Wizaz.pl

Wizaz.pl (https://wizaz.pl/forum/index.php)
-   Kultura(lnie) (https://wizaz.pl/forum/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Buszując wśród książek: Terry Pratchett (https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=209385)

naila 2005-10-10 07:39

[książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Mam pytanie dot. książek z tej serii.. Kiedyś przeczytałam kilka wybiórczo, ale najbardziej podobało mi się o młodej czarownicy, która uczyła się czarować. Zdaje się, że było to Równoumagicznienie? Które z tomów są o tej czarowniy i jaka jest ich kolejność? Które mają podobny klimat??

Chcę sobie przypomnieć tą serię ... :help:

keira24 2005-10-10 13:51

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Witaj :-)

Z calej tej serii przeczytalam tylko ksiazki o czarownicach i strazy. Ale zastanawiam sie, czy chodzi Ci o mloda Magrat i pozostale czarownice, czyli Babcie Weatherwax i Nianie Ogg. Ja zaczelam od Trzech Wiedzm, potem czytalam Wyprawa Czarownic, Panowie i Damy i Maskarada.

Pozdrawiam :-)

akurat 2005-10-10 14:02

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
A ja właśnie wole te inne tzn nie o czarownicach itd. Teraz czytam "Pomniejsze bóstwa" i strasznie mi sie podoba :-) Chociaż moi faworyci to "Mort" i "Straż Straż" ;)

Lubie marchewke, a Marchewe zwłaszcza :D

Bruja 2005-10-10 14:04

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
jeśli chodzi ci o młodą dziewczynkę z Równoumagicznienia, która chciała się uczyć magii na Niewidocznym Uniwersytecie, to więcej książek o niej niestety nie ma. Ale wszystkie o czarownicach (Babcia Weatherwax :ehem:) są zabójcze. No i generalnie wszystkie wszystkie ze Świata Dysku... Pratchett na prezydenta :D

naila 2005-10-11 09:47

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Dzięki za odpowiedzi, a te z czarownicami, to które to???

Równoumagicznienie,
Trzy Wiedźmy,
Wyprawa Czarownic
...???...

Akurat, ten Mort to chyba każdemu się podobał ...

Bruja 2005-10-11 10:03

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
z czarownicami są:
Cytat:

Napisane przez naila
Równoumagicznienie,
Trzy Wiedźmy,
Wyprawa Czarownic,

Panowie i damy,
Maskarada,
oraz niestety jeszcze nie przetlumaczone Carpe Jugulum.

I jeszcze kiedyś znalazłam w jakimś zbiorze opowiadań przedstawiającym światy fantastyczne różnych autorów "Rybki małe ze wszystkich mórz" czy coś takiego.. też o wiedźmach :-)

naila 2005-10-12 07:59

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
:cmok: :jupi:

Jeanette 2005-10-12 10:03

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Ja już chyba nic nie mam do dodania oprócz tego że uwielbiam Pratchetta i bardzo polecam wszystko ze Świata Dysku.
No i może jeszcze to, że ten zbiór wspomniany przez Bruję a zawierający opowiadanie "Rybki..." ma tytuł "Legendy" i jego również polecam.
W sumie o czarownicach jako takich są oprócz wymienionych jeszcze dwa tomy - "Wolni Ciutludzie" i "Kapelusz pełen nieba" - z tym że jest to jakby odrębny watek w ŚD, a Babcia Weatherwax i Niania Ogg występuje tam epizodycznie. Twierdzi się że te tomy są przeznaczone raczej dla młodszych czytelników ŚD, ale też się fajnie czyta.

MarcinK 2005-10-12 10:42

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
hehe jedyna ksiazka ktora przeczytalem od kilku dobrych lat to bylo
wlasnie "rownoumagicznienie" i mi sie zaj* spodobala :)
tak mysle ze przeczytam cos jeszcze o "czarownicach" ze swiata dysku :)

gemusia 2006-06-13 05:39

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Według mnie ze świata dysku(czytałam chyba z 3/4 ksiązek z tej serii) najlepsze są "pomniejsze bóstwa" i "piramidy" (a la starożytny egipt i starozytna matematyka - spaczenie zawodowe ;) )
Ale też gorąco polecam Wiedźmikołaja i trylogię o straży!

Daenerys 2006-06-13 08:26

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Uwielbiam Pratchetta, serie czytałam do chyba przedostatniej przetłumaczonej,
a książki o czarownicach uwielbiam w szczególności.
Czarownice wymiatają, szczególnie w Wyprawie Czarownic! :admin:

lir391 2006-06-13 08:26

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
O, uwielbiam Pratchetta :) Też uwielbiam ksiazki o czarownicach no i o straży miejskiej :D , niestety nie znam kolejności, ale jest ona umieszczona na pierwszych stronach każdej z książek Pratchetta :-) Z książek z czarownicami w rolach głównych polecam: "Maskaradę", "Wyprawę czarownic", "Trzy wiedźmy" :-)

livhana 2006-09-16 09:24

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Równoumagicznienie :D - jestem świezo po lekturze, super ksiazeczka, ale najbardziej z calej seri podobal mi sie wiedzmikołaj, smierc szczurow byla zabojcza poprostu :D:D:D

bemolka 2006-09-16 20:25

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
:love: świat dysku - pratchett na prezydenta :cool:

moim faworytem jest "mort", ogólnie najbardziej lubie fragmenty ze Śmiercią, niektóre jego wypowiedzi, ekhm, WYPOWIEDZI są cudowne

"JAK SIĘ NAZYWA TO UCZUCIE W GŁOWIE, UCZUCIE TĘSK-NEGO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TAKIE, JAKIE NAJWYRAŹNIEJ SĄ?
- Chyba smutek, panie. A teraz...
JESTEM ZASMUTKOWANY"

Chociaż Niania Ogg też jest niczego sobie :D

i chętnie spróbowałabym zeszłoroczniaka ;)

gosik79 2006-09-16 20:26

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
http://www.pg.gda.pl/~mjasina/settler/

Najlepszy był Mort i Straż! Straż! :D

Edit: Jezeli chodzi o link, to wejdź na ksiązki.

marli 2006-09-18 15:56

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
ja też baaaardzo lubię wiedźmy :bunia::bunia::bunia:

Szczególnie Babcię Weatherwax :hot:

GythaOgg 2006-09-18 17:40

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
A ja lubie najbardziej kiciusia Greebo :), Babcie i Nianię oczywiście i Rincewinda i Bagaż i Bibliotekarza.
Inną bardzo zabawną książką podobną troche do Pratchetta, troche do Wiedźmina są Opowieści z Wilżyńskiej Doliny Anny Brzezińskiej - tez o czarownicy, nie mogłam się oderwać :D.
Ukk

marli 2006-09-19 10:10

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
[quote=GythaOgg;2737013]A ja lubie najbardziej kiciusia Greebo :), Babcie i Nianię oczywiście i Rincewinda i Bagaż i Bibliotekarza.


Racja Greebo i Bagaż też są boscy :p:

livhana 2006-09-19 15:46

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Bibliotekarz jast the best :D:D:D:D:D:D

Sheena_ 2006-09-19 21:13

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
"Bogowie, honor, Ankh-Morpork" było genialne:D
ogólnie moim ulubionym bohaterem jest chyba Rincewind, wymiata po prostu:Dale "Ostatni kontynent" mi się średnio podobał, teraz biore sie za "Carpe jugulum" ale słyszałam niepochlebne opinie:rolleyes:

marli 2006-09-21 14:51

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Cytat:

Napisane przez Sheena_ (Wiadomość 2745641)
teraz biore sie za "Carpe jugulum" ale słyszałam niepochlebne opinie:rolleyes:


CARPE JUGULUM rewelacja!!! Uśmiałam sie jak głupia podzcas czytania :hahaha::hahaha::hahaha:

Jeanette 2006-09-22 09:09

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Zgadzam się Carpe Jugulum jest rewelacyjne. I znowu są tam moje ukochane czarownice:ehem:
A wczoraj kupiłam nowego Pratchetta - nazywa się Piąty Elefant. Nawet nie wiedziałam że coś nowego wychodzi, zauważyłam przez przypadek na wystawie i jak burza wpadłam do księgarni :D Z tego co zaczęłam czytać zapowiada się świetnie.

mandarynka7 2006-09-23 14:37

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Na poczatku witam Was wszystkie:-) zgłaszam się jako kolejna miłośniczka książek;) nad serią pratchetta myślę juz dość długo, bo słyszałam bardzo pozytywne opinie.. nie wiem tylko jak najlepiej zacząć czytac? w jakiej kolejności? prosze o opinie znawczynie tej serii;)

GythaOgg 2006-09-23 19:34

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Zaczęłabym po kolei, ale tak jak pojawiają się bohaterowie. Czyli oddzielnie cześci o wiedźmach, o starży miejskiej, o magach, o śmierci. O wiedźmach zaczyna się od Równoumagicznienia i jest ogólnie o feminiźmie ;), potem wiedzmy wystepują w Trzech Wiedźmach (nawiązanie do Makbeta), potem jest Wyprawa Czarownic (o baśniach), potem Panowie i Damy (o elfach), Maskarada (upiór w operze).

mandarynka7 2006-09-23 20:32

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Cytat:

Napisane przez GythaOgg (Wiadomość 2771274)
Zaczęłabym po kolei, ale tak jak pojawiają się bohaterowie. Czyli oddzielnie cześci o wiedźmach, o starży miejskiej, o magach, o śmierci. O wiedźmach zaczyna się od Równoumagicznienia i jest ogólnie o feminiźmie ;), potem wiedzmy wystepują w Trzech Wiedźmach (nawiązanie do Makbeta), potem jest Wyprawa Czarownic (o baśniach), potem Panowie i Damy (o elfach), Maskarada (upiór w operze).

dzięki:* tak więc zrobię:-) czytałam sporo cytatów z Pratchetta i szczerze powiem, że są rozbrajające:D

malijka 2006-11-12 16:48

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Już myślałam że nie znajdę takiego wątku ;)

Uwielbiam Pratchetta ... czytałam już sporo książek i jakoś najmniej Ciekawe czasy mi się podobały dotychczas z postaci uwielbiam: Nianię Ogg, bibliotekarza, śmierć, całą straż ...

Nie czytam książek pokolei ... tylko to co mi akurat wpadnie w ręce, ale jakoś mi to nie przeszkadza
Spoza dysku czytałam Wolnych Ciutludzi ... i Dobry Omen

marli 2006-11-13 10:30

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Ja mam za sobą wszystkie czesci o wiedźmach. Wiedźmy są boskie :D:D:D Mam też prośbę :pliz: Czy ktos dobrze zorientowany w twórczości Pratchetta mógłby napisać, które ksiązki tworzą pozostałe cykle, tzn. o śmierci, straży miejskiej i magach?
Chyba, że coś pominęłam :confused:

malijka 2006-11-13 10:35

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
Co do Straży to na pewno Straż, Straż i Zbrojni niestety póki co o straży tylko te czytałam ... co do śmierci Kosiarz i w zasadzie też Muzyka duszy ....

nri 2006-11-13 16:07

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_Dysku - lista ksiazek wraz z postaciami przewodnimi

marli 2006-11-14 19:44

Dot.: [książki] Świat Dysku Pratchett'a
 
dzięki :cmok:

To ja się biorę teraz za śMIERć :D:D


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:42.

Oprogramowanie forum: vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.