klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
cieniowanie włosów
iStock
Newsy

Cieniowanie włosów – jaki daje efekt i jak cieniować włosy w domu?

Cieniowanie włosów to technika, która sprawi, że fryzura będzie uniesiona u nasady i pełna objętości. Jak wycieniować włosy w domu krok po kroku? Uważajcie na jeden popularny sposób, który zniszczy wasze włosy!
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 13, 2020

Cieniowanie włosów to jedna z popularniejszych technik strzyżenia. Kiedyś wykonywało się cieniowanie za pomocą nożyczek z ząbkami, czyli degażówek. Choć ta metoda często wykorzystywana jest do domowego strzyżenia, omijajcie ją szerokim łukiem. Ta technika niszczy włosy i sprawia, że końcówki się rozdwajają. Sprawdźcie, jak prawidłowo wycieniować włosy, aby pozostały w dobrej kondycji.

Mąż postawił Dodzie przed ślubem jeden warunek. "Jedyny, na który się zgodziła"

cieniowanie włosów

Na czym polega cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów to technika strzyżenia, które ma nadać włosom lekkość i objętość. Polega ona na tym, że włosy obcinane są warstwowo. Pasma na wierzchu są zazwyczaj nieco krótsze od tych pod spodem. Nie istnieje jeden sposób na cieniowanie włosów. Fryzjer dobiera technikę na podstawie ich rodzaju kondycji oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. 

Cieniowanie zazwyczaj stosuje się na włosach cienkich lub rzadkich, które nie mają objętości. Technika ta równie dobrze się sprawdzi, jeśli mamy bardzo dużo włosów i są one oklapnięte.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie obciąć włosy?

Jaki efekt daje cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów nada objętości i lekkości fryzurze. Prawidłowo wykonanie cieniowanie sprawi, że kosmyki będą się dużo lepiej układać. Dodatkowo zdecydowanie unosi włosy od nasady, dzięki czemu twarz wydaje się bardziej pociągła i nieco szczuplejsza. U posiadaczek włosów falowanych i kręconych podkreśli i zdefiniuje skręt.

Jak wycieniować włosy w domu?

Najważniejszą kwestią jest to, aby nigdy nie używać degażówek, czyli nożyczek z tnącymi ząbkami. Wiele lat temu były one stosowane w salonach fryzjerskich, jednak ta technika nie jest już wykorzystywana ze względu na fakt, że bardzo niszczą one strukturę włosów. Mimo że jest to najprostsza metoda, po takim cieniowaniu włosów nasze końcówki będę się strasznie rozdwajać.

Najlepiej więc do cieniowania wykorzystać zwykłe nożyczki fryzjerskie. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić ze strzyżeniem. Za mocno wystrzępione włosy będą wyglądać na cienkie i rzadkie. Najłatwiej wycieniować włosy spięte w kucykach - to właściwie jedyna metoda, którą możemy wykorzystać w domu.

Cieniowanie włosów krok po kroku

  1. Włosy należy umyć, wysuszyć i dokładnie uczesać grzebieniem o gęsto rozstawionych ząbkach. Aby ułatwić sobie pracę, możemy pozostawić włosy lekko wilgotne.
  2. Włosy zaczesujemy do góry i spinamy w kucyk na samym czubku głowy.
  3. Jednym cięciem pozbywamy się końcówki kucyka i rozpinamy włosy. Ponownie przeczesujemy. Nasze pasma w tym momencie są delikatnie pocieniowane, jeśli zależy nam na mocniejszym cieniowaniu, przechodzimy do następnego kroku.
  4. Na włosach robimy podział, dzielimy je na 4-6 partii, w zależności od ich gęstości. Pasma ponownie opinamy w kucyki - należy zachować między nimi równe odstępy. Następnie należy ściąć końcówki kucyków. Rozpuszczamy pasma i w razie potrzeby wyrównujemy najdłuższe włosy do linii prostej.

Zobacz także: Jak obciąć włosy w domu? Ekspresowa metoda na kitkę!

Komentarze
jak samodzielnie obciąć włosy
Fryzury Jak samodzielnie obciąć włosy?
Chęć podcięcia włosów wcale nie musi wiązać się z wizytą w salonie fryzjerskim. Sprawdź, jak w prosty i bezpieczny sposób obciąć sobie włosy w domu.
Laura Osakowicz
grudzień 13, 2019

Wszyscy wiemy, że żeby cieszyć się dobrą kondycją włosów, należy regularnie podcinać końcówki. Jeśli masz długie włosy, albo nosisz pasma ścięte na prosto, z naszym prostym trikiem odświeżysz fryzurę bez wychodzenia z domu. Zobacz także: Laminowanie włosów - fryzjer kontra domowa metoda za 2 zł Jak samodzielnie obciąć włosy? Żeby obciąć włosy w domowych warunkach potrzebujesz ostrych nożyczek do włosów . Kupisz je w drogerii lub w salonie fryzjerskim, a zapłacisz za nie od 20 do 60 złotych. Pamiętaj, aby nigdy nie używać zwykłych nożyczek do papieru - są zbyt grube i za mało ostre, aby bezpiecznie obciąć kosmyki. Pod naporem siły rąk takie nożyczki oczywiście obetną włosy, jednak przy okazji zgniotą łuski i wcale nie poprawią wyglądu fryzury.  Dotychczas jedną z najpopularniejszych metod obcinania włosów w domu była metoda z kucykiem . Należało zebrać wszystkie włosy w wysokiego kucyka na środku głowy, kilka centymetrów od linii czoła. Jeśli jednak nierównomiernie zbierzemy włosy do takiego kucyka, po obcięciu może okazać się, że włosy wcale nie są równej długości. Dużo łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem na domowe obcięcie włosów jest metoda z dwoma kucykami. Oto jak w prosty sposób, krok po kroku, obciąć włosy w domu bez ryzyka, że pasma będą nierówne: 1. Dzielimy włosy na dwie połowy przedziałkiem przez środek głowy, a następnie związujemy je w ścisłe kucyki nisko, tuż za uchem. 2. Następnie musimy sprawdzić, czy oba kucyki są na tej samej wysokości. Ta metoda pozwala na obcięcie tylko 2-3 centymetrów końcówek włosów, jak i na diametralne odmienienie fryzury - na przykład w long boba . 3. Warto nałożyć na kucyk kolejne gumki w odległości od 3 do 5 centymetrów, aby ujarzmić końcówki. 4. Jeśli mamy sporo włosów, lub są one bardzo puszące się, warto zwilżyć je wodą. 5. Gdy wiemy już, na jaką...

Przeczytaj
Fryzury Jak obciąć grzywkę? - na prosto, na bok
Samodzielne obcięcie grzywki jest prostsze niż myślisz. Wystarczy, że poznasz kilka trików i wtedy bez kłopotu poprawnie obetniesz grzywkę w domu.
Laura Osakowicz
grudzień 16, 2019

Prosta, kojarząca się z francuskim stylem grzywka i tak zwana 'curtain bangs' to dwa najmodniejsze teraz rodzaje strzyżenia włosów. Jak je obciąć lub skrócić samodzielnie w domu? Poznaj niezawodne sposoby na to,  jak obciąć grzywkę.  Źródło: Pinterest Prosta grzywka - jak obciąć grzywkę na prosto?  Jeśli chcesz samodzielnie obciąć grzywkę, użyj nożyczek do do włosów - kupisz je w drogerii lub w sklepie fryzjerskim. Nie zalecamy obcinania włosów zwykłymi nożyczkami do papieru, bo nie są one wystarczająco ostre, a samo ostrze jest zbyt grube. Zapewniamy, że odpowiedni przyrząd do obcięcia włosów to połowa sukcesu. Żeby poprawnie obciąć grzywkę, należy się do tego odpowiednio przygotować i podzielić partie włosów, które będziesz obcinać. Na początek zrób  przedziałek na środku głowy. Następnie za pomocą grzebienia z ostrym zakończeniem wyznacza linie od przedziałka (od 2 do 5 cm od początku linii włosów w zależności od ich gęstości) do 2/3 długości brwi (maksymalnie do końca brwi). Źródło:  Pinterest / Pinterest Wyznacz w ten sposób trójkąt równoboczny z włosów przy linii czoła. Warto przyłożyć się do tego etapu i pasmo po pasmie wyrównać obie strony, aby mieć pewność, że włosy które zebrałaś, to właśnie te, które chcesz obciąć.  Zobacz także: Laminowanie włosów - fryzjer kontra metoda za 2 zł W internecie można spotkać sposób, który polega na skręceniu zebranej kitki wokół własnej osi. Niestety, ten trik czasami zawodzi. Można znaleźć wiele filmików youtuberek, które w ten sposób za mocno skróciły sobie włosy.  Źródło: Pinterest Lepszym sposobem jest obcięcie grzywki trzymając wyznaczoną kitkę między dwoma palcami. Obcinając wtedy grzywkę masz pewność, że włosy będą równej długości. Warto pamiętać, że włosy układają się w tę stronę, z której zostały obcięte. Oznacza...

Przeczytaj
Podcinanie włosów w domu - sposób na kitkę
Fryzury Jak obciąć włosy? Oto metoda z kitką na ekspresowe podcinanie w domu
Jak obciąć włosy w domu? Metoda na kitkę pozwala na uniknięcie nierówności i utratę niechcianych, suchych końców w 10 minut.
Marta Średnicka
kwiecień 02, 2020

Istnieją sytuacje, kiedy nie mamy możliwości wybrać się do fryzjera, bo uniemożliwia nam to brak czasu lubi jak np. w przypadku pandemii koronawirusa, sytuacja. Włosy, a zwłaszcza końce obciąć można jednak w domowych warunkach, bez obaw o to, że wraz z finalnym efektem konieczna będzie interwencja specjalisty. Dzięki metodzie z kucykiem pozbędziemy się przesuszonych końców, dzięki czemu zadbamy o kondycję włosów i zlikwidujemy rozdwojone końce.  Zobacz także: Metoda na obcięcie włosów w domu na dwa kucyki Zanim obetniesz włosy w domu Żeby rozpocząć obcinanie włosów w domu musisz najpierw zastanowić się, którą z metod wybierasz - na mokro, czy na sucho? Różnica pomiędzy nimi polega głównie na tym, czy chcesz, żeby były one obcięte na równo lub delikatnie pocieniowane, czy też jesteś posiadaczką kręconych lub falowanych włosów. W przypadku drugiej opcji, lepiej wybrać metodę na sucho. Reszta zależna jest głównie od twoich preferencji.  Nie zaczynaj obcinania włosów bez pewności, że posiadasz odpowiednie nożyczki. Te fryzjerskie są ostrzejsze i bardziej precyzyjnie przecinają włosy, nie szarpiąc ich i nie rozrywając. Nieodpowiedni sprzęt może spowodować, że włosy w niektórych miejscach będą uszkodzone mechanicznie. Ich kosz waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, jednak nie jest to duży wydatek. Takie nożyce są lepiej wyprofilowane, dzięki czemu łatwiej będzie ci się pracowało nad nową fryzurą. Do obcięcia włosów w domu przygotuj sobie również lusterko oraz klamrę i gumki do włosów.  Zobacz także: Podcinanie końcówek Split Enderem w domu - czy warto? Jak obciąć włosy w domu? Metoda na kucyka jest jedną z najbardziej popularnych wśród osób, które zastanawiają się, jak obciąć włosy w domu. Zaletą jej wyboru jest czas trwania samego cięcia. W 10 minut możemy skrócić włosy o dowolną, wybraną przez nas długość....

Przeczytaj
cieniowane włosy do ramion
iStock
Fryzury Modne fryzury: Cieniowane włosy do ramion
Cieniowane włosy do ramion to fryzura, która pasuje do każdego kształtu twarzy, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie sprawdzi się ona przy bardzo cienkich lub rzadkich włosach, a ponadto bardzo mocne cieniowanie może sprawić, że włosy nie będą dobrze się układać!
Aneta Zygmuntowicz
listopad 23, 2020

Cieniowane włosy do ramion zazwyczaj świetnie się układają, są odbite od nasady i mają mega objętość. To świetny wybór przy okrągłej buzi, ostrych rysach twarzy, a także przy owalnym kształcie twarzy. W cieniowanych włosach właściwie każdy będzie wyglądać świetnie, jednak trzeba pamiętać, by dobrać odpowiedni rodzaj cieniowania do kształtu twarzy i rodzaju włosów. Komu pasują cieniowane włosy do ramion? Cieniowane włosy do ramion będą pasować do różnych kształtów twarzy i typów urody . Przede wszystkim przy cieniowaniu włosy nabierają objętości, dużo lepiej się układają i nie trzeba ich nadmiernie stylizować. Dodatkowo sprawiają, że rysy twarzy są bardziej łagodne, dlatego świetnie sprawdzą się u posiadaczek ostrych rysów.  Taka fryzura świetnie sprawdzi się przy grubych i gęstych włosach, które są przyklapnięte. Dzięki takiemu cieciu sprawimy, że będą one odbite od nasady i zyskają lekkość. Pamiętajcie, że jeśli macie tendencje do puszenia się włosów, po mocnym cieniowaniu mogą się one puszyć jeszcze bardziej! Na mocno cieniowane włosy muszę uważać osoby, które mają cienkie i rzadkie pasma . Przy mocnym cieniowaniu mogą się one wydać jeszcze rzadsze, a końcówki naszych włosów nie będą wyglądać dobrze. W tym przypadku zamiast dodać im objętości jeszcze bardziej je przerzedzimy.  Mocno wycieniowane włosy do ramion Mocno wycieniowane włosy to świetna propozycja dla osób o ostrych rysach twarzy. Dodatkowo świetnie sprawdzi się przy włosach falowanych i kręconych. Takie włosy od razu nabierają objętości i są lekkie . Pamiętajcie jednak, że przy mocno cieniowanych włosach mogą się one zacząć falować i podwijać, a nie każdy lubi taki efekt.        ...

Przeczytaj