kosmetyki aa wings of color
Chcę testować
kosmetyki palmolive
Chcę testować
kosmetyki AA
Wyniki testu
kosmetyki tołpa
Wyniki testu
Gama Hyaluron Plump od Elseve
Wyniki testu
kosmetyki samarite
Laureaci
suplement diety restme
Laureaci
kosmetyki feedskin
Laureaci
kosmetyki revitalift
Laureaci
kosmetyki iwostin
Laureaci
kosmetyki avene
Laureaci
krem nivea
Wyniki testu
kosmetyki wella
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki aa
Laureaci
kosmetyki kerastase
Wyniki testu
kosmetyki rimmel london
Laureaci
kosmetyki hair boom
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Laureaci
Koronawirus - żel czy mydło
Newsy

Co lepiej chroni przez koronawirusem: żel antybakteryjny czy mydło?

Żel antybakteryjny zabija bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni dłoni. Nie każdy radzi sobie również z patogenami. Zanim sięgniesz więc po żel, musisz użyc mydła.

Koronawirus i zagrożenie jego rozprzestrzenieniem się w Polsce sprawiły, że sklepowe, drogeryjne i apteczne półki, na których dotychczas znajdowały się mydła i żele antybakteryjne świecą pustkami. Ceny tych, które jeszcze znajdują się na stanie sklepów poszybowały w górę. W ochronie przed zarażeniem koronawirusem pomoże nam higiena. Co jednak lepiej chroni nas przed COVID-19 - żel antybakteryjny czy mydło? Wbrew pozorom okazuje się, że najlepszą ochronę zapewnia antybakteryjne mydło. Już tłumaczymy dlaczego. 

Zobacz także: Domowy żel antybakteryjny z trzech składników, nie tylko na koronawirusa

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Dlaczego na koronawirusa mydło jest lepsze od żelu antybakteryjnego?

Żel antybakteryjny jest skuteczny w ochronie przed koronawirusem, jednak jedynie w sytuacji kiedy w jego składzie poziom alkoholu przekracza 60 proc. (większość sprzedawanych żeli utrzymuje go na poziomie 65 - 90 proc.). Produkty o niższej zawartości alkoholu nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed patogenami. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki produkt kupujemy, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Tylko taki produkt może zniszczyć bowiem otoczkę lipidową koronawirusa. Zabija on tym samym bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni rąk i co za tym idzie skóry.

Mydło dobrze oczyszcza skórę z brudu i zalegających na niej bakterii. Posiada substancje, które zwalczają lipidy w błonie wirusa, jak i rozpuszczają jego wiązania. To sprawia, że sam wirus przestaje być szkodliwy i tym samym zostaje „uśpiony”. Istotne jest więc również prawidłowe mycie rąk, a co za tym idzie dokładne oczyszczenie powierzchni pomiędzy palcami i zmycie pozostałości mydła wodą, a następnie osuszenie rąk przy użyciu najlepiej papierowego ręcznika. Dopiero po myciu warto nałożyć żel antybakteryjny.

Źródło: iStock

Zobacz także: Gdzie kupić żel antybakteryjny do ochrony przed koronawirusem?

Kiedy sprawdza się żel antybakteryjny?

Po żel antybakteryjny dobrze jest sięgnąć poza domem. Kiedy podróżujemy komunikacją miejską, robimy zakupy, czy po prostu spędzamy czas na świeżym powietrzu, korzystając z przestrzeni publicznej. Niemniej jednak, każdorazowo po powrocie do domu, czy miejsca pracy powinniśmy umyć ręce. Pamiętajmy również, żeby żelu antybakteryjnego nie używać co kilka minut. Tym sposobem pozbędziemy się z rąk naturalnej bariery ochronnej. Tak, jak wszystkie inne produkty, powinniśmy stosować go z umiarem. 

Zobacz także: Czy koronawirusem można zarazić się przez kosmetyki?

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Żele antybakteryjne z Biedronki
Pielęgnacja
Nowe środki antybakteryjne w Biedronce w dużych pojemnościach - właśnie trafiły na półki
Na półki Biedronki trafił żel antybakteryjny Marion i mydło Apart, które nie wysuszają rąk. Teraz dyskont postawił na duże pojemności.

Żale antybakteryjne oraz mydła wciąż są towarem, który szybko znika z półek. Trudno się temu dziwić w okresie konieczności zachowania wzmożonej higieny. Sklepy zaopatrują się w produkty regularnie. Biedronka ponownie wzbogaciła asortyment o nowe rodzaje żeli antybakteryjnych. Tym razem w dyskoncie pojawiła się duża wersja żelu oczyszczającego o właściwościach antybakteryjnych, który dotąd w Biedronce kupić mogliśmy jedynie w wersji o pojemności 50 ml. Na półki trafiło również nowe antybakteryjne mydło nawilżające, które zapewnia pielęgnację przesuszonej skóry. Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Nowe żele antybakteryjne i mydła w Biedronce Na półkach dyskontu Biedronka od 2 do 8 kwietnia 2020 roku lub do wyczerpania zapasów dostępne będą nowe produkty antybakteryjne. Pierwszym z nich jest żel oczyszczający do rąk Marion o pojemności 300 ml w cenie 16,99 zł oraz mydło antybakteryjne w płynie Apart o pojemności 500 ml za 6,99 zł.  Kiedy stosować żel antybakteryjny? Żel antybakteryjny nie jest podstawowym środkiem ochrony przed koronawirusem - jest nim mydło. Systematyczne mycie rąk pozwala na usunięcie bakterii z powierzchni dłoni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ich na pozostałe partie ciała. Żel powinien być stosowany jako uzupełnienie higieny lub w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody oraz mydła, czyli np. podczas wyjścia z domu, czy podróży komunikacją miejską. Zasady stosowania żelu antybakteryjnego: Żel antybakteryjny nanieś w niewielkiej ilości na skórę dłoni. Wcieraj go w skórę przez ok. 30 - 60 sekund.  Rozprowadź go równomiernie na całej powierzchni, uwzględniając przestrzeń między palcami. Żel antybakteryjny możesz stosować również po umyciu dłoni mydłem jako uzupełnienie higieny i dodatkową ochronę. Źródło zdjęcia głównego:  Kelly Sikkema...

Krem do rąk a żel antybakteryjny
Styl życia
Czy krem do rąk hamuje działanie produktów antybakteryjnych?
W dobie koronawirusa stosowanie kremu do rąk jest równie częste jak aplikacja żelu. Żeby kremowanie tuż po dezynfekcji było bezpieczne, należy trzymać się określonych zasad.

Stosowanie żelu antybakteryjnego i wzmożona higiena dłoni z użyciem produktów typu mydło czy emulsja może przyczyniać się do wysuszania skóry, a następnie jej pękania i powstawania nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i świądu. Na równi z higieną ważna jest więc również pielęgnacja z użyciem balsamu i kremu. Czy jego stosowanie może wpłynąć jednak na właściwości antybakteryjne produktów? Zwłaszcza jeśli jest aplikowany bezpośrednio po dezynfekcji? Pytanie o krem i jego współgranie pojawiło się w wielu wątkach dotyczących higieny i pielęgnacji w mediach społecznościowych, również zagranicą. Spieszymy więc z wyjaśnieniem. Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Czy stosować krem po myciu rąk i aplikacji żelu antybakteryjnego? Żel antybakteryjny zabija zarazki znajdujące się na skórze, jednak nie usuwa ich z jej powierzchni. Niewłaściwie stosowany może sprawić, że bakterie wciąż będą aktywne, więc nie może być traktowany jako zamiennik dla regularnego mycia rąk. Co więcej, lekarze ostrzegają, że silnie ubrudzone lub tłuste dłonie są powierzchniami, na których takie produkty działają w gorszym stopniu (informacje z Centers For Disease Control and Prevention). Ma więc sens, że duża ilość kremu do rąk, nałożonego natychmiast po użyciu środka dezynfekującego może zakłócić jego skuteczność. Nie bezzasadne są więc obawy o to, że krem może osłabiać jego działanie.  Nie istnieją naukowe dowody na to, że krem hamuje właściwości ochronne żelu antybakteryjnego, jednak jak zaznacza chemik kosmetyczny Ginger King, choć jest to mało prawdopodobne, to jednak możliwe. Alkohol znajdujący się w produktach antybakteryjnych zabija bakterie i wirusy na skórze, ale "jeśli istnieje inne podłoże, na które mogą dostać się bakterie - na przykład krem ​​do rąk - te mogą przeżyć”. Zobacz...

Koronawirus - żel antybakteryjny
Newsy
Żel antybakteryjny na koronawirusa - pamiętaj, że nie każdy działa
Koronawirus sprawił, że żel antybakteryjny zniknął z półek drogerii. Nie każdy z nich jednak zadziała w tym przypadku. Ważny jest skład, a dokładnie poziom alkoholu i sposób działania.

Mycie rąk mydłem jest podstawowym działaniem prewencyjnym przed zarażeniem się koronawirusem. WHO przypomina o podstawowych zasadach higieny i skutecznych sposobach na mycie rąk. Jak jednak jest z żelem antybakteryjnym? Czy rzeczywiście działa na SARS-CoV-2? Tak naprawdę nie ma jeszcze takich badań. Wiemy ogólnie, że żel zabija bakterie. Warto pamiętać o kilku aspektach, jak zawartość alkoholu w składzie i sposób stosowania. Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Czy żel antybakteryjny działa na koronawirusa? Choć nie istnieją konkretne badania odnośnie żelu antybakteryjnego w kontekście koronawirusa, to wiadomym jest, że SARS-CoV-2 jest wirusem lipofilnym, co oznacza, że powinien zabić go każdy rozpuszczalnik lipidów. Do takich należy żel antybakteryjny na bazie alkoholu. Produktu nie należy stosować jednak nadmiernie – zwiększona ilość i częstotliwość może wysuszyć skórę dłoni, a także osłabić naturalną barierę ochronną skóry. Zobacz także:   Domowy żel antybakteryjny - nie tylko na koronawirusa Jaki żel antybakteryjny wybrać? Producenci żeli antybakteryjnych wskazują ich skuteczność na poziomie 99,99 proc. Przy zakupie warto więc to sprawdzić. Żeby żel antybakteryjny miał szansę zadziałać na koronawirusa, muszą zostać spełnione następujące warunki - zawartość alkoholu powinna wynosić od 60 do 80 proc. Przy takim stężeniu zabijane są m.in. wirusy lipofilne, wirusy grypy, a także parvowirusy, czy norowirusy, enterowirusy i rotawirusy. Uważajcie na podróbki i oszustów w internecie, którzy mogą proponowac produkty z niższym stężeniem alkoholu. W niektórych żelach z kolei stężenie alkoholu sięga nawet 90 -95 proc. Czy więcej znaczy lepiej? Nie! Żel o tak dużym stężeniu alkoholu może wysuszyc skórę i osłabic naturalną barierę ochronną. Zobacz także: Czy koronawirusem można...

Żel antybakteryjny w Biedronce
Pielęgnacja
Nowe żele antybakteryjne za mniej niż 4 zł trafiły do Biedronki
Biedronka wzbogaciła asortyment o trzy nowe żele antybakteryjne popularnych marek. Za produkty Marion, Clean Hands i Vellie Japan zapłacimy 3,99 zł. Każdy z nich oprócz higieny zapewnia pielęgnację wysuszonych dłoni.

Braki w dostępności żelu antybakteryjnego i mydła spowodowane informacją o zamknięciu szkół i rozpoczęciem pandemii koronawirusa wydają się zostać uzupełnione. W dyskoncie Biedronka od 23 do 28 marca dostępne będą ich trzy nowe warianty. Sieć sklepów zdecydowała się wprowadzić jednak ograniczenia na ich zakup. Pojedynczy klient będzie miał możliwość kupna wyłącznie pięciu sztuk produktu w dowolnej kombinacji. Za każdy z żeli, niezależnie od producenta zapłacimy 3,99 zł.  Zobacz także: Co lepiej chroni przez koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Jakie żele antybakteryjne kupimy w Biedronce? W nowej ofercie Biedronki znalazły się trzy nowe produkty: Oczyszczający żel do rąk Marion (usuwający zanieczyszczenia żel do mycia rąk o działaniu antybakteryjnym), Żel antybakteryjny Clean Hands (dostępny w wybranych sklepach szybkowchłaniający się żel z aloesem i prowitaminą B5 do stosowania bez użycia wody), Odświeżający antybakteryjny żel do rąk Vellie Japan (oczyszczający ze składnikiem antybakteryjnym o delikatnym działaniu z ekstraktem z aloesu i panthenolem).   Jak działa żel antybakteryjny i jak go stosować? Żel antybakteryjny jest wzbogaceniem higieny dłoni. Ma stanowić uzupełnienie dla systematycznego mycia rąk z użyciem mydła i nie może go zastąpić. Zabija on bowiem bakterie, jednak nie usuwa ich z powierzchni skóry. Po żel antybakteryjny powinniśmy więc sięgać w przypadku braku dostępu do wody i mydła, zwłaszcza spędzając czas na zewnątrz i korzystając z przedmiotów użytku publicznego - np. dotykając klamek, czy poręczy podczas jazdy autobusem. Produkt nakładamy na dłonie i masujemy je, rozprowadzając go dokładnie przez ok. 30 - 60 sekund. Możemy stosować go również na czyste, umyte mydłem ręce w celu zwiększenia środków ostrożności. WHO poleca również domowy przepis na żel antybakteryjny . Żeby go wykonać...

Nasze akcje
philips lumea
Pielęgnacja

Domowe zabiegi, dzięki którym przygotujesz swoje ciało na lato

„Stały się elementem mojej codziennej rutyny, przez cały dzień czuję się świeżo!”. Te antyperspiranty to prawdziwy hit!
PIELĘGNACJA

Stres, upał, ruch? Oto antyperspirant do zadań specjalnych!

depilator ipl philips lumea
Pielęgnacja

Ambasadorka KWC przetestowała depilator IPL Philips Lumea 9000!

pielęgnacja skóry twarzy
MAKIJAŻ

Kosmetyki, które zapewniają idealny make-up no make-up