Reklama

Obowiązek noszenia maseczek może utrzymać się jeszcze przez następne dwa lata. Ten niezbyt optymistyczny scenariusz ogłosiła przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Soumya Swaminatham, którą cytuje "South China Morning Post".

Reklama

Jak widać, sytuacja pandemiczna nie przedstawia się tak dobrze, jak to niektórzy mówią, a winowajcą jest niestety szczepionka, a raczej brak odpowiedniej ilości dawek.

Sposób w jaki ludzie to przedstawiają, że w styczniu będą szczepionki dla całego świata i rzeczy zaczną wracać do normy - to tak nie zadziała - twierdzi Soumya Swaminatham.

Kiedy będzie dostępna szczepionka na COVID 19?

Plan był taki, że bez względu na stopień rozwinięcia i zamożności danego kraju, dostęp do szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będzie jednakowy. Optymistyczny scenariusz zakładał, że wiosną 2021 roku rozpoczną się szczepienia. Niestety ta informacja jest już nieaktualna. Biorąc pod uwagę bieżące prognozy, nie ma takiej możliwości, by szczepionka trafiła w tym samym czasie do wszystkich krajów...

Nie należy się spodziewać, że liczba dawek szczepionek na COVID-19 będzie na tyle duża, by życie wróciło do normalności przed 2022 rokiem - powiedziała Soumya Swaminatham.

Mimo że inicjatywa działająca w ramach WHO - Covax - gromadzi środki, które mają zapewnić jednakowy dostęp do szczepionki, starania okazują się niewystarczające. Według Soumya Swaminatham do połowy 2021 roku Covax zgromadzi tylko setki milionów dawek, a potrzeba ich co najmniej dwa miliardy.

Dotychczasowa dostępność jest niestety zbyt niska, żeby świat mógł zrezygnować z obostrzeń sanitarnych. Maseczki i dystans społeczny to pierwsze ograniczenia, które na pewno z nami zostaną jeszcze przez długi czas.

Scenariusz dla Polski również nie jawi się kolorowych barwach. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że "realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną". Biorąc jednak pod uwagę stanowisko WHO, można i co do tego mieć wątpliwości.

Reklama

Minister zaznaczył jednak, że niezależnie od tego, jak długo potrwa pozyskiwanie jej, Polska jest bardzo dobrze zabezpieczona.

Reklama
Reklama
Reklama