Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
materiały PR
Newsy

Ból nasz codzienny – co nas najczęściej boli i jak możemy temu zaradzić?

Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się sporadycznie lub towarzyszyć przez dłuższy okres czasu, gdy w grę wchodzi choroba. Błędy w stylu życia, zła postawa ciała, urazy czy intensywna praca fizyczna to typowe przyczyny powstawania często doskwierających nam bólów głowy, kręgosłupa, karku, ramion, stawów. Jak sobie radzić z bólem na co dzień?

Ból – czy na pewno jest Twoim wrogiem?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie.

Tak, bo ból utrudnia życie, nawet jeśli ma niewielkie nasilenie. Odczuwając dolegliwości bólowe, trudno skoncentrować się na innych czynnościach i czerpać przyjemność z chwili.

Nie, bo choć bólu nie lubimy, jest jak czerwone światło, które każe się zatrzymać i zastanowić, czy w organizmie nie dzieje się coś złego. Ból bywa objawem problemów z układem ruchu, wyczerpania, braku snu, błędów żywieniowych, urazów. Gdyby się nie pojawiał, nikt nie miałby potrzeby odwiedzenia gabinetu lekarskiego i sprawdzenia, czy przypadkiem nie szwankuje zdrowie. Potraktuj więc ból jako wskazówkę lub ostrzeżenie.

Jak zapobiegać typowym bólom?

Silny ból, związany np. z chorobą układu pokarmowego, stawów czy kręgosłupa, musi być zwalczony poprzez jej wyleczenie. W tym przypadku potrzebna jest stała opieka lekarska i stosowanie się do zaleceń terapeutycznych. Bólom łagodnym lub o średnim nasileniu, które pojawiają się tymczasowo, można spróbować zapobiec poprzez wprowadzenie kilku prostych, acz istotnych zmian w codziennym stylu życia: zdrowo się odżywiaj, unikaj produktów naszpikowanych chemią i ciężkostrawnych, postaraj się nie przejadać, a zamiast tego jedz lekkie i regularne posiłki. Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu i zawsze miej pod ręką szklankę z niesłodzonym napojem, a na alkohol pozwalaj sobie od święta.

Przyczyną bólów o różnej lokalizacji jest zaniedbywanie kręgosłupa – wielogodzinne maratony przed komputerem, garbienie się, schylanie, unikanie aktywności fizycznej i nadprogramowe kilogramy, które dźwiga kręgosłup – to typowi winowajcy codziennych bolączek. Zadbaj o ergonomię w swoim otoczeniu. Inwestycja w dobry materac plus dopasowane do wzrostu biurko i fotel, zwrócą Ci się z nawiązką. Wreszcie – naucz się panować nad stresem, bo kiedy nerwy przejmują kontrolę, skutkiem bywają bóle brzucha, głowy, kręgosłupa, karku. Pamiętaj też o regularnych badaniach kontrolnych, dzięki czemu ewentualne schorzenia możesz wykryć na tyle wcześnie, aby nie pozwolić im się rozwinąć.

Gdy ból atakuje – co robić?

Czasami trudno jest zapobiec bólowi, istnieją jednak sposoby, aby go uśmierzyć. Kiedy dopadnie Cię ból, oszczędzaj się. Bóle w obrębie układu ruchu wymagają regeneracji i odpoczynku. Jeśli w grę wchodzi uraz lub przeciążenie, nie nadwyrężaj obolałej części ciała, udaj się do ortopedy, a tymczasowo zastosuj bezpieczne środki łagodzące, np. okłady. W przypadku nadwyrężonego mięśnia, ścięgna, więzadła – sprawdzą się okłady zimne, np. owinięty w cienki ręcznik lub ściereczkę lód. Chłodne okłady sprawdzą się także w przypadku bólu głowy, nie stosuj jednak takiej terapii zbyt długo, żeby uniknąć wyziębienia. Kiedy lepiej sprawdzają się okłady ciepłe? Na przykład, jeśli masz zapalenie stawów. Ciepły termofor jest też starym, sprawdzonym sposobem przy bólach menstruacyjnych.

Możesz także spróbować naturalnych remediów, np. naparu z kory wierzby, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działanie kory wierzby porównuje się do aspiryny i przypisuje się jej właściwości łagodzące m.in. bóle głowy, mięśni czy kręgosłupa. Nie spożywaj jednak żadnych środków ziołowych, jeśli przyjmujesz inne leki, aby uniknąć interakcji. Zawsze przed sięgnięciem po suplementy warto skonsultować się z lekarzem.

Gdy zaś potrzebujesz natychmiastowej pomocy w bólu, wówczas przydatne okazują się dostępne bez recepty leki, takie jak IBUM Express o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Nie zaszkodzi trzymanie pod ręką takiego „koła ratunkowego” - na wypadek, gdyby ból pojawił się w najmniej oczekiwanym momencie.

materiał sponsorowany

Styl życia
Sposoby na walkę z bólem na wakacjach
Niejednokrotnie na wakacjach dopadał cię nagły ból. Zdarzenie to mogło pokrzyżować całą radość z urlopu i uniemożliwić korzystanie z różnych atrakcji. Jak radzić sobie z bólem na urlopie? Podpowiadamy!

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wozić ze sobą całej torby leków, żeby ustrzec się przed bólem. W większości przypadków wystarczą naturalne sposoby: masaż, picie wody, czy pobyt na świeżym powietrzu. Warto też mieć pod ręką kilka specyfików, które pomogą zadziałać szybciej, gdy ból jest mocniejszy. Ważne, by odpowiednio dostosować je do rodzaju bólu. A ten często występuje w kilku specyficznych miejscach. Ból brzucha  Jednym z rodzajów bólu, który występuje najczęściej, jest ból brzucha. Przyczyn może być bardzo wiele: stany zapalne, zaparcia, biegunka, stres. Ból brzucha różni się intensywnością i umiejscowieniem. Na szczęście istnieją  pewne uniwersalne sposoby radzenia sobie z nim. W przypadku łagodnego bólu sprawdzi się popularna mięta: w formie ziołowego naparu, jak i olejku.  Jeśli ból brzucha ma podłoże menstruacyjne, pomogą także ciepłe okłady. Warto mieć ze sobą tabletki przeciwbólowe, a w przypadku poważniejszych stanów — koniecznie udać się do specjalisty. Ból głowy Równie często co brzuch dopadają nas dolegliwości związane z bólem głowy. Nic dziwnego —  jego przyczyną może być nawet zbyt mała ilość wypitej wody. Dlatego, jeśli dopadnie cię ból głowy, nie sięgaj w pierwszym odruchu po tabletkę. W większości przypadków wystarczy odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy wypić wtedy około litra wody małymi łykami. Do tego warto się wyciszyć — usiądź na chwilę i złap kilka głębokich oddechów. Możesz wykonać także masaż w okolicach skroni oraz czoła. Jeśli masz możliwość, przygotuj sobie ziołowy napar. Najlepszy będzie ten z melisy, szałwii lub miłorząbu.   Sposoby na ból uszu Ból ucha może mieć różne podłoże. Najczęściej powoduje go stan zapalny lub uraz mechaniczny (patyczki higieniczne, długotrwałe noszenie słuchawek). Niezależnie od swojego...

Fotolia
Styl życia
Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?
Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.

Znieczulenie miejscowe przy porodzie Na czym polega : jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz. Kiedy się stosuje : podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo) Przeciwwskazania:  nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku. Plusy:  działa ogólnie przeciwbólowo Minusy:  często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne. Akupunktura - znieczulenie przy porodzie Na czym polega:  to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu. Kiedy się stosuje : metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia Przeciwwskazania:  choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe. Plusy:  metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla...

znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu
Fotolia
Styl życia
Znieczulenie zewnątrzoponowe - zalety i wady
Zastanawiasz się nad znieczuleniem podczas porodu? Dowiedz się, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i kiedy można je zastosować.

Znieczulenie zewnątrzoponowe  jest jednym ze skuteczniejszych sposobów uśmierzenia bólu porodowego. Znieczulenie to polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego (w kręgosłupie, w okolicy lędźwiowej) cienkiego, plastikowego cewnika o średnicy około 1 mm.  Poprzez cewnik w trakcie porodu  podaje się leki znieczulające , które blokują czucie w nerwach rdzeniowych i międzykręgowych. Po porodzie cewnik jest usuwany.  Znieczulenie zewnątrzoponowe: kiedy się stosuje? Zabieg wykonuje anestezjolog , dlatego nie zawsze znieczulenie to może być zastosowane: lekarz decyduje, czy i kiedy przeprowadzi znieczulenie. Przy porodzie drogami natury czeka się z podaniem znieczulenia, aż  rozwarcie szyjki osiągnie 2-4 cm , bo inaczej znieczulenie może wstrzymać akcję porodową. Ta forma znieczulenia  nie eliminuje bólu całkowicie , ale w znacznie osłabia bolegliwości bólowe. Jeśli w trakcie porodu zdecydujesz się na znieczulenie, a rozwarcie osiągnie już 7-8 cm, lekarz może odmówić podania tej formy znieczulenia - najsilniejsze jego działanie mogłoby przypaść na czas parcia, co jest niekorzystne. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki lub podczas  cesarskiego cięcia . Zalecane jest zwłaszcza wtedy, gdy rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie. Znieczulenie zewnątrzoponowe: wady i zalety Zalety  znieczulenia zewnątrzoponowego: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka) mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwa bólu poniżej pasa rodząca może swobodnie chodzić w trakcie porodu, nie musi leżeć można wykorzystać założony cewnik do podania znieczulenia w razie konieczności  cesarskiego cięcia lub szycia krocza po porodzie  po porodzie można od razu  karmić piersią , gdyż leki podawane w znieczuleniu...

Fotolia
Styl życia
Kochasz szpilki i wszyscy mówią, że to przez nie bolą Cię kolana? Poznaj prawdę!
Co rano zastanawiasz się, czy nie zakończysz dnia z mocnym bólem kolan? Mamy dla Ciebie wypowiedź specjalisty. Sprawdź, czy przypadkiem sama sobie nie jesteś winna.

Ktoś, kogo nigdy nie bolały kolana, chyba nigdy nie będzie w stanie wyobrazić sobie, jak nieprzyjemne to uczucie. Całe życie cieszyłam się zdrowymi kolanami, aż do tegorocznych wakacji. Ból kolana "wziął" mnie z zaskoczenia po wysiłku fizycznym. Mając w głowie doświadczenia znajomych, zaczęłam zgłębiać ten temat. Na szczęście usłyszałam, że w moim przypadku to jedynie nadwyrężenie i wkrótce ból ustąpił, ale zdaję sobie sprawę z tego, że często jest to problem nawet spędzający sen z powiek. Jakie mogą być jego przyczyny? Czy powinnaś od razu zrezygnować z noszenia szpilek ? Jak ćwiczyć, aby zapobiegać powstawaniu bólu? Na te pytania odpowiedział fizjoterapeuta Krzysztof Żaba , prowadzący gabinet w Krakowie, w Nowej Hucie. Co jest najczęstszą przyczyną bólu kolan? Według mnie, najczęstszą przyczyną bólu kolan jest brak równowagi między poszczególnymi grupami mięśni wpływającymi na staw kolanowy . Najlepszym przykładem jest zespół kolana biegacza dobrze znany niektórym fanom tego sportu, i nie tylko. Powstaje on na skutek np. dysbalansu mięśni miednicy , co wpływa na niepoprawną pracę kolana. Może też być to problemem ze stopą na skutek np.  płaskostopi , co zaburza poprawną pracę stawów kolanowych i również doprowadza do przeciążenia. Te przykłady są najczęstszymi, nieurazowymi problemami kolan . Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia technika wykonywanych ćwiczeń. Czy słysząc podczas zgnania stawów dość wyraźny chrzęst, powinniśmy się tym zaniepokoić? Często występujące dźwięki niepołączone z bólem, jak np. dźwięk słyszany w kolanie podczas pełnego przysiadu świadczą przeważnie o zbyt dużym napięciu aparatu mięśniowo-więzadłowego naszego narządu ruchu. Oczywiście nieleczony i niezdiagnozowany problem może rozwinąć się w coś poważniejszego, więc zawsze warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. ...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa