Cieniowanie włosów – rodzaje cieniowania, potrzebne akcesoria, cieniowanie w domu krok po kroku
Cieniowanie włosów to jedna z najczęściej stosowanych technik strzyżenia w salonach fryzjerskich. Sprawia, że pasma są uniesione u nasady, zyskując na lekkości i objętości. Odpowiednio wystopniowana fryzura potrafi też wysmuklić twarz, ukryć jej krągłości bądź złagodzić ostre rysy. Sprawdźcie, jak w prosty sposób możecie samodzielnie wycieniować włosy.
- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak, Aneta Zygmuntowicz
Cieniowanie włosów obejmuje tak naprawdę kilka różnych sposobów przycinania pasm. Wycieniowane mogą zostać jedynie kosmyki okalające twarz, same dolne partie włosów bądź przeciwnie – możecie zdecydować się na mocne warstwowe stopniowanie włosów na całej długości. Cieniowanie nie tylko dodaje fryzurze lekkości, ale też sprawia, że pięknie się układają, a w przypadku fal i loków podkreśla ich skręt.
Spis treści:
- Dla kogo cieniowane włosy będą odpowiednie?
- Techniki cieniowania włosów
- Cieniowanie włosów gęstych i cienkich: włosy stopniowane a cieniowane
- Włosy cieniowane warstwowo od góry
- Delikatne cieniowanie włosów z przodu
- Cieniowanie włosów długich i półdługich
- Cieniowanie włosów krótkich
- Cieniowanie włosów z grzywką
- Cieniowanie włosów kręconych
- Nożyczki do cieniowania włosów
- Grzebień do cieniowania włosów
- Maszynka do cieniowania włosów
- Jak cieniować w domu włosy długie i do ramion?
Dla kogo cieniowane włosy będą odpowiednie?
Cieniowanie sprawdzi się niemal na każdych włosach – długich, półdługich, krótkich, prostych, falowanych, jak i kręconych. W przypadku grubych i gęstych, które nieraz są oklapnięte i przylegające do głowy, takie strzyżenie je odciąża. Jeśli dodatkowo macie problem z nadmiernym przetłuszczaniem się pasm, odbicie ich od skóry za pomocą cieniowania sprawi, że dłużej będą świeże.
Cieniowane włosy rzadkie i cienkie przede wszystkim zyskują brakującą objętość, dzięki czemu wydaje się, że jest ich więcej. Jednak uważajcie – przy włosach bardzo mocno przerzedzonych, zniszczonych na całej długości, puszących się, możecie uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Cieniowanie podkreśli ich nienajlepszy wygląd i zwiększy skłonność do puszenia się pod wpływem wilgoci.
Techniki cieniowania włosów
Technikę cieniowania włosów należy dopasować do ich kondycji, gęstości, porowatości. Mocniej warto wycieniować pasma niskoporowate, które zwykle nadmiernie przylegają do skóry głowy. Z kolei kosmyki o wysokiej porowatości nie nadają się do radykalnego cieniowania, bo uzyskacie w tej sposób efekt „siana”, w którym każde pasmo będzie niesfornie odstawać w inną stronę.
Zdecydowanie najpopularniejsze jest cieniowanie warstwowe. Jak wskazuje nazwa, poszczególne pasma skracane są w taki sposób, żeby utworzyły różniące się długością warstwy. Taki rodzaj cieniowania najbardziej efektowanie prezentuje się na długich i półdługich włosach, choć również na włosach krótkich wprawny fryzjer stworzy eleganckie „schodki”.
Wycieniowane mogą zostać włosy jedynie od połowy ich długości bądź skracane mogą być pasma już od samej góry. Bardzo delikatną formą cieniowania jest „postrzępienie” samych końców włosów. Możecie też wybrać cieniowanie wyłącznie pasm okalających twarz, podcinając ich końcówki pod ukosem.
Cieniowanie włosów gęstych i cienkich: włosy stopniowane a cieniowane
Czasem możecie natknąć się na termin „stopniowanie włosów”. W rzeczywistości odnosi się do cieniowania warstwowego i te dwa określenia mogą być stosowane zamiennie. Niektórzy fryzjerzy termin „cieniowanie” stosują na określenie warstwowego strzyżenia gęstych, grubych włosów, które wymagają zdjęcia z nich nadmiernego ciężaru, natomiast „stopniują” włosy cienkie i rzadkie, dodając im objętości. W przypadku gęstych włosów można dodatkowo poprosić fryzjera o ich lekkie przerzedzenie nożyczkami.
Włosy cieniowane warstwowo od góry
Włosy cieniowane od góry to tak naprawdę fryzura wycieniowana warstwowo, lecz w jej przypadku bardzo wyraźnie zaznacza się różnica w długości między warstwą znajdującą się na wierzchu a resztą kosmyków. To idealna propozycja na cieniowane długie włosy bądź cieniowane włosy do ramion.
Delikatne cieniowanie włosów z przodu
Minimalistyczne cieniowanie włosów może polegać jedynie na przystrzyżeniu pasm spływających po bokach głowy. Są one wówczas podcięte pod skosem. W efekcie kosmyki znajdujące się bliżej środka twarzy są krótsze i stopniowo wydłużają się ku uszom. Takie cieniowanie najlepiej wygląda na długich i półdługich włosach.
Cieniowanie włosów długich i półdługich
W przypadku pasm długich i takich sięgających ramion możecie skusić się na właściwie każdy rodzaj cieniowania. Może to być wspomniane cieniowanie pasm z przodu bądź mocne cieniowanie warstwowe. Spójrzcie, jak piękne wyglądają bardzo długie włosy, które wycieniowane zostały na długości poniżej ramion, tworząc w ten sposób efektowne cięcie „ośmiornicę".
Równie pięknie wyglądają cieniowane włosy półdługie, które optycznie zyskują maksymalną objętość i fantastycznie się układają. Taka fryzura sprawdzi się szczególnie w przypadku twarzy kwadratowej czy trójkątnej – miękkie warstwy i podkręcone końce złagodzą „kanciaste” rysy.
Cieniowanie włosów krótkich
Idealną propozycją dla krótkich włosów jest wycieniowany bob. Takie cięcie jest bardzo uniwersalne i nigdy nie wychodzi z mody. Choć wersji fryzury na boba jest mnóstwo, to w najbardziej klasycznym wydaniu pasma sięgają mniej więcej linii podbródka. Kosmyki z przodu mogą zostać jeszcze mocniej skrócone, tworząc modną grzywkę.
Na cieniowanie możecie się zdecydować również w przypadku bardzo krótkich włosów, w wersji „na chłopczycę”. Taka fryzurka jest wyjątkowo wygodna i praktyczna, bo nie wymaga czasochłonnej stylizacji. Krótkie pasma najlepiej oddać w ręce doświadczonego fryzjera, ponieważ samodzielne wycieniowanie będzie zbyt trudne – szczególnie w przypadku kosmyków znajdujących się z tyłu głowy.
Cieniowanie włosów kręconych
Cieniowanie włosów kręconych rewelacyjnie podkreśla ich skręt. Sprawia też, że fryzura nabiera odpowiedniego kształtu i lekkości. Odpowiednie strzyżenie pomoże też nieco ujarzmić niesforne sprężynki, które czasem sprawiają wrażenie, jakby żyły własnym życiem. Samodzielne skracanie i cieniowanie włosów kręconych może być dość skomplikowane, dlatego z takimi kosmykami lepiej wybrać się do salonu fryzjerskiego.
Cieniowanie włosów z grzywką
Fryzura cieniowania bardzo często idzie w parze z modną grzywką. Grzywka doskonale komponuje się z długimi czy półdługimi wycieniowanymi pasmami, zwłaszcza taka w formie curtain bangs czy asymetrycznej grzywki na bok. Również sama grzywka świetnie prezentuje się, gdy zostanie postrzępiona i wycieniowania. Takie wydanie grzywki jest bardziej uniwersalne niż typowa gruba, gęsta prosta grzywka, która najlepiej wygląda w zestawieniu z równie prostymi włosami, a ponadto optycznie poszerza twarz, więc nie doda uroku np. twarzy okrągłej.
Zobacz także: Bob z grzywką na bok - komu pasuje? Inspiracje na modne cięcia [Zdjęcia]
Nożyczki do cieniowania włosów
Przez długie lata za niezbędny gadżet do cieniowania włosów uważano tzw. degażówki. Obecnie jednak odchodzi się od ich stosowania z uwagi na negatywny wpływ na kondycję kosmyków. Degażówki nie tną włosów, lecz miażdżą je, co niestety prowadzi do ich uszkadzania i nasila problem rozdwajania się końcówek. Jeśli planujecie samodzielnie cieniować czy podcinać włosy, o wiele lepszym wyborem będą ostre nożyczki fryzjerskie.
Grzebień do cieniowania włosów
Do cieniowania włosów w domu zamiast szczotki wybierzcie grzebień. Najlepiej, żeby miał dość gęsto rozstawione zęby, co ułatwi zapanowanie nad rozczesywanymi i „naciąganymi” do podcięcia kosmykami. Choć oczywiście i w tym przypadku trzeba podążać za potrzebami i typem włosów - przy pasmach kręconych czy ze skłonnością do plątania lepiej może sprawdzić się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Dobrze, żeby posiadał szpikulec, dzięki któremu z łatwością wydzielicie przeznaczone do skrócenia pasma.
Maszynka do cieniowania włosów
Maszynka jest gadżetem, który zdecydowanie częściej znajduje zastosowanie przy cieniowaniu męskich włosów. Będzie jednak również potrzebna w przypadku damskich asymetrycznych fryzur, w których jeden z boków jest podgolony, a większość pasma jest przerzucona na drugą stronę. Stworzenie takiego cięcia wymaga jednak sporych umiejętności, więc użycie maszynki lepiej pozostawić profesjonaliście.
Jak cieniować w domu włosy długie i do ramion?
Samodzielne cieniowanie włosów długich i półdługich, zwłaszcza prostych bądź tylko lekko falowanych, jest dość proste i bez trudu poradzicie sobie z nim w domu. Jedna z najłatwiejszych technik cieniowania włosów w domu polega na spięciu ich w kucyk i podcięciu końców. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak krok po kroku w taki sposób wycieniować pasma.
- Włosy należy umyć, wysuszyć i dokładnie uczesać grzebieniem o gęsto rozstawionych ząbkach. Aby ułatwić sobie pracę, możecie pozostawić włosy lekko wilgotne.
- Włosy zaczeszcie do góry i zepnijcie w kucyk na samym czubku głowy lub nawet nad samym czołem.
- Mocno naciągnijcie pasmo i jednym cięciem pozbądźcie się końcówki kucyka. Rozepnijcie włosy i ponownie przeczeszcie. Wasze pasma w tym momencie są delikatnie pocieniowane, jeśli zależy wam na mocniejszym cieniowaniu, przejdźcie do następnego kroku.
- Podzielcie włosy na 4-6 partii, w zależności od ich gęstości. Pasma ponownie zepnijcie w kucyki – należy zachować między nimi równe odstępy. Następnie należy ściąć końcówki kucyków. Rozpuśćcie pasma i w razie potrzeby wyrównajcie najdłuższe włosy do linii prostej.