaangażować się w program „Po stronie natury” można również odwiedzając jeden z pikników ekologicznych organizowanych w sześciu miastach Polski. W ramach pikniku będzie można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za 10 plastikowych butelek . Sadzonki będzie można odebrać także w jednym ze 100 punktów...

Przeczytaj
Czy chodzenie do fryzjera w dobie koronawirusa jest bezpieczne?
Newsy Czy chodzenie do fryzjera w dobie koronawirusa jest bezpieczne?
W sytuacji realnego zagrożenia zdrowia, pójście do fryzjera to nie jest dobry pomysł. Nawet solidna dezynfekcja nie ustrzeże was w tym miejscu przed zarażeniem.
Milena Majak
marzec 18, 2020

Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał jeszcze żadnych obostrzeń dotyczących zamknięcia salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy gabinetów stomatologicznych. Za powód podaje się fakt, że w tych miejscach nie znajduje się zbyt wiele osób na raz . Gwarantujemy wam jednak, że w dobie rozprzestrzeniającego się SARS-CoV-12, wychodzenie z domu nawet na podcięcie końcówek czy zakrycie odrostu, jest bardzo nierozsądne. Wizyta u fryzjera a koronawirus w Polsce Niektórzy już dawno zdecydowali się na zawieszenie działalności , aby chronić swoich pracowników, klientów i wszystkie osoby, z którymi mogą wchodzić w interakcje (w tym osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością, które są najbardziej podatne na COVID-19). Drudzy czekają prawdopodobnie do ostatniej chwili na sygnał ze strony władz i liczą na to, że może uda się jeszcze coś zarobić . Wirus znany pod nazwą SARS-CoV-12 utrzymuje się na powierzchni nawet kilkanaście godzin. Ponadto przenoszony jest drogą kropelkową , a to powinno zadziałać na wyobraźnię klientów nawet, jeśli salon zapewnia, że dezynfekuje narzędzia oraz wszystkie powierzchnie w lokalu. Nigdy nie wiecie, czy osoba przebywająca w pomieszczeniu jest nosicielem. Wiele osób przechodzi chorobę COVID-19 bezobjawowo . Od początku marca, czyli od kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań, GIS zdecydował się wydać jedynie  oświadczenie dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa . Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. Umieścić...

Przeczytaj