klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Nie żyje książę Filip, mąż Elżbiety II
East News
Newsy

73 lata małżeństwa królowej Elżbiety i księcia Filipa to wielka miłość, zdrady i skandale

Śmierć 99-letniego księcia Filipa to ogromna rozpacz dla jego bliskich, ale też koniec pewnej epoki. Książę Filip i królowa Elżbieta II byli jedną z najbardziej znanych par królewskich na świecie. 73 lata, które ze sobą spędzili były pełne emocji - zarówno dobrych, jak i złych.
Aneta Wikariak
kwiecień 09, 2021

O śmierci księcia Filipa poinformował pałac Buckingham. Od tej pory wdrażana jest specjalna procedura przygotowana na wypadek śmierci męża królowej  Elżbiety II. W oficjalnym oświadczeniu przekazano, że książę umarł na zamku, wsród swoich bliskich. Do końca była przy nim kobieta, która kochała go nad życie. Kobieta, która dla tej miłości sprzeciwiła się rodzicom, tolerowała skandale. Królowa Elżbieta II, która wydaje nam się zawsze opanowaną i nieskłonną do emocji kobietą, dla księcia Filipa straciła głowę. I do końca kochała go jak w dniu ślubu. On miłości musiał się nauczyć. I kiedy czytaliśmy, jak książę Filip zwraca się do królowej, to nie było wątpliwości, że była jego ostoją.

Pamiętne urodziny królowej Elżbiety II. Zamachowiec strzelił do niej 6 razy. Oto ciekawostki z życia monarchini

Jak się poznali królowa Elżbieta i książę Filip?

Elżbieta i Filip poznali się podczas jednej z wielu "służbowych" wizyt ówczesnej przyszłej królowej. 13-letnią wtedy księżniczkę przyuczano do roli monarchini - w ramach nauki m.in. chodziła na przyjęcia i wręczała nagrody. W 1939 roku zawieziono ja do szkoły wojskowej w Dartmouth. Tam 13-latka poznaje przystojnego wysokiego blondyna - to 18-letni Filip Mountbatten. Pochodzi z Grecji, jest siostrzeńcem tamtejszego króla . Kiedy wuja pozbawiono korony, rodzina Filipa uciekła do Francji. Rodzice Filipa niespecjalnie przejmowali się losami syna -  matka oddała 2-letniego chłopca na wychowanie krewnym. O ile łatwiej ja zrozumieć - miała problemy psychiczne, to trudniej usprawiedliwić ojca - nie był w stanie wychowywać syna, bo wolał... romansować. Syn odziedziczył po nim te skłonność. Gdy poznał Elżbietę, miał opinię biednego playboya. Trudno się dziwić, że brytyjska para królewska - król Jerzy V i jego żona Elżbieta byli przeciwni temu związkowi. Ale przyszła królowa Elżbieta II była zakochana bez pamięci. Czeka na Filipa, by wrócił ze służby w marynarce, ignorując doniesienia, że ukochany na tej służbie nieźle się bawi w towarzystwie kobiet poznanych w portach...

Ślub Królowej Elżbiety i księcia Filipa

Oświadczyny księcia Filipa miały również posmak skandalu - odbyły się bez wiedzy króla Jerzego V. Filip poprosił Elżbietę o rękę, gdy miała 20 lat.  Ofiarował jej pierścionek z trzema diamentami należącymi od lat do Mountbattenów. Rodzice Elżbiety sprzeciwili się małżeństwu, ale przyszła monarchini była nieugięta. Sprzeciwiła się woli ojca i poinformowała go, że zamierza poślubić Filipa, czy to się komuś podoba, czy nie. 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim wzięła ślub z księciem Filipem, a transmisji tego wydarzenia słuchało 200 mln ludzi na całym świecie. Rok pózniej rodzi się ich syn - książę Karol, a w 1950 - córka, księżniczka Anna.

Małżeństwo księcia Filipa i królowej Elżbiety II - pełne skandali i tolerancji 

Pierwszym poważne problemy pojawiają się, kiedy umiera Jerzy V, a Elżbieta zasiada na tronie. Jako pierwszy przysięgę na wierność nowej królowej składa Filip. Koronacja żony nie oznacza jednak dla niego żadnych nowych wyzwań -  nie dostaje na dworze żadnej  funkcji. Co więcej, musi zakończyć karierę w Royal Navy. Rozgoryczony sprowadzeniem do tylko do roli "małżonka królowej", coraz częściej doprowadza do kłótni, by w końcu zacząć znikać z domu, a nawet przenosi się do osobnej sypialni. W 1956 roku książę Filip wypływa na cztery miesiące do Australii. Pojawiają się coraz silniejsze plotki o kryzysie w małżeństwie. Elżbieta jednak kocha Filipa i nie pozwoli na rozwód. Dochodzą do niej informacje o wybrykach księcia - nawet zdradach. Woli jednak udawać, ze nie widzi problemów - byle małżeństwo trwało. 

I trwało - ponad 73 lata! Jak przyznał sam książę Filip - to właśnie ta wyrozumiałość Elżbiety II i  tolerancja pozwoliły ich małżeństwu przetrwać. Królowa mówiła o mężu - "jest dla mnie podpora. Była z nim do końca - ostatnie dni książę Filip czuł się już naprawdę źle. Spędził blisko miesiąc w szpitalu. Gdy wreszcie opuścił lecznicę, wydawało się, że 99-letni znów wygrał z losem. Ale on tylko pozwolił mu wrócić do domu, by odejść z tego świata w towarzystwie zony, która kochała go jak nikt inny.

Komentarze
Królowa Elżbieta II rezygnowała ze świątecznej tradycji! Jej pracownicy będą niezwykle rozczarowani
ONS.pl
Newsy W tym roku pracownicy królowej Elżbiety II będą rozczarowani! Monarchini zrezygnowała ze świątecznej tradycji
Królowa Elżbieta II niezmiennie od 1952 roku kultywowała niezwykłą świąteczną tradycję. Tym razem jej poddani będą zaskoczeni. Po 68 latach monarchinii postanowiła zrezygnować z bożonarodzeniowych zwyczajów, z której do tej pory słynęła. Skąd taka decyzja?
Urszula Jagłowska
grudzień 04, 2020

Brytyjska rodzina królewska tuż obok dworskiej etykiety oraz obszernej listy zakazów i nakazów charakteryzuje się również licznymi tradycjami. Do jednej z nich należą bożonarodzeniowe obrządki w towarzystwie pracowników Pałacu Buckingham, które zapoczątkował dziadek królowej Elżbiety II, Jerzy V, a które monarchini kultywuje od 1952 roku, kiedy to została królową Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że najnowsze niespodziewana decyzja babci księcia Williama i księcia Harry’ego zaskoczyła wszystkim. Pierwszy raz od 68 lat, królowa Elżbieta II postanowiła zerwać ze swoimi zwyczajami. Miała bardzo ważny powód. Królowa Elżbieta II zrywa z bożonarodzeniową tradycją na brytyjskim dworze Każdego roku w grudniu, królowa Elżbieta II dzieli się z pracownikami duchem świąt, osobiście wręczając wybranym członkom swojego personelu wyszukane prezenty w podziękowaniu za lojalną służbę. Nie spodziewajcie się jednak premii ani voucherów na zakupy! W pałacu od lat tradycyjnym upominkiem pozostaje świąteczny pudding ,  którego nie może zabraknąć na żadnym brytyjskim stole. Tej zimy jednak to kultowe wydarzenie ulegnie poważnej zmianie. Po pierwsze władczyni oraz jej mąż, książę Filip pierwszy raz od 30 lat nie spędzą Bożego Narodzenia w Sandringham, lecz w zamku Windsor. Po drugie, ceremonia rozdania prezentów pracownikom została odwołana, a wszystko przez wciąż rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa . Czy to oznacza, że 1500 pracowników królewskiego dworu pierwszy raz od wielu lat nie otrzyma od królowej świątecznych upominków? Nic bardzie mylnego! Korona podjęła decyzję o wysłaniu podarunków pocztą wraz z dołączonymi kartkami w wyrazami podziękowań na wierną współpracę.  ...

Przeczytaj
królowa Elżbieta II wygłosiła bożonarodzeniowe przemówienie
East News
Newsy Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczną przemowę. Uwagę zwraca zdjęcie na jej biurku
Królowa Elżbieta II, jak co roku wygłosiła świąteczną przemowę. Fani jednak zwrócili uwagę na zdjęcie, które było widoczne podczas przemówienia. W zeszłym roku były aż 4.
Agnieszka Pulikowska
grudzień 25, 2020

Święta Bożego Narodzenia na całym świecie w tym roku są inne niż zazwyczaj. Królowa Elżbieta II podkreśliła to w swoim tegorocznym, świątecznym przemówieniu. Zwróciła uwagę, że wszyscy mają dług wdzięczności wobec służby zdrowia, która szczególnie walczyła z COVID-19.  W Wielkiej Brytanii i na całym świecie ludzie wspaniale sprostali wyzwaniom tego roku, a ja jestem poruszona i dumna tym cichym i niezłomnym duchem - podkreślała królowa Elżbieta II.  Zobaczcie także:   Elżbieta II wyjawiła długo skrywany kompleks sprzed lat Królowa Elżbieta II podczas przemówienia z okazji świąt miała na biurku tylko jedno zdjęcie! Brytyjskie media od razu dostrzegły jednak nie tylko przekaz królowej, ale zwróciły uwagę również na symbolikę, która mu towarzyszyła. Elżbieta II zawsze przemawia przy biurku , ale do tej pory jednak nie brakowało na nim zdjęć bliskich. Rok temu stały tam cztery fotografie:  Księcia Karola z żoną Camillą Księcia Williama z Kate i ich dziećmi Jerzego VI - ojca królowej  Księcia Filipa - męża królowej         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal) Zobaczcie także:   Bez tego królowa Elżbieta II nigdy nie wsiądzie do samolotu W tym roku jednak 3 fotografie zniknęły! Podczas tegorocznego przemówienia królowej Elżbiety II na biurku widniała tylko jedna fotografia , na której widać wizerunek księcia Filipa. ...

Przeczytaj
Jakie relacje łączą królową Elżbietę II z jej dziećmi?
ONS.pl
Styl życia Książę Karol to ulubieniec królowej Elżbiety II? Ekspert od mowy ciała przeanalizował relacje monarchini z jej dziećmi
Brytyjska rodzina królewska od lat jest w centrum zainteresowania mediów. Sympatyków royalsów fascynują nie tylko restrykcyjne dworskie zakazy i nakazy, ale też relacje pomiędzy najbliższymi królowej Elżbiety II. Ekspertka od mowy ciała przeanalizowała, jak wyglądają stosunki między monarchinią a jej potomkami. Będziecie zaskoczeni!
Urszula Jagłowska
grudzień 09, 2020

Królowa Elżbieta II i książę Filip są małżeństwem od 73 lat. Choć o ich związku krążyły niezliczone legendy, oni wiernie trwają u swego boku i doczekali się czwórki dzieci – 72-letniego księcia Karola, 70-letniej księżniczki Anny, 60-letniego księcia Andrzeja oraz 56-letniego księcia Edwarda. I pomimo iż to właśnie Karol od lat jest na ustach wszystkich, wielu fanów korony wciąż zadaje sobie pytanie, dlaczego reszta jego rodzeństwa usunęła się w cień i jakie właściwie ma relacje ze swoją władczą i bezkompromisową matką. Sprawy nie ułatwia fakt, że członkowie rodziny królewskiej są zobowiązani do przestrzegania ścisłych zasad etykiety, jakie muszą zachowywać podczas publicznych wystąpień, dlatego też liczne animozje czy sympatie pomiędzy nimi są trudne do rozszyfrowania. Na szczęście z pomocą przychodzi język ciała. To właśnie dzięki subtelnym gestom w postawie, czy mimice możemy rozszyfrować, jak wyglądają ich wzajemne stosunki.  Zobacz także:  Królowa Elżbieta nie ma skrupułów. Zakazała w pałacu ulubionego dania księcia George'a Jakie relacje łączą królową Elżbietę II z jej dziećmi? Fani brytyjskiej rodziny królewskiej często zastanawiają się, jak Elżbieta II sprawdza się w roli matki i czy ma swojego ulubieńca, którego bardziej faworyzuje od innych. Do tego wiele wątpliwości budzi fakt, czy monarchini jest perfekcyjną mamą jedynie na pokaz, czy naprawdę łączą ją bliskie relacje z pociechami. Sprawy nie ułatwia kultowy już serial „The Crown” obnażający życie na brytyjskim dworze, a także doniesienia, że to właśnie książę Filip spędzał więcej czasu ze swoimi dziećmi niż jego małżonka . Przypominamy, że brytyjskie tabloidy wielokrotnie rozpisywały się, że Filip wychowywał potomków silną ręką, wielokrotnie na nich...

Przeczytaj
Ile waży korona królowej Elżbiety II?
Styl życia Nie zgadniecie, ile waży korona królowej Elżbiety II. Ten ciężar może złamać szyję
Królowa Elżbieta II wreszcie podzieliła się szczegółami dotyczącymi swojego najważniejszego atrybutu władzy. Do tej pory nikt nie sądził, że jej korona waży aż tyle kilogramów!
Urszula Jagłowska
marzec 03, 2020

Królowa Elżbieta II z okazji zbliżającej się rocznicy swojej koronacji zdradziła najbardziej nurtujący sekret dotyczący niezwykle zdobnego insygnium jej władzy. W rozmowie z BBC sędziwa monarchini przyznała, że korona, którą ma zwyczaj zakładać raz do roku, podczas Państwowego Otwarcia Parlamentu, nie należy do najlżejszych. Aż trudno uwierzyć, że waży aż tyle kilogramów. Ile waży korona królowej Elżbiety II ? Niezwykle strojną, pełną przepychu i szlachetnych kamieni koronę, królowa Elżbieta II odziedziczyła po swoim ojcu, królu Jerzym VI , i jest z nią związana od 1953 roku. Jak się jednak okazuje, symbol brytyjskiej monarchii nie towarzyszy jej codziennie , lecz jedynie podczas oficjalnych wydarzeń o podniosłym charakterze. Zdjęcie: ONS To nie koniec ciekawostek! Podczas wywiadu dla BBC żona księcia Filipa zdradziła, ile waży to spektakularne nakrycie głowy. Trzeba przyznać, że ta waga robi wrażenie. Mamy tu 2868 diamentów, 11 szafirów, 11 szmaragdów i 269 pereł, co daje dokładnie 2,23 kg. W dalszej części wywiadu królowa przyznała, że odziedziczona po ojcu korona była specjalnie wyprofilowana pod jej młodą głowę, a łuki insygnium zostały rozmyślnie obniżone. Na szczęście ja i mój ojciec mamy podobny kształt głowy, co chociaż trochę ułatwia jej noszenie – mówi o swojej koronie królowa Elżbieta II w rozmowie z BBC. Zdjęcie: EastNews 94-letnia monarchini dodała, że korona jest tak ciężka, że nosząc ją nie jest w stanie schylać głowy , dlatego też chcąc przeczytać przygotowane wcześniej przemówienie, musi unosić kartki na wysokość oczu. Dodała także, że nieumiejętne uchylenie szyi mogłoby wiązać się nie tylko z upadkiem i ewentualnym zniszczeniem sentymentalnego...

Przeczytaj