Reklama

Reklama

4 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

W 4 tygodniu ciąży część przyszłych mam może zaobserwować niewielkie plamienie, które prawdopodobnie jest spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. U części pań pojawiają się mdłości, pobolewanie piersi, nadwrażliwość na zapachy czy ogólne zmęczenie lub wzmożona senność. Pod koniec czwartego tygodnia ciąży, czyli w drugim tygodniu od poczęcia, test ciążowy może już dać wynik pozytywny. Jeżeli jednak jest negatywny, warto go powtórzyć za ok. 2 tygodnie, kiedy poziom hormonów ciążowych będzie wyższy.

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

W trakcie czwartego tygodnia ciąży blastocysta (zapłodniona komórka jajowa) ostatecznie zagnieżdża się w macicy. Wówczas dzieli się na dwie części: jedna z nich stanie się płodem, druga przekształci się w łożysko. Następnie przekształca się w stadium gastruli; posiada już trzy listki zarodkowe: ektodermę, endodermę i mezodermę. Każdy z nich w dalszych etapach rozwoju zarodka przekształci się w odpowiednie narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Płyn owodniowy, który otacza gastrulę, dostarcza zarodkowi tlen i substancje odżywcze do czasu wykształcenia się łożyska.

4 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Część macicy, z której wkrótce powstanie łożysko, zaczyna produkcję hCG (gonadotropina kosmówkowa), hormonu ciążowego odpowiedzialnego za zatrzymanie owulacji, powstrzymanie miesiączki i produkcję progesteronu. Wyższy poziom progesteronu również prowadzi do zatrzymania menstruacji, a także przyczynia się do odpowiedniego zagnieżdżenia się zarodka w ściance macicy i podtrzymania ciąży.

Reklama

Ciekawostki

Często pierwszym sygnałem ciąży jest brak chęci na poranną kawę lub papierosa.

Reklama
Reklama
Reklama