Wizaz.pl

Wizaz.pl (https://wizaz.pl/forum/index.php)
-   Kultura(lnie) (https://wizaz.pl/forum/forumdisplay.php?f=54)
-   -   SZUKAM - tytułu piosenki/filmu/książki/obrazu, literatury na dany temat (zbiorczy) (https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=214927)

allen15 2006-08-07 12:50

Szukam wiersza pomożecie?
 
Hej:*
Wiecie szukalam juz w internecie, ale tam się wyswietla 500 stron i nic przez to nie mogę znalezc:(Otoz szukam jakiegos wiersza, ale takiego, który bylby odzwierciedleniem jakieś osobowości, takiego gdzie w wierszu jest napisane, jaki ktoś jest, moze jakieś cechy charakteru bylyby w nim przedstawione?
Mam nadzieję, ze mi pomozecie:*

Germini 2006-08-07 12:54

Dot.: Szukam wiersza pomozecie?
 
oto "jakas osobowosc": :sol:




Jan Brzechwa - Kłamczucha

- Proszę pana, proszę pana,
Zaszła u nas wielka zmiana:
Moja starsza siostra Bronka
Zamieniła się w skowronka,
Siedzi cały dzień na buku
I powtwrza "Kuku, kuku!"

- Pomyśl tylko, co ty pleciesz!
To zwyczajne kłamstwo przecież.

- Proszę pana, proszę pana,
Rzecz się stała niesłychana:
Zamiast deszczu, u sąsiada
Dziś padała oranżada,
I w dodatku całkiem sucha.

- Fe, nieładnie! Fe, kłamczucha!

- To nie wszystko, proszę pana!
U stryjenki wczoraj z rana
Abecadło z pieca spadło,
Całą pieczeń z rondla zjadło,
A tymczasem na obiedzie
Miał być lew i dwa niedzwiedzie.

- To dopiero jest kłamczucha!
Proszę pana niech pan słucha!
Po południu na zabawie
Utonęła kaczka w stawie.
Pan nie wierzy? Daję słowo!
Sprowadzono straż ogniową,
Przecedzono wodę sitem,
A co ryb złowiono przy tym!

- Fe, nieładnie! Któż tak kłamie?
Zaraz się poskarżę mamie!

allen15 2006-08-07 13:06

Dot.: Szukam wiersza pomozecie?
 
Cytat:

Napisane przez Germini
oto "jakas osobowosc": :sol:




Jan Brzechwa - Kłamczucha

- Proszę pana, proszę pana,
Zaszła u nas wielka zmiana:
Moja starsza siostra Bronka
Zamieniła się w skowronka,
Siedzi cały dzień na buku
I powtwrza "Kuku, kuku!"

- Pomyśl tylko, co ty pleciesz!
To zwyczajne kłamstwo przecież.

- Proszę pana, proszę pana,
Rzecz się stała niesłychana:
Zamiast deszczu, u sąsiada
Dziś padała oranżada,
I w dodatku całkiem sucha.

- Fe, nieładnie! Fe, kłamczucha!

- To nie wszystko, proszę pana!
U stryjenki wczoraj z rana
Abecadło z pieca spadło,
Całą pieczeń z rondla zjadło,
A tymczasem na obiedzie
Miał być lew i dwa niedzwiedzie.

- To dopiero jest kłamczucha!
Proszę pana niech pan słucha!
Po południu na zabawie
Utonęła kaczka w stawie.
Pan nie wierzy? Daję słowo!
Sprowadzono straż ogniową,
Przecedzono wodę sitem,
A co ryb złowiono przy tym!

- Fe, nieładnie! Któż tak kłamie?
Zaraz się poskarżę mamie!

a cos powazniejszego?

martini. 2006-08-07 13:33

Dot.: Szukam wiersza pomozecie?
 
Ja mam taki zbiór wierszy Agnieszki Osieckiej.Każdy wiersz dotyczy imienia.Może cos takiego?Tylko musiałabyś podać mi imię.

Poszukam czegoś w domu i odezwę się jutro,bo nie mam w domu chwilowo Netu,wiec musze korzystać z niego w pracy.

EDIT:Przyszły mi jeszce do głowy "Zosia Samosia" i "Samochwała".Ale to raczej ta sama liga co "Kłamczucha".

allen15 2006-08-07 13:59

Dot.: Szukam wiersza pomozecie?
 
Cytat:

Napisane przez martini.
Ja mam taki zbiór wierszy Agnieszki Osieckiej.Każdy wiersz dotyczy imienia.Może cos takiego?Tylko musiałabyś podać mi imię.

Poszukam czegoś w domu i odezwę się jutro,bo nie mam w domu chwilowo Netu,wiec musze korzystać z niego w pracy.

EDIT:Przyszły mi jeszce do głowy "Zosia Samosia" i "Samochwała".Ale to raczej ta sama liga co "Kłamczucha".

dobrze poczekam:)
ja jestem Alicja:)

martini. 2006-08-07 14:08

Dot.: Szukam wiersza pomozecie?
 
Sprawdzę,czy p.Osiecka napisała coś o Alicji i odezwę się.

joanna555 2006-08-10 14:05

SZUKAM - tytułu piosenki/filmu/książki/obrazu, literatury na dany temat (zbiorczy)
 
Witam kochane! :cmok:
Czy ktoś może mnie oświecić i podać mi wykonawcę i tytuł piosenki, którą można usłyszeć w zapowiedzi mini-serialu "Scarlett", który w niedziele leciał w TVP???
Z góry dziękuje??? ;)

lady Vader 2006-08-10 15:28

Dot.: Piosenka z filmu "Scarlett" ????
 
Prawdopodobnie Nazareth "Love Hurts"

joanna555 2006-08-11 00:03

Dot.: Piosenka z filmu "Scarlett" ????
 
Dziękuje!

naiyah 2006-10-03 16:14

SZUKAM - tytułu filmu/książki/obrazu, literatury na dany temat (wątek zbiorczy)
 
Motyw dance macabre (tańca śmierci) w literaturze i sztuce to mój temat maturalny. Zna ktoś jakieś przykłady? byłabym wdzięczna ! Wszędzie gdzie szukam trafiam tylko na "Rozmowę Mistrza Polikarpa" i drzeworyty Holbeina. Pomocy !!! Potrzebuje tylko tytułów i autorów :(

Mariah 2006-10-03 16:30

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
A próbowałaś szukać czegoś w internecie?
Ze sztuki jak na razie przychodzi mi do głowy tylko Bernt Notke "Danse macabre".

kate6o 2006-10-03 16:38

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
Film "Siódma pieczęć" I.Bermana

annemon 2006-10-03 16:47

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=...j+w+Google&lr=

Lukrecja_Borgia 2006-10-03 17:18

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
Fajne są te nowe zasady matur: każdy zna swój temat z góry a i tak nie wie co pisać ;) Strach pomysleć, co by było podczas zdawania >na żywca<, jak za dawnych czasów :>

naiyah 2006-10-03 17:35

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
oczywiście, że szukałam w necie i na razie nic ciekawego :/

mimbla 2006-10-03 17:52

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
dlatego najpierw lepiej zawsze sprawdzic o czym mozna powiedziec wybierając dany temat :) łatwiej, przyjemniej i bez stresu gdy okazuje się ze malo co mozna znalezc.

najlepiej idz do bibliotek, porozmawiaj z paniami bibliotekarkami, zdarzaja sie bardzo sympatyczne, ktore chetnie pomogą. porozmawiaj ze swoim nauczycielem...

guia 2006-10-03 17:56

Dot.: Motyw dance macabre POMOCY !!!
 
:eek: Dziewczyno! Przecież masz 200 tematów do wyboru, nie mogłaś znaleźć takiego, w którym czułabyś się mocna? Poza tym prac maturalnych nie robi sie przez Internet. A w bibliotece byłaś? A polonisty zapytałaś? Trochę własnej inicjatywy.

etachic 2006-12-23 23:12

Źródła, publikacje, tytuły - szukam (wątek zbiorczy)
 
Dziewczyny, wiem, że nie odmówicie mi pomocy... Mam maturkę już niedługo i potrzebuję jak najwięcej materiałów na temat motywu latania w kulturze. Chodzi mi o filmy, wiersze, opinie sławnych ludzi na temat LUDZKICH marzeń o lataniu.... Matko boje się straszliwie matury, a nie mam pojęcia gdzie mam szukać takie teksty jak "Co ludzie myślą o lataniu..." Ehhhhhhhhh.... liczę i błagam o pomoc...:o:o


wesołych świąt:cmok:

Ewusia_marchew 2006-12-23 23:18

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Pierwsze skojarzenie jakie mi do glowy przyszło to "sklepy cynamonowe" Bruno Schulza....

karolinka86 2006-12-25 10:54

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Nie wiem czy o to Ci chodzi,ale o lataniu jest mowa we wszelkich dziełach zwiazanych z Ikarem!Sa wiersze,obrazy...Niestety nie pamietam tytułów :nie: Motyw latania był tez w "Mistrzu i Małgorzacie"-ale nie wiem czy chodzi Ci o latanie w tym kontekscie akurat?Niestety nie pamietam szczegółów ale może to choć troche naprowadzi Cie na trop :ehem:

etachic 2006-12-25 17:22

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Hm... mój temat to: "Marzenia człowieka o lataniu. Przedstaw temat opierając się o różne teksty kultury.." jeżeli chodzi o literaturę, to tu akurat nie ma problemu. Biorę "Skrzydlaka" Almonda i "Ptaśka" Whortona... Teraz szukam coś odnośnie.. Co ludzie myślą o marzeniu człowieka o latraniu:)

karolinka86 Tak, myślę, że Ikar to będzie moja podstawa;) napewno od tego wyjdę, bo w literaturze to właśnie ten mit tak dokładnie opisał marzenie o locie:-)
Ewusia_marchew.... chyba nie tknę Brunona Schulza...:nie: jakoś nie chcę tej ksiązki brać do prezentacji... nie wiem...;) ale dzięki bardzo:-)

mysia_kotka 2006-12-25 18:06

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Cytat:

Napisane przez karolinka86 (Wiadomość 3314177)
Nie wiem czy o to Ci chodzi,ale o lataniu jest mowa we wszelkich dziełach zwiazanych z Ikarem!Sa wiersze,obrazy...Niestety nie pamietam tytułów :nie: Motyw latania był tez w "Mistrzu i Małgorzacie"-ale nie wiem czy chodzi Ci o latanie w tym kontekscie akurat?Niestety nie pamietam szczegółów ale może to choć troche naprowadzi Cie na trop :ehem:


Tak jest wiele obrazów bodajze Piotra Brugla (nie pamietam dokladnie) o Ikarze, i wiele ksiazek zwiazanych z ta tematyka, z tego co pamietam jedna z nich Iwaszkiewicz napisał...:)

ciekawa_świata 2006-12-26 08:36

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Ostatnio miałam Odę do młodości Adama Mickiewicza na polskim - nawiązywaliśmy do latania :D

"Młodości! ty nad poziomy
Wylatuj, a okiem słońca
Ludzkości całe ogromy
Przeniknij z końca do końca."

ale nie wiem, czy w takim ujęciu też może być
:D

Ka-Mila 2006-12-26 18:24

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Malarzem który namalował :"Upadek Ikara" jest Pieter Bruegel (Brueghel) o nim mozna znaleźć inf. a jedyne skojarzenie jakie miałam jezeli chodzi o latanie to właśnie scena z Mistrza i Małgorzaty wiec jedynie moge pomóc wskazując malarza i tak juz wymienionego
Nie mniej życze powodzenia :]

natii4 2006-12-26 18:36

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Ja opracowywałam na maturę temat Jak współczesna literatura komentuje dzieła sztuki? i właśnie jednym z dzieł sztuki był podawany tu obraz Upadek Ikara i polskie wiersze z nim związane,więc jeżeli Cię to interesuje to mogę podać tytuły :ehem:

etachic 2006-12-26 22:01

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Oj, bardzo proszę, jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu:o Strasznie się boję ostatnio o tę moją maturę, chociaż mam dużo czasu.. A może jeśli dałabyś jeszcze radę, podałabyś też jakieś teksty na zasadzie "co ludzie myślą o tym..."?? Chyba to jest literatura podmiotu;) to chyba rónież jest ważne... :pliz: :pliz:





No i mam pomysł... Drogie wizażanki.. Poproszę o wasze opinie na temat ludzkich marzeń o locie;) Co sądzicie o tym, że już od wielu wieków człowiek myśli o aniołach, niezwykłych ptakach, dlaczego pragnie wznieść się w powietrze? Może macie właśnie Wy jakieś niesamowite marzenia tego typu...:D
Czekam na przemyślenia:o

-Finezja- 2006-12-26 22:25

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Motyw lotu jest bardzo rozpowszechniony w romantyzmie. U nas często nazywaliśmy to "motywem ornitologicznym" oczywiście tylko w dyskusjach :-) Lot to wolność, przestrzeń, brak ograniczeń.. To wszystko za czym tęskni romantyk i ta epoka. Tam znajdziesz tego dużo. Pozdrowionka :cmok:

Kiya 2006-12-26 22:25

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
ja sama nie chciałabym latać bo choć nie mam lęku wysokości to boję sie ptaków :(

skoro sięgasz po książkę Whartona "Ptasiek" to może skorzystasz też z filmu? http://ptasiek.filmweb.pl/

zastanawiam sie jeszcze w jakich filmach poruszano ten temat,jeśli coś mi sie przypomni to napiszę.

Szczypta Chili 2006-12-27 09:24

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Gdy tylko zobaczyłam tytuł wątku:
http://www.filmweb.pl/Sztuka+latania...e,Film,id=9983

Swietny film, wyborowa gra aktorska (ach ta Helena:rolleyes:). Bardzo poruszający i na pewno żadna tandeta...

etachic 2006-12-27 12:25

Dot.: Motyw latania w kulturze - POMOCY!!!!
 
Cytat:

Napisane przez Szczypta Chili (Wiadomość 3325168)
Gdy tylko zobaczyłam tytuł wątku:
http://www.filmweb.pl/Sztuka+latania...e,Film,id=9983

Swietny film, wyborowa gra aktorska (ach ta Helena:rolleyes:). Bardzo poruszający i na pewno żadna tandeta...



Czy ty sobie zdajesz sprawę z tego, że uratowałaś mnie??:cmok:
Dziękuję... nie miałam pojęcia, jaki film wybrać odnośnie marzeń, a TY dałaś mi nadzieję.. Będę twoją dłużniczką, Szczypto_Chili, a jeśli zdam tak jak chcę, będę się do Ciebie modlić:D

A tak w ogóle, co sądzisz o marzeniu tego typu. Zbieram opinie gdzie się da... więc czekam na ostre, długie, wsparte nawet cytatami wypowiedzi:rolleyes:


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:48.

Oprogramowanie forum: vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.