klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Zakażenie koroanwirusem nowe objawy
Newsy

„Covidowy język” kolejnym objawem zakażenia. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę

Medycy znajdują coraz więcej objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koranwirusem. „Covidowy język” to nowy symptom, który pojawia się u coraz większej liczby pacjentów. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!
Redakcja Wizaz.pl
styczeń 27, 2021

Pandemia koronawirusa zdaje się ciągnąć w nieskończoność, a o samym wirusie nadal nie wiemy wszystkiego. Lekarze znajdują coraz więcej objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu się i alarmują, by z takimi dolegliwościami nie ruszać się z domu. Jedną z nich jest tak zwany „covidowy język”, czyli wysypka na języku i owrzodzenia jamy ustnej. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Nowe objawy zakażenia COVID. Lekarze alarmują, by pozostać w domu

O „covidowym języku” poinformował Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London, który na swoim profilu na Twitterze zamieścił zdjęcie zakażonego pacjenta z ostrzeżeniem, by nie bagatelizować takich objawów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Nowy szczep koronawirusa: Polska zakaże lotów z Wielkiej Brytanii? Rzecznik MZ: "Najprawdopodobniej"

Takie objawy ma mieć jeden na pięciu pacjentów i może być jednym z pierwszych objawów zakażenia się lub wystąpić nawet do 2 tygodniu po.

Zakażenie koroanwirusem nowe objawy

Zobacz także: Przywileje dla zaszczepionych na koronawirusa - "ich status będzie się różnił od niezaszczepionych"

Zespół z Hospital Universitario La Paz w Madrycie w Hiszpanii twierdzi, że następnymi objawami może być wysypka na dłoniach i stopach, a także towarzyszące jej uczucie pieczenia oraz duże złuszczanie naskórka.

Podsumowując, prawie połowa pacjentów z łagodnym do umiarkowanego COVID-19 przyjętych do szpitala polowego w okresie dwóch tygodni wykazała zmiany skórno-śluzówkowe - twierdzą lekarze z Hiszpanii.

Jeśli zaobserwowałeś takie objawy u siebie, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o wykonanie testu na obecność koronawirusa. Zachowaj też ostrożność, monitoruj swój stan i unikaj kontaktu z innymi ludźmi!

Komentarze
Polka pracująca w szpitalu w Wielkiej Brytanii zmarła na koronawirusa
Newsy Jak rozpoznać koronawirusa, gdy przechodzi się go bezobjawowo?
Przechodząc koronawirusa bezobjawowo, nasze ciało i tak daje nam sygnał, że coś jest nie w porządku. Lekarze podali listę najbardziej prawdopodobnych oznak zarażenia SARS-CoV-2.
Redakcja Wizaz.pl
październik 08, 2020

Zdaniem lekarzy ze Scripps Translational Research Institute w Kalifornii da się samodzielnie rozpoznać pierwsze objawy zakażenia SARS-CoV-2. Wystarczy uważnie przyglądać się organizmowi, a w razie pozytywnego rozpoznania, bezzwłocznie udać się na wykonanie testu na COVID-19.  Zasady rozpoznania koronawirusa Ci, którzy bezobjawowo przechodzą COVID-19 z jednej strony mają szczęście, ale z drugiej stanowią dosłownie śmiertelne zagrożenie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka . Mogą tygodniami nieświadomie roznosić patogen. Pojawiły się jednak wytyczne, dzięki którym można wstępnie określić czy jesteśmy zarażeni koronawirusem . Naukowcy podali możliwe, najbardziej celne zachowania organizmu, który walczy bezobjawowo z COVID-19.  Przewlekłe przemęczenie - to pierwsza niepokojąca oznaka zakażenia koronawirusem zwłaszcza, jeżeli utrzymuje się nawet kilka tygodni. Pogorszenie tolerancji na wysiłek - zmęczenie przychodzi szybciej niż zwykle przy wykonywaniu tych samych czynności. Zadyszka - często towarzyszą jej również problemy z oddychaniem. Kołatanie czy kłucie w sercu - to dość nietypowy, ale częsty objaw osób, które miały koronawirusa, a o tym nie wiedziały.  Wysypka oraz inne zmiany skórne na plecach, przypominające odmrożenia . Rozpoznanie u siebie objawów sugerowanych przez badaczy nie powinno być sygnałem do paniki, a sugestią do dobrowolnego poddania się kwarantannie . Dzięki temu być może uda się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.  Pamiętajcie, że nawet bezobjawowe przejście COVID-19 nie daje żadnej gwarancji, że nie dojdzie do zakażenia ponownie . Znane są już przypadki osób, które po raz kolejny walczą z koronawirusem.

Przeczytaj
objawy koronawirusa
Newsy To najczęstszy objaw koronawirusa. Wcale nie chodzi o kaszel
Chorzy na Covid-19 często tracą smak i węch, dokucza im także uporczywy kaszel, a nawet duszności. Nie są to jednak statystycznie najpopularniejsze objawy.
Laura Osakowicz
listopad 17, 2020

Od niemal roku naukowcy na całym świecie badają wirusa Sars-CoV-2 powodującego chorobę Covid-19 . Najnowsze badania wykazują, że jeden z objawów zdecydowanie dominuje , i to na całym świecie. Jest dość charakterystyczny i łatwy do zauważenia. Zobacz także:  Jest skuteczna szczepionka na koronawirusa?! To przełom w walce z Covid-19 Popularny objaw koronawirusa Badania opublikowane przed tygodniem w "The Journal of Emergency Medicine" jednoznacznie wskazują, że to nie kaszel i duszności dominowały u zakażonych . Przebadano 12 tys. chorych, z czego 68 procent zgłaszało problem z dusznościami, a 65 procent skarżyło się na kaszel. Najwięcej, bo aż 74 procent miało typowy dla zakażenia wirusowego objaw, czyli ... gorączkę .  Temperaturę ciała powyżej 38 stopni zaobserwowano u 86 procent badanych w Hiszpanii, a przeprowadzono je na podobnej grupie - 12 tys. zakażonych. Jednocześnie kaszel i duszności miało odpowiednio 76 i 60 procent chorych.  Gorączka świadczy o obecności infekcji  i oznacza, że organizm podejmuje z nią walkę. Za to bardzo wysoka temperatura może być jednak groźna dla życia. Nie bez przyczyny w trakcie pandemii powinniśmy stale kontrolować temperaturę swojego ciała, a jeśli zauważymy, że jest podwyższona - pozostać w domu. Niestety zdarza się, że zarażeni koronawirusem nie mają gorączki (około 20 procent), ani innych objawów, co utrudnia zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.   

Przeczytaj
Nowe zasady kwarantanny oraz izolacji
Newsy Nowe zasady kwarantanny oraz izolacji. W szczególnych przypadkach potrwa nawet do 20 dni
Czas przebywania na kwarantannie zostanie skrócony, a na izolacji wydłużony. Nowe zasady wejdą w życie prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni.
Redakcja Wizaz.pl
sierpień 28, 2020

Rządowe Centrum Legislacji zamieściło na stronie projekty rozporządzeń, które dotyczą kwarantanny oraz izolacji osób zakażonych COVID-19 . Nowe rozwiązania zaproponował minister zdrowia, Adam Niedzielski. Wszystko przez informacje przekazywane przez środowisko medyczne oraz pacjentów, którzy byli izolowani przez wiele tygodni ze względu na konieczność powtarzania testu. Jak będzie wyglądała izolacja zakażonych COVID-19? Zakażeni bądź podejrzani o zakażenie koronawirusem będą traktowani bardziej restrykcyjnie . Nowe warunki izolowania ich bądź kierowania na kwarantannę mają zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się patogenu. Zobacz także: Dzieci wracają do szkół, a 100 tys. nauczycieli może przenosić koronawirusa W jednym z dokumentów możemy przeczytać, że osoby, które otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19,  ale nie mają objawów, powinny poddać się 10-dniowej izolacji . Jeżeli jednak objawy zakażenia koronawirusem występują, izolacja powinna potrwać minimum 13 dni . Warunek jest jednak taki, że podczas ostatnich trzech dni izolacji temperatura jest w normie i nie występują kaszel oraz duszności . Izolacja zakończy się wtedy, gdy lekarz, sprawujący opiekę nad chorym na COVID-19, który przebywa na izolacji w domu, uzna, że ani jego zdrowiu, ani zdrowiu innych osób już nic nie zagraża.  To jednak jeszcze nie jest wszystko... W projekcie możemy przeczytać, że: W szczególnych przypadkach związanych ze stanem klinicznym pacjenta (jak immunoniekompetentność – upośledzenie układu odpornościowego) czas trwania izolacji może być wydłużony do 20 dni. W przypadku personelu medycznego, osób sprawujących opiekę nad pensjonariuszami Domach Pomocy Społecznej (DPS) lub w przypadkach uzasadnionych klinicznie...

Przeczytaj
Różowe oko jako objawy koronawirusa
Newsy Kolejny nietypowy objaw COVID-19. Uwaga na Pink Eye!
Do listy objawów COVID-19 dołączył kolejny, związany z oczami. Jego związek z koronawirusem potwierdzili brytyjscy, amerykańscy i polscy badacze.
Redakcja Wizaz.pl
listopad 23, 2020

Na temat nietypowych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pojawiło się już wiele informacji, ale nadal napływają informacje o kolejnych dziwnych symptomach . Wśród nich pojawił się tzw. pink eye, czyli "różowe oko". Ból oczu pierwszym objawem COVID-19? Coraz częściej zdarza się, że osoby chorujące na COVID-19 skarżą się na ból czy pieczenie oczu . Wśród nich jest jedna z gwiazd stacji TVN, Dorota Gardias. Jakiś czas temu relacjonowała, jak przebiegało u niej zarażenie koronawirusem . Przyznała, że oprócz utraty węchu oraz smaku bolały ją właśnie gałki oczne . Czy dolegliwości związane z oczami, to objaw towarzyszący COVID-19 ? W "New England Journal of Medicine" opublikowano badania na ten temat. Okazuje się, że badacze udokumentowali przekrwienie spojówek u pacjentów z potwierdzonym niezbędnymi testami laboratoryjnymi COVID-19. Tę informację potwierdziła dodatkowo Amerykańska Akademia Okulistyki: Istnieją doniesienia, że ​​COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek - zaczerwienienia oczu i okolic wokół nich. Jak mówi okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak w rozmowie z Medonet, "są kraje, w których ten symptom uznaje się za potencjalny początek infekcji i stanowi wskazanie do testowania w kierunku COVID-19 ". Sprawa nie dotyczy jednak wyłącznie zagranicznych placówek medycznych. Podobną informację, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, podaje też  Polskie Towarzystwo Okulistyczne :  Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Dr n. med. Anna Maria Ambroziak sugeruje w rozmowie z Medonet, że "jeśli nasze oczy wyglądają...

Przeczytaj