Reklama

Koronawirus SARS-CoV-2 sieje globalne spustoszenie. Na całym świecie zachorowało już ponad 198 tys. osób, a ponad 7900 zmarło. Pojawia się jednak światełko w tunelu, ponieważ lekarzom udało się wyleczyć ponad 82 tys. pacjentów. Badania kliniczne i eksperymentalne leków sprawiły, że chińskim naukowcom udało się wyselekcjonować skuteczne remedium. Badacze przeanalizowali 15 wyników badań chlorochiny, leku znanego przeciw malarii, który znajduje również zastosowanie w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów, pełzakowicy czy toczenia rumieniowatego. To właśnie podanie tego znanego już od 70 lat leku, przyspieszyło proces leczniczy chorych. Chlorochina skutecznie spowolniła rozwój zapalenia płuc, złagodziła stan zapalny, a co więcej zakłóciła proces infekowania komórek przez koronawirusa i nie spowodowała żadnych efektów ubocznych.

Reklama

Zdjęcie: iStock

103-latka chora na koronawirusa wyleczona w 6 dni

Do tej pory naukowcy ostrzegali, że choroba wywołana obecnością przenoszącego się drogą kropelkową koronawirusa, jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz cierpiących na inne schorzenia, będących w grupie wysokiego ryzyka zakażenia. Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest do końca przesądzona i nawet obciążenia związane z wiekiem, czy osłabionym układem immunologicznym, związanym z innymi chorobami nie wykluczają, że takie osoby są nie do wyleczenia. Idealnym przykładem może być 103-letnia mieszkanka Wuhan, Zhang Guangfen.Zobacz także: Koronawirus a grupa krwiJak podaje „Daily Mail”, 103-latka w stanie krytycznym, u której zdiagnozowano obecność koronawirusa, 1. marca trafiła do szpitala Liyuan Affiliated Hospital of Tongji Medical College w Wuhan w prowincji Hubei. Dzięki szybkiej reakcji lekarzy, kobieta stopniowo wracała do zdrowia, a całkowicie została wyleczona w ciągu niecałego tygodnia.

Nie miała innych zagrażających życiu dolegliwości zdrowotnych - powiedział lokalnej prasie jej lekarz Zeng Yulan.

Pani Zhang jest obecnie najstarszą osobą ze zdiagnozowanym koronawirusem, którą udało się wyleczyć. Dobre wiadomości napływają również z Włoch, okrzykniętych największym centrum zapalnym epidemii w Europie. W Modenie na północy Włoch lekarzom udało się wyleczyć z COVID-19, choroby wywoływanej koronawirusem, 95-letnią kobietę. To pierwsza pacjentka wyleczona z tej choroby na północy Włoch. Co więcej, kolejnych 23 pacjentów czeka na wyniki potwierdzające wyleczenie z COVID-19.Zobacz także: Ludzie chcą usypiać zwierzęta, bo się boją koronawirusa! Czy pupile są dla nas zagrożeniem?

Testy szczepionek na koronawirusa rozpoczęte

Na całym świecie trwają testy nad znalezieniem skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi. Badacze z chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych, związanej z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą Chin dostali od rządu zielone światło i rozpoczęli pierwsze testy eksperymentalnej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi SARS-CoV-2. Pierwsza faza testów ma dać odpowiedź, czy eksperymentalna szczepionka będzie bezpieczna dla ludzi.

Zdjęcie: iStockTesty potencjalnej szczepionki rozpoczęli również Amerykanie. W poniedziałek, 16. marca, badacze z Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle, w ramach pionierskiego testu eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 podali pierwszą serię zastrzyków 45 ochotnikom.

Szczepionka mRNA-1273, w oparciu o kwas rybonukleinowy mRNA, opracowana została przez mieszczącą się w Cambridge biotechnologiczną firmę Moderna. Jak podaje „Forbes”, jako pierwsza szczepionkę otrzymała Jennifer Haller, 43-letnia matka dwójki dzieci. Po niej zastrzyki przyjęły kolejne 44 osoby, jednak prawdopodobnie kliku z nich podano placebo, by porównać zachowanie organizmów osób szczepionych oraz nieszczepionych.

Zdjęcie: AP/Associated Press/East News

Uczestnicy badania otrzymają dwie dawki szczepionki poprzez wstrzyknięcie domięśniowe w ramię w odstępie około 28 dni. Później czekają ich wizyty kontrolne między szczepieniami oraz dodatkowe wizyty w ciągu roku po drugim zastrzyku. Klinicyści będą monitorować uczestników pod kątem typowych objawów szczepienia, takich jak ból w miejscu wstrzyknięcia lub gorączka, a także wszelkich innych problemów medycznych - napisano w komunikacie National Institute of Allergy and Infectious Diseases.

Eksperyment w Seattle rozpoczął się zaledwie kilka dni po tym, jak WHO nazwała nową epidemię wirusa pandemią. Jak na razie wszyscy ochotnicy poddani szczepieniu mRNA-1273 czują się dobrze. Nad szczepionką przeciw wirusowi pracuje także zespół niemieckich naukowców z firmy Curevac.

Reklama

Polski „pacjent zero” wyzdrowiał

Również w Polsce, pomimo kolejnych zarażeń koronawirusem (zanotowano już 251 przypadków SARS-CoV-1, a u 13 osób objawy ustąpiły) pojawiło się światełko w tunelu. Polski „pacjent zero” wyzdrowiał. Pierwsza osoba w Polsce, u której potwierdzono koronawirusa, 66-letni mieszkaniec Cybinki, który przebywał na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze wrócił do domu. Jak potwierdza rzeczniczka szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak, wszystkie wyniki "pacjenta zero" na obecność koronawirusa są negatywne.Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, w pełni przetestowana i zaaprobowana do użycia szczepionka pojawi się na rynku dopiero w 2021 roku.Zdjęcie: iStock

Reklama
Reklama
Reklama