Praca, brak umowy, kombinowanie. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-13, 10:15   #1
vddj
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 56

Praca, brak umowy, kombinowanie.


Witam. Od niedawna pracuję w markecie. Po 10 dniach pracy dostałam umowę (zlecenie) , którą od razu wypisałam i oddałam (dodam, że musiałam ją wypisać, podpisać, a potem dopiero była wpisana stawka za jaką pracuję). Po paru dniach dowiedziałam się, że umowa nie przeszła na zus. Miałam ją podpisaną na tatę, bo musi być umowa na osobę pracującą, bądź uczącą się. Powiedzieli mi, że muszę wypisać ją na siebie, założyłam konto w banku, oddałam umowę i teraz czekam, aż dostanę ją do ręki.
Dodam, że robię już 21 dzień bez umowy właściwie
.
Pierwsze pytanie : czy tak może być? czy robią mnie w konia??
Drugie : chcę się zwolnić, czy muszę czekać na dostanie umowy do ręki, czy zapłacą mi za te dni? skoro już miałam jedną umowę oddaną , a teraz drugą?
Trzecie : orientujecie się ile czasu potrzeba, żeby ta umowa do mnie wróciła?

Po za tym, dodam jeszcze, że zostałam zatrudniona na jedno stanowisko, a muszę dbać o drugie, trzecie i jeszcze czwarte. Gdy pytałam innych to nie rozumieli mojego zdziwienia, bo przecież każdy wie, że tak jest. Mnie o tym NIKT nie poinformował!
Jest to moja pierwsza praca. Żadnego przeszkolenia, żadnego BHP, żadnego co mogę robić, a co nie. Tylko na mnie syczą, że nie wiem co mam robić, a skąd mam wiedzieć skoro nikt mi nic nie powiedział?
vddj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 10:44   #2
pepsikolakokakola
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 986
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

Cytat:
Napisane przez vddj Pokaż wiadomość
Witam. Od niedawna pracuję w markecie. Po 10 dniach pracy dostałam umowę (zlecenie) , którą od razu wypisałam i oddałam (dodam, że musiałam ją wypisać, podpisać, a potem dopiero była wpisana stawka za jaką pracuję). Po paru dniach dowiedziałam się, że umowa nie przeszła na zus. Miałam ją podpisaną na tatę, bo musi być umowa na osobę pracującą, bądź uczącą się. Powiedzieli mi, że muszę wypisać ją na siebie, założyłam konto w banku, oddałam umowę i teraz czekam, aż dostanę ją do ręki.
Dodam, że robię już 21 dzień bez umowy właściwie
.
Pierwsze pytanie : czy tak może być? czy robią mnie w konia??
Drugie : chcę się zwolnić, czy muszę czekać na dostanie umowy do ręki, czy zapłacą mi za te dni? skoro już miałam jedną umowę oddaną , a teraz drugą?
Trzecie : orientujecie się ile czasu potrzeba, żeby ta umowa do mnie wróciła?

Po za tym, dodam jeszcze, że zostałam zatrudniona na jedno stanowisko, a muszę dbać o drugie, trzecie i jeszcze czwarte. Gdy pytałam innych to nie rozumieli mojego zdziwienia, bo przecież każdy wie, że tak jest. Mnie o tym NIKT nie poinformował!
Jest to moja pierwsza praca. Żadnego przeszkolenia, żadnego BHP, żadnego co mogę robić, a co nie. Tylko na mnie syczą, że nie wiem co mam robić, a skąd mam wiedzieć skoro nikt mi nic nie powiedział?
niestety tak wyglada praca w marketach, tzn. syczenie jednych na drugich, rzucanie na gleboka wode - nikt nic nie tlumaczy, a potem wielkie pretensje, dbanie o wiele dzialow jednoczesnie, no i mimo, ze masz na umowie np. stanowisko; kasjer sprzedawca, to jeszcze dopisz sobie sprzataczke).
co do umowy to nie wiem o co chodzi. ale:
- MUSZA ci zaplacic, jak nie to postrasz PIP-em
- majac umowe zlecenie mozesz zwolnic sie z dnia na dzien, jednakze sa umowy, w ktorych taki okres obowiazuje, ale to pisze wlasnie na umowie.
pepsikolakokakola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 11:21   #3
vddj
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 56
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

Tak tylko , że ja nie mam umowy w ręku !!! Oddałam umowę TAM, i czekam aż dostanę jakąś kopię czy coś. Czy mogę się zwolnić nie mając żadnej kopii umowy, żadnych udowodnień, że zostałam zatrudniona, że tam pracuję. Jedynie monitoring. Ale co to da?
Gdybym się teraz zwolniła to czy bym dostała wynagrodzenie za te dni przepracowane??
vddj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 13:57   #4
carolyna86
Zakorzenienie
 
Avatar carolyna86
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Very Green West
Wiadomości: 3 383
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

idź do kadr i zażądaj umowy, muszą ci wydać
__________________

carolyna86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 15:59   #5
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

Cytat:
Napisane przez pepsikolakokakola Pokaż wiadomość
- MUSZA ci zaplacic, jak nie to postrasz PIP-em
- majac umowe zlecenie mozesz zwolnic sie z dnia na dzien, jednakze sa umowy, w ktorych taki okres obowiazuje, ale to pisze wlasnie na umowie.
PIP nie będzie chciał się zająć umową cywilno-prawną
autorka musiałaby wytoczyć sprawę cywilną

Cytat:
Napisane przez vddj Pokaż wiadomość
Tak tylko , że ja nie mam umowy w ręku !!! Oddałam umowę TAM, i czekam aż dostanę jakąś kopię czy coś. Czy mogę się zwolnić nie mając żadnej kopii umowy, żadnych udowodnień, że zostałam zatrudniona, że tam pracuję. Jedynie monitoring. Ale co to da?
Gdybym się teraz zwolniła to czy bym dostała wynagrodzenie za te dni przepracowane??
Błąd!!! Powinnaś sobie zrobić choć ksero.
Nie zwalniaj się nie mając umowy w ręku bo jeszcze powiedzą, ze nigdy u nich nie pracowałaś! Idź do kadr i poproś o umowę. MUSZĄ ci ją dać od ręki! I uwaga kadry nie mogą wydać ci kserokopii. Umowa powinna być zawarta w dwóch jednobrzmiących oryginałach i ty masz dostać jeden z oryginałów.
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 18:31   #6
edytcia
Zakorzenienie
 
Avatar edytcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: tam, tam
Wiadomości: 3 342
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

1. Umowę powinnaś dostać podpisaną w dniu rozpoczęcia pracy.
2. Zwolnić się możesz, ale nie wiadomo czy Ci zapłacą skoro nie masz umowy w ręce.
3. 1 minuta albo powiedzmy, że maaaaax tydzień


Cytat:
Napisane przez Heledore Pokaż wiadomość
PIP nie będzie chciał się zająć umową cywilno-prawną
autorka musiałaby wytoczyć sprawę cywilną
PIP zajmie się sprawą, jeśli autorka dowiedzie, że umowa ma znamiona umowy o pracę

Edytowane przez edytcia
Czas edycji: 2012-08-13 o 18:36
edytcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 07:19   #7
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

Cytat:
Napisane przez edytcia Pokaż wiadomość



PIP zajmie się sprawą, jeśli autorka dowiedzie, że umowa ma znamiona umowy o pracę
Tak, to prawda.
Autorko musiałabyś zdobyć papiery potwierdzające że pracowałaś tak jak na etacie np. lista obecności podpisywana przez ciebie i kierownika, a jeśli macie rejestr elektroniczny to wyciąg swoich godzin pracy z komputera-kadry nie mogą odmówić udostępnienia wyciągu!
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-14, 11:27   #8
vddj
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 56
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

Tylko, że każdy z pracowników ma swój identyfikator, który zatwierdzają wejście i wyjście. A ja nie mam takowego. Nie dostałam. Ani nie podpisuję się nigdzie, że byłam w pracy..
vddj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 14:41   #9
carolyna86
Zakorzenienie
 
Avatar carolyna86
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Very Green West
Wiadomości: 3 383
Dot.: Praca, brak umowy, kombinowanie.

powtórzę się: idź do kadr po umowę! Bo cię jeszcze wyrolują! I daj znać jak ci poszło
__________________

carolyna86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:03.