klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus - zapowiedź Andrzej Dudy
Newsy

Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus - zapowiedź Andrzej Dudy

Bon turystyczny 1000 plus nie trafi do wszystkich podatników i nie będzie zależny od dochodu. Ma przybrać on formę dodatku do 500 plus w kwocie 500 zł.
Marta Średnicka
czerwiec 06, 2020

W kwestii bonu na wakacje słyszeliśmy już o kilku jego wersjach. Wciąż nie było dotąd wiadomo, czy takowy zostanie rozdysponowany wśród podatników i kiedy to nastąpi. Podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli, prezydent Andrzej Duda zdradził jednak kilka szczegółów. Bon 1000 plus, o którym była mowa zmniejszy się o połowę i będzie dodatkiem do świadczenia 500 plus. 

Zobacz także: Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę

Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus - zapowiedź Andrzej Dudy

Źródło: iStock

Ida Nowakowska z mężem wybrali już imię dla dziecka? "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus

Andrzej Duda zapowiedział, że 500 zł, które będzie miało formę bonu dostępne będzie na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego. Według jego słów najprawdopodobniej już w te wakacje. Oznacza to, że być może w lipcu rodzice będą mieli możliwość skorzystania ze świadczenia.

Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – zakomunikował Andrzej Duda.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego, bon otrzyma również jego opiekun. Ma to być wsparcie dla rodzin, jak również branży turystycznej. 

Mam nadzieje, że skorzystanie z tego już w te wakacje przez rodziny, przez dzieci, przez młodzież będzie możliwe, a finalnie - że te pieniądze po pierwsze ułatwią życie rodzinom, a po drugie trafią dokładnie do polskiej branży turystycznej w czasach kryzysowych - przyznał prezydent.

Program jest już prawie gotowy, a o szczegółach Duda ma mówić w najbliższych dniach. Z pewnością forma wzbudzi wiele kontrowersji. W tej wersji pominięci zostali bezdzietni oraz podatnicy mający dorosłe już dzieci. Jak podaje portal Money.pl bony na wakacje będą miały formę kodów w wersji elektronicznej, które przyspieszą realizację programu. Ma on być ważny do końca 2021 roku i obejmować punkty i miejsca wpisane do bazy turystycznej programu.

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Komentarze
bon na wakacje 1000+ od kiedy będzie wypłacany
Styl życia Co z obiecanym przez rząd bonem na wakacje? Wicepremier zdradziła, kiedy ruszą przelewy
W najbliższym czasie posłowie zajmą się ustawą umożliwiającą wypłatę bonów wakacyjnych. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewnia, że jeszcze w lipcu Polacy dostaną dofinansowanie do wakacji!
Matylda Nowak
lipiec 14, 2020

Wiosną, by ratować polską turystykę, która poważnie ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa, rząd zdecydował się na zaskakujące działanie. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie bonów na wakacje w wysokości 1000 zł . Kwota oraz zasady później były jednak zmieniane. Niestety, choć powoli zbliżamy się do półmetka lata, obietnicy o dofinansowaniu nie udało się spełnić. Teraz minister Emilewicz w końcu zapowiedziała prawdopodobny termin uruchomienia wypłaty świadczeń . Fot.: iStock Kiedy można będzie dostać bon na wakacje? Bon na wakacje od rządu wstępnie miał trafić do każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i otrzymującego wypłatę niższą niż średnia krajowa (mniej niż 5200 brutto). Jednak, pomimo zbliżającego się terminu wakacji wypłata "1000+" była coraz bardziej niepewna . W pewnym momencie zaczęło się wręcz mówić o rezygnacji z tego pomysłu .  Jednak, jak wiele wskazuje, zmieniły się po prostu warunki przyznawania bonu wakacyjnego i jego wysokość. Ostatecznie  500+ na wakacyjny wypoczynek prawdopodobnie będzie przyznawane na każde  dziecko do 18. roku życia . Dodatkowe świadczenie (jednorazowe uzupełnienie bonu o 500 zł) mają otrzymać dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów.   Zobacz także:  Do tej pory Polacy najchętniej latali do Grecji, Turcji i Bułgarii. Gdzie teraz spędzimy wakacje? Żeby skorzystać z bonu wakacyjnego,  trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS . Nie dostanie się wtedy jednak przelewu na konto w wysokości 500 zł, a bon o tej wartości. Bon ten trzeba będzie okazać podczas rezerwacji wakacji (miejsca w pensjonacie, hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym albo kolonii dla dziecka) lub najpóźniej w momencie zakwaterowania.  Jednak ustawa dotycząca bonu na wakacje,...

Przeczytaj
Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Styl życia Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Bony na wakacje są wielką niewiadomą. Nad wsparciem branży turystycznej pracuje obecnie rząd. To jaką formę przyjmą świadczenia i czy zostaną wypłacone, tego nie wiadomo. Istnieje jednak kilka wariantów.
Marta Średnicka
czerwiec 01, 2020

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, jednak wciąż nie wiadomo, czy i w jakiej formie Polacy otrzymają bony na wakacje. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rząd wstrzymuje się z ich wypłacaniem i myśli nad zmianą zasad wsparcia dla branży turystycznej. Okazuje się, że jeden z projektów zakłada wypłacenie świadczeń wszystkim podatnikom. Kwota nie wynosiłaby jednak jak zakładano 1000 zł, a niespełna 300 zł. Zobacz także: Nie będzie bonów 1000 zł na wakacje - rząd wycofał projekt Źródło: iStock Propozycja zmiany w bonach na wakacje Początkowo bon turystyczny mieli otrzymać wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę, których dochód nie przekraczał średniej krajowej, czyli 5200 zł brutto. Takie świadczenie miało kosztować państwo 7 mld złotych. Rzecznik rządu, Piotr Müller poinformował jednak w ostatnich dniach, że w takiej formie projekt został wycofany. W rozmowie na antenie Radia Plus przyznał, że taka forma spotkała się z krytycznymi głosami z branży turystycznej. Według jego słów, strona uznała, że wsparcie może dotrzeć do tych podmiotów, które nie ucierpiały w związku z pandemią i pominąć najbardziej potrzebujących.  Nowy bon na wakacje ma mieć niższy próg dochodowy, a tym samym niższą kwotę. Jak podała Wirtualna Polska, rząd rozważa m.in. projekt, który zakłada, że bon otrzymają osoby, których zarobki na umowie o pracę nie przekraczają 4 tysięcy brutto . W Polsce takie świadczenie otrzymałoby według danych GUS 40 proc. pracujących. Kolejną z propozycji było wypłacenie bonów wszystkim, którzy zarabiają płacę minimalną, czyli 2450 zł brutto .  Padła również propozycja, by bon miał formę dodatku do programu 500 plus . W takim wariancie bon otrzymałaby każda rodzina, która pobiera świadczenie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaproponował w ostatnim czasie, by pieniądze na turystykę otrzymał każdy...

Przeczytaj
nie będzie bonu 1000 plus
Styl życia Nie będzie bonu 1000 plus na wakacje. Rząd wycofał projekt
Szumnie zapowiadany program 1000+ na wakacje nie zostanie zrealizowany. Rząd PiS obarcza winą za wycofanie bonów... branżę turystyczną.
Milena Majak
maj 30, 2020

Marzenie wielu rodzin o urlopie w tym roku właśnie zaczęło się oddalać... Rośnie również rozgoryczenie właścicieli ośrodków wczasowych.Na antenie Radia Plus rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że rząd wycofał bony 1000+ na wakacje, ale pracuje nad inną formą pomocy dla branży turystycznej .  Zdjęcie: Gerard/East News Dlaczego nie będzie bonu 1000+ na wakacje? Prace nad wypłacaniem bonu 1000+ miały zostać przyspieszone , tymczasem zostały jednak wstrzymane. Co było przyczyną? Rzecznik rządu oficjalnie przyznał, że rząd zmienił zdanie, ponieważ branża turystyczna była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Bon 1000 plus nie gwarantuje, że pomoc trafi do tych firm, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii, dlatego rząd rozważa inne formy wsparcia dla branży turystycznej. Pojawiają się argumenty, które pokazują, że kierowana pomoc do segmentów gospodarki turystycznej, które najbardziej ucierpiały może być bardziej efektywne. To znaczy ta pomoc powinna faktycznie trafić do tych, którzy najbardziej ucierpieli, a nie na przykład do tych, którzy ten czas przeszli lepiej - tłumaczył Piotr Muller na antenie Radia Plus. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli jednak do właściciela sieci hoteli w Polsce, który nie zgadza się z takim stanowiskiem rządu . Zwraca uwagę, że podawane do informacji publicznej powody tej decyzji nie są zgodne z rzeczywistością . To jest absolutny skandal. Znowu dali nadzieję, było dużo marketingu, a teraz się ze wszystkiego wycofują - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Co zamiast bonu 1000+ na wakacje? Niestety plany rządu w tym zakresie nie są znane... Piotr Müller przyznał, że rozważane są inne formy pomocy branży turystycznej , ale niestety nie sprecyzował, co się pod tym kryje. Teraz na naszym biurku są różnego rodzaju propozycje, które mają być bardziej celowanymi propozycjami do poszczególnych firm czy segmentów...

Przeczytaj
Bon 1000 zł na wakacje - kiedy dostępny? Możliwe zniesienie progu
Styl życia Bon 1000 zł na wakacje - kiedy dostępny? Możliwe zniesienie progu
Bon na wakacje wciąż pozostaje niewiadomą. Według doniesień, Andrzej Duda chce przyspieszyć prace nad jego powstawaniem. Kiedy wyjedziemy więc na urlop z dofinansowaniem od państwa?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a Polacy wciąż nie wiedzą, czy jeszcze tego lata otrzymają bony na wakacje obiecane przez rząd. Ich wprowadzenie już kilka tygodni temu zapowiadała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Na jakim etapie są prace nad projektem? Jak podaje Wirtualna Polska, zdania są podzielone. Zobacz także: Lista obostrzeń zniesionych od 6 czerwca Kiedy Polacy otrzymają bony 1000 zł na wakacje? W rozmowie dla Wirtualnej Polski, Adam Bielan, który jest europosłem PiS oraz szefem kampanii prezydenckiej, przyznał, że prezydent Andrzej Duda chce, by świadczenia w ramach bonu na wakacje były wypłacane jeszcze przed wyborami. Sam byłem w środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim świadkiem, jak pan prezydent dopingował panią wicepremier Jadwigę Emilewicz, która odpowiada za dział Turystyka w polskim rządzie, do tego, by przyspieszyć prace nad programem bonu turystycznego - przyznał Bielan w "Tłit WP". Według podanych informacji, prezydent Duda otrzymał również zapewnienia, że prace są na zaawansowanym etapie, choć nie potwierdziła tego wicepremier Emilewicz. Jak zaznacza Wirtualna Polska nie doszło jeszcze do konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim. Zobacz także: Zasady organizacji wesel po zniesieniu obostrzeń Źródło: iStock Możliwe zniesienie progu  Kryteria odnośnie bonu 1000 zł na wakacje nie są jeszcze oficjalnymi i w ostatecznej wersji mogą ulec zmianie. Według Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, próg dochodowy powinien zostać całkowicie zniesiony. Uważamy, że taki bon, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - podkreślił Abramowicz.  Takie rozwiązanie byłoby sprawiedliwe wobec tych, którzy również stracili na epidemii koronawirusa, choć wciąż posiadają przyzwoite zarobki. Pomogłoby to również uratować biura...

Przeczytaj