klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Szczepionka na koronawirusa
Newsy

Maseczki będziemy nosić do 2022 roku? WHO wini za to... szczepionkę na koronawirusa

Scenariusz noszenia maseczek do końca 2022 roku staje się coraz bardziej możliwy. Taka decyzja może być spowodowana niewystarczającą liczbą szczepionek.
Redakcja Wizaz.pl
wrzesień 16, 2020

Obowiązek noszenia maseczek może utrzymać się jeszcze przez następne dwa lata. Ten niezbyt optymistyczny scenariusz ogłosiła przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Soumya Swaminatham, którą cytuje "South China Morning Post".

Jak widać, sytuacja pandemiczna nie przedstawia się tak dobrze, jak to niektórzy mówią, a winowajcą jest niestety szczepionka, a raczej brak odpowiedniej ilości dawek.

Sposób w jaki ludzie to przedstawiają, że w styczniu będą szczepionki dla całego świata i rzeczy zaczną wracać do normy - to tak nie zadziała - twierdzi Soumya Swaminatham.

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Kiedy będzie dostępna szczepionka na COVID 19?

Plan był taki, że bez względu na stopień rozwinięcia i zamożności danego kraju, dostęp do szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będzie jednakowy. Optymistyczny scenariusz zakładał, że wiosną 2021 roku rozpoczną się szczepienia. Niestety ta informacja jest już nieaktualna. Biorąc pod uwagę bieżące prognozy, nie ma takiej możliwości, by szczepionka trafiła w tym samym czasie do wszystkich krajów...

Nie należy się spodziewać, że liczba dawek szczepionek na COVID-19 będzie na tyle duża, by życie wróciło do normalności przed 2022 rokiem - powiedziała Soumya Swaminatham.

Mimo że inicjatywa działająca w ramach WHO - Covax - gromadzi środki, które mają zapewnić jednakowy dostęp do szczepionki, starania okazują się niewystarczające. Według Soumya Swaminatham do połowy 2021 roku Covax zgromadzi tylko setki milionów dawek, a potrzeba ich co najmniej dwa miliardy.

Dotychczasowa dostępność jest niestety zbyt niska, żeby świat mógł zrezygnować z obostrzeń sanitarnych. Maseczki i dystans społeczny to pierwsze ograniczenia, które na pewno z nami zostaną jeszcze przez długi czas.

Scenariusz dla Polski również nie jawi się kolorowych barwach. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że "realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną".  Biorąc jednak pod uwagę stanowisko WHO, można i co do tego mieć wątpliwości.

Minister zaznaczył jednak, że niezależnie od tego, jak długo potrwa pozyskiwanie jej, Polska jest bardzo dobrze zabezpieczona. 

Komentarze
Szczepionka na koronawirusa - testowanie na ludziach
Newsy Ruszają testy szczepionki na koronawirusa na ludziach. Co to oznacza?
Szczepionka na koronawirusa będzie testowana na grupie ok. 500 osób. Wielka Brytania pokłada w niej wielkie nadzieje. Jeśli próby się powiodą, pierwsze szczepienia pojawią się dopiero we wrześniu.
Marta Średnicka
kwiecień 22, 2020

Szczepionka na koronawirusa będzie ogromnym przełomem w walce z epidemią na całym świecie. Będzie oznaczała możliwość złagodzenia obostrzeń, ale również sprawi, że liczba zakażeń drastycznie spadnie. Jak na chwilę obecną zapewniło ONZ, będzie ona powszechnie dostępna. Na zgromadzeniu podjęto również decyzję o zwiększeniu produkcji leków oraz sprzętu niezbędnego do walki z koronawirusem. W czwartek 23 kwietnia rozpocząć mają się testy szczepionki na ludziach . Naukowcy oceniają szansę powodzenia na 80 proc. To dużo. Jaki czeka nas więc scenariusz? Zobacz także: Metoda, dzięki której lepiej oddycha nam się w maseczce ochronnej Źródło: iStock Kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa? Obecnie na świecie opracowywanych jest ponad 70 szczepionek na koronawirusa. Ich wynalezienie to nie tylko pomoc w walce z epidemią, ale również wielkie pieniądze i przeciwdziałanie stratom gospodarczym. W Wielkiej Brytanii w najbliższych dniach może dojść do przełomu. Zespół z Oxfordu oraz naukowcy z Imperial College London od 24 kwietnia będą testowali szczepionkę. Na ich próby przeznaczono 42,5 mln funtów. Budżet został podzielony pomiędzy dwa zespoły.  Już w najbliższy czwartek w Wielkiej Brytanii dojdzie do pierwszej próby klinicznej na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi - powiedział podczas ostatniej konferencji prasowej brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który sam walczył z koronawirusem.  Testy szczepionki na koronawirusa nie oznaczają powodzenia. Dotąd testowano je już w Chinach i USA . Niemniej jednak istnieją ku temu ogromne szanse . Oxfordzki zespół chce rozpocząć produkcję szczepionki na koronawirusa przed oficjalnymi wynikami testów. Chce być przygotowany na wrzesień, kiedy miałby mieć gotowych milion dawek dla pacjentów. Gdyby scenariusz się powiódł, szczepienia przeprowadzane byłyby od września . Będzie to jednak z pewnością...

Przeczytaj
szczepienia na koronawirusa w Polsce
Newsy Premier ogłosił plan szczepień na koronawirusa. Będą dobrowolne?
Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji przedstawił szczegółowy plan szczepień na Covid-19. Wiadomo już, że szczepionka będzie darmowa dla wszystkich.
Laura Osakowicz
grudzień 02, 2020

Mimo że liczba nowych zakażeń nie jest tak wysoka jak jeszcze miesiąc temu, szczepionka na koronawirusa  nadal jest niezmiernie ważna. Pomoże wygasić pandemię, co z kolei pozwoli nam pożegnać się z maseczkami i wrócić do poprzedniego stylu życia. Premier odpowiedział na pytanie, czy każdy z obywateli będzie mógł się zaszczepić. Zobacz także:  Jest skuteczna szczepionka na koronawirusa?! To przełom w walce z Covid-19 Plan szczepień na koronawirusa  Premier Morawiecki podkreślił, że szeroko zakrojone szczepienia to szansa na powrót do normalności . Rząd planuje, aby dostęp do szczepionki na Covid-19 był łatwy i dobrowolny . Nie będzie przymusu szczepienia się na koronawirusa. Będą jednak apele, aby to zrobić. Szczepionka ma być darmowa dla wszystkich , nie tylko dla osób z wyższych grup ryzyka. Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób - powiedział premier. Na dobrowolne szczepienie na Covid-19 będzie można zapisać się online. Po wstępnym wywiadzie, tak jak w przypadku szczepionki na grypę, zostaniemy zakwalifikowani do przyjęcia pierwszej dawki. Kolejną trzeba będzie przyjąć po 21 dniach. Będzie można też zapisać się na szczepienie w sposób tradycyjny w przychodni.  Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna   - podkreślił Mateusz Morawiecki. Pierwsze dawki szczepionki trafią do przychodni j uż w lutym 2021 . Czy wystarczy ich dla wszystkich? Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw Covid-19 i jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów - zapewnił premier na konferencji.  Pierwszeństwo mają mieć jednak obywatele z czterech grup: służby...

Przeczytaj
To koniec „Tańca z gwiazdami” w Polsacie? Iwona Pavlović  odpowiada
ONS.pl
Newsy Iwona Pavlović nie zaszczepi się na koronawirusa?  Jurorka zdradziła, dlaczego boi się szczepionki!
Iwona Pavlović przyznała, że będzie unikała szczepionki na koronawirusa tak długo jak będzie to możłiwe. Jurorka "Tańca z Gwiazdami" boi się, że szczepionka nie będzie bezpieczna!
Aneta Wikariak
październik 28, 2020

Iwona Pavlović wypowiedziała się o szczepionce na koronawirusa w rozmowie z reporterem portalu "Pomponik". "Taniec z Gwiazdami" był programem mocno dotkniętym przez koronawirus - chorowały i gwiazdy i tancerze. Jurorka podkreśliła jednak, że będzie zwlekała z decyzja o zaszczepieniu na koronawirusa, gdy szczepionka będzie już dostępna. Zdaniem lekarzy i polityków szczepionka będzie jedynym sposobem na walkę z pandemią, która codziennie zbiera coraz większa liczbę zakażonych (dziś 18820 przypadków!). Były minister zdrowia Łukasz Szumowski rekomendował szczepienie na koronawirusa jako zabieg, który każdy powinien wykonać. Pavlović podkreśliła, że nie do końca wierzy, że skuteczna i bezpieczna szczepionka na koronawirusa może powstać tak szybko.  Iwona Pavlović boi się szczepionki na koronawirusa Jurorka zastrzegła, że nie jest przeciwniczką szczepień, jednak w przypadku szczepionki na koronawirusa jej zaufanie jest ograniczone.  Nie jestem przeciwna szczepieniom , bo jako dziecko miałam kilka, które bardzo dobrze mi zrobiły. Jednak tym razem będę bardzo ostrożna, bo nie do końca wierzę, że ta szczepionka już tak szybko jest. Wiem, ile lat zajmuje praca nad taką szczepionką, więc byłabym bardzo nieufna tym bardziej, jeśli nie znałabym jej składu, a  myślę, że możemy składu tej szczepionki nie znać - powiedziała Iwona Pavlović w rozmowie z portalem pomponik.pl  Jurorka "Tańca z gwiazdami" przyznała, że będzie w grupie ostatnich osób, które zdecydują się na przyjęcie szczepionki, albo tych, którzy "uciekną do Afryki". Iwona Pavlović jest zdecydowana unikać szczepienia:    Kiedy patrzę na to, co się dzieje na świecie, to będę unikała. Ja przeszłam naprawdę wiele szczepień jako...

Przeczytaj
koronawirus szczepionka minister zdrowia obowiązek szczepienia ile potrwa epidemia koronawirusa
Newsy Epidemia koronawirusa: Czy szczepionka przeciwko COVID-19 będzie obowiązkowa?
Minister zdrowia odpowiedział, co sądzi obowiązku szczepienia na koronawirusa. Jak szybko możemy wrócić do funkcjonowania sprzed COVID-19?
Matylda Nowak
kwiecień 22, 2020

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Amerykański instytut badawczy w Seattle już rozpoczął testy na 45 ochotnikach . A w najbliższy czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki stworzonej przez naukowców z Oksfordu . I choć na wprowadzenie szczepionki przeciw COVID-19 do powszechnego użycia będziemy prawdopodobnie musieli poczekać co najmniej kilka miesięcy, już teraz protestują przeciwnicy szczepień . Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski chce, żeby zaszczepiło się całe społeczeństwo.  Fot.: iStock Czy będziemy musieli szczepić się przeciwko koronawirusowi? O szczepieniu przeciwko COVID-19 minister Szumowski rozmawiał z dziennikarzami Wirtualnej Polski. Pytany o możliwość uodpornienia się społeczeństwa na koronawirusa , minister zdrowia wyraził nadzieję, że zanim do tego dojdzie, zostanie stworzona szczepionka chroniąca przed zakażeniem SARS-CoV-2.  Takie darwinistyczne podejście, że "przechorujmy" wszyscy i wtedy będziemy odporni, po prostu prowadzi do tego, że umierają najsłabsi – ostrzegł Szumowski. – Do tego ja nie mogę dopuścić, nie mogę się na to zgodzić. Nie możemy powiedzieć, że niech najsłabsi "przechorują", a kto przeżyje, ten będzie zdrowy. To jest podejście kompletnie nieludzkie i nieakceptowalne. Minister potwierdził, że społeczna izolacja przynosi efekty i jest konieczna. Łukasz Szumowski określił, kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalnego życia : Opóźniamy tą epidemię kosztem gigantycznym, to są miliardy złotych dziennie, izolując się. Kosztem naszej wygody, naszej swobody, kosztem naszego portfela, kosztem naszych przychodów – po to, żeby ratować ludzkie życia. I udaje się naprawdę opóźnić falę, zmniejszyć tą falę narastania epidemii, przez co chorzy mają szansę na leczenie, mają szansę na pomoc – mówił minister. – I jestem przekonany, że do czasu pojawienia się...

Przeczytaj