klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
500 plus - koronawirus
Newsy

500 plus zagrożone przez koronawirusa? Ministerstwo odpowiedziało

Świadczenia w ramach programu 500 plus nie zostaną wstrzymane ze względu na koronawirusa, potwierdziła Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Marta Średnicka
marzec 19, 2020

Koronawirus dotknął 325 osób w Polsce. W związku z próbą opanowania sytuacji i ograniczenia jego rozprzestrzeniania się, rząd wydał decyzję o zamknięciu szkół, a następnie kin i ośrodków kulturalnych. Rozpoczęto akcję "Zostań w domu", a Polacy ograniczyli swoją aktywność, spędzając czas i często w miarę możliwości i rodzaju branży, pracując z własnych domów. Problemy finansowe i organizacyjne, jakie ze względu na ograniczenia i zmiany dotknęły społeczeństwo wywołały dyskusję o likwidacji programu 500 plus  i jego czasowym zawieszeniu.

Zobacz także: Mapa koronawirusa w Polsce - aktualizacja w czasie rzeczywistym

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Zamrożenie 500 plus jest możliwe?

W środę rząd poinformował o uruchomieniu programu pomocowego zwanego tarczą antykryzysową, którego kwota miała sięgać 212 mld zł. Pieniądze miały wspomóc gospodarkę i przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnym położeniu. W związku z pojawieniem się dodatkowego budżetu, beneficjenci programu 500 plus, jak i Dobry Start zadali sobie pytanie, czy oznacza to dla nich wstrzymanie wypłat lub ograniczenie działania programu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało i zapewniło Polaków, że takie zmiany na chwilę obecną nie są przewidziane.

Chciałabym z tego miejsca przede wszystkim zapewnić, że świadczenia, które zostały przez nas wprowadzone, a więc program Rodzina 500 plus w pełni będzie realizowany. Programy takie jak Dobry start będą realizowane - potwierdziła minister Marlena Maląg.

Jak zaznaczyła, musimy pozwolić na rozwój gospodarki naszego kraju. Chwilowa przerwa i zastój sprawiły natomiast, że "jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy zadbać o rodzinę, a więc o naszych pracodawców, pracowników" - kontynuowała.

Wypłaty środków w ramach 500 plus są dokonywane na bieżąco, bez opóźnień czy zmian. W tym roku w budżecie na wypłaty w ramach programu zarezerwowanych jest ponad 39 mld zł. Jest to dotacja celowa wypłacana z budżetu państwa.

Źródło: Anna Pritchard on Unsplash

Źródło zdjęcia głównego: Kelly Sikkema on Unsplash

Komentarze
Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Styl życia Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Bony na wakacje są wielką niewiadomą. Nad wsparciem branży turystycznej pracuje obecnie rząd. To jaką formę przyjmą świadczenia i czy zostaną wypłacone, tego nie wiadomo. Istnieje jednak kilka wariantów.
Marta Średnicka
czerwiec 01, 2020

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, jednak wciąż nie wiadomo, czy i w jakiej formie Polacy otrzymają bony na wakacje. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rząd wstrzymuje się z ich wypłacaniem i myśli nad zmianą zasad wsparcia dla branży turystycznej. Okazuje się, że jeden z projektów zakłada wypłacenie świadczeń wszystkim podatnikom. Kwota nie wynosiłaby jednak jak zakładano 1000 zł, a niespełna 300 zł. Zobacz także: Nie będzie bonów 1000 zł na wakacje - rząd wycofał projekt Źródło: iStock Propozycja zmiany w bonach na wakacje Początkowo bon turystyczny mieli otrzymać wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę, których dochód nie przekraczał średniej krajowej, czyli 5200 zł brutto. Takie świadczenie miało kosztować państwo 7 mld złotych. Rzecznik rządu, Piotr Müller poinformował jednak w ostatnich dniach, że w takiej formie projekt został wycofany. W rozmowie na antenie Radia Plus przyznał, że taka forma spotkała się z krytycznymi głosami z branży turystycznej. Według jego słów, strona uznała, że wsparcie może dotrzeć do tych podmiotów, które nie ucierpiały w związku z pandemią i pominąć najbardziej potrzebujących.  Nowy bon na wakacje ma mieć niższy próg dochodowy, a tym samym niższą kwotę. Jak podała Wirtualna Polska, rząd rozważa m.in. projekt, który zakłada, że bon otrzymają osoby, których zarobki na umowie o pracę nie przekraczają 4 tysięcy brutto . W Polsce takie świadczenie otrzymałoby według danych GUS 40 proc. pracujących. Kolejną z propozycji było wypłacenie bonów wszystkim, którzy zarabiają płacę minimalną, czyli 2450 zł brutto .  Padła również propozycja, by bon miał formę dodatku do programu 500 plus . W takim wariancie bon otrzymałaby każda rodzina, która pobiera świadczenie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaproponował w ostatnim czasie, by pieniądze na turystykę otrzymał każdy...

Przeczytaj
zasiłek opiekuńczy dla rodziców
Styl życia Koniec zasiłku opiekuńczego dla rodziców? Kończą się zasoby ZUS
ZUS musiał zgłosić się do Banku Gospodarstwa Krajowego o wsparcie finansowe. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznany z powodu koronawirusa niebawem zostanie zlikwidowany.
Milena Majak
maj 15, 2020

W związku z  przedłużeniem zamknięcia szkół do 26 czerwca , kwestia pobierania dodatkowego zasiłku stała się gorącym tematem do rozmów zarówno wśród rządzących, jak i rodziców. Jak na razie będzie ono realizowane do 24 maja, ale resort rodziny już pracuje nad wydłużeniem tego terminu . Podano wstępną datę zakończenia pobierania dodatkowego świadczenia , która niestety nie spodoba się rodzicom... Najprawdopodobniej wszystko zostanie wstrzymane jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowych wakacji. Niepewny zasiłek opiekuńczy W związku z koronawirusem rząd przyjął rozporządzenie, według którego ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8 mogli pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Z powodu niespokojnej sytuacji epidemicznej w kraju, zamkniętych szkół oraz żłobków i przedszkoli, czas pobierania go nieustannie się wydłużał. Łagodzenie obostrzeń sprawiło jednak, że coraz częściej pojawiają się głosy o zakończeniu wydawania tego świadczenia . Zdjęcie: istockphoto.com Jak możemy przeczytać w rządowym komunikacie, "w projekcie rozporządzenia proponuje się wydłużenie prawa do pobierania przez ubezpieczonych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 21 dni, jednakże nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 roku ". Informacyjny chaos niestety nie ułatwia całej sytuacji i wielu rodziców już teraz gubi się w publikowanych komunikatach. Póki co wiadomo, że pobieranie dodatkowego zasiłku poważnie obciąża Zakład Ubezpieczeń Społecznych i rząd ma z tym poważny problem ... Wpływy ze składek do ZUS regularnie maleją - mówi się już o 6 mld zł mniej w stosunku do zakładanego wcześniej planu. Tymczasem według wyliczeń, wypłata zasiłków do 24 maja może pochłonąć prawie 7 mld zł. Wydłużenie pobierania świadczenia do połowy czerwca to wydatek rzędu kolejnych 3 mld zł. Prezes ZUS, prof. Gerturda Uścińska, powiedziała w rozmowie z money.pl, że ZUS zgłosił...

Przeczytaj
koronawirus w polsce
Newsy Teraz za jedzenie i picie na ulicy dostaniemy mandat? Sprawdźcie, co grozi za złamanie przepisów
Wraz z wejściem w życie nakazu noszenia maseczek, okazuje się, że nawet jedzenie i picie na świeżym powietrzu może być karalne.
Redakcja Wizaz.pl
październik 15, 2020

Przez coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem w naszym kraju, od 10 października w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, także w przestrzeni otwartej. Oznacza to, że idąc ulicą, czy jadąc w komunikacji miejskiej nie możemy ściągać maseczki nawet na chwilę. Za takie zachowanie grozi nam mandat. Co jednak w przypadku, gdy zachce nam się pić czy jeść na ulicy? Okazuje się, że - niestety - nie możemy tego zrobić! A co nam grozi za złamanie przepisów? Sprawdźcie. Zobaczcie także:   Nowe obostrzenia na weselach. Goście muszą być w maseczkach Czy można dostać mandat za picie wody na ulicy? Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo. Wszyscy zastanawiają się, co nas czeka i jakie działania podejmie rząd. Niestety niektórzy specjaliści twierdzą, że wkrótce będziemy odnotowywać nawet po kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie!  Polski rząd ostatnio nieco zaostrzył panujące już restrykcje w związku z nasilającą się pandemią koronawirusa. Od kilku dni każdy z nas ma obowiązek zakrywania nosa i ust także w przestrzeni publicznej - nawet idąc ulicą.  Idąc pieszo musimy więc mieć założoną maseczkę, której w myśl przepisów nie możemy zdejmować pod żadnym pozorem. Oznacza to, że nawet jeżeli będziemy głodni czy spragnieni, to nie będziemy mogli się posilić czy napić , chyba, że zrobimy to z założoną na twarzy maseczką (co przecież jest niewykonalne).  Zobaczcie także:   Będzie drugi lockdown z powodu koronawirusa? Opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń! Co jednak, jeśli będziemy zmuszeni coś zjeść lub wypić i na to się zdecydujemy, tym samym odsłaniając i usta i nos? Będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami. Jeśli takie zachowanie zauważy policjant, to będzie mógł wystawić nam...

Przeczytaj
Program 500+ w dobie koronawirusa
Newsy 500+ zostanie odebrane rodzicom przez epidemię koronawirusa?
Świadczenia 500+ już zostały niektórym rodzicom odebrane. Czy pozostali powinni się martwić o wstrzymanie wydawania pieniędzy z tytułu programu?
Milena Majak
kwiecień 07, 2020

Wielu rodziców martwi się, że pandemia doprowadzi do zawieszenia programu 500+ . Czy słusznie? Niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości rozmawiają między sobą o tym, że dwa świadczenia wspomagające finansowo polskie rodziny, powinny zostać tymczasowo odebrane . Świadczenie 500+ zostanie wstrzymane? Jak na razie świadczenia odebrano rodzicom pracującym w Niemczech. Tak postanowił niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium. Wszystko dlatego, że wiele rodzin pobierało jednocześnie 500 plus w Polsce i w Niemczech (tak zwane Kindergeld). Teraz będą otrzymywać tylko jedno z tych świadczeń. W sieci pojawiła się też petycja, dotycząca wstrzymania wydawania 500+ oraz tak zwanego kosiniakowego . Podpisujący petycję wnioskują o przerzucenie tych pieniędzy na walkę z SARS-CoV-2 . Projekt poparło już ponad pięć tysięcy osób.  W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. (...) Jak powszechnie wiadomo program 500+ nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw - czytamy w petycji. Obaw rodziców nie uspokajają także głosy polityków. W kuluarowej rozmowie między politykami Prawa i Sprawiedliwości padło sformułowanie, że świadczenie trzeba będzie "obciąć, zmniejszyć" . Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: no, trzeba będzie się wycofać z 500+, trzeba będzie obciąć, zmniejszyć, złożyć to na karb kryzysu - powiedział w rozmowie...

Przeczytaj